Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hostěradice

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
228 m.n.m
Max. hloubka
14 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
3 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 157 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
2°C 3°C 6°C 6°C 8°C 11°C 13°C 13°C 16°C 13°C 9°C 4°C
Obrázky lokality
Letecký pohled na lokalitu - obrázek poslal Vystyd Martin
Popis lokality

Lom je nyní na potápění v nájmu klubu potápěčů Manta Znojmo. V lomu je povolené potápění bez omezení. Na přístupové cestě je brána, která je uzamčená. Na požádání bude klíč zapůjčen, ale jen pro potřeby sjetí autem k vodě, vyložení věcí a znovu vyjetí a zaparkování auta v arealu mezi bránami. Neparkovat prosim na parkovišti rybářů. Klíč od lomu je možné zapůjčit na benzínce BENALE s.r.o., Miroslav oproti předložení potápěčské licence a zápisu do knihy zápůjček a poplatku 100kč za potapěče. Poplatek bude použit ke zlepšení situace v lomu.

Návštěvníkům se ukládá za povinnost dodržovat obecné zásady bezpečnosti, ekologie, dobrých mravů, požární ochrany a členům Svazu potápěčů Moravy a Slezska svazových směrnic.

V lomu se stále pohybují rybáři. S potápěním jsou srozuměni. Jednejte s nimi slušně, i když nemají žádné práva k omezování potápění,či nařizování. Ale budou pověřeni dohlížením na parkování aut na parkovišti a budou moci vás na to upozornit. Pokud by došlo k problému, volejte p. Martin Vystyd, tel. 604 244006 nebo p. Vlastimil Komárek, tel. 603 851330

V lomu se také mohou objevit pověření zaměstnanci Lesů ČR, kterým lom stále patří. Mají jakékoliv právo vyplývající ze zákona či jejich vnitřních nařízení. Chovejte se k nim prosím slušně a respektujte jejich nařízení.

V lomu prosím dodržujte pořádek, vždy po sobě vše ukliďte a odpadky vhazujte do koše.

Nepoužívejte lom a přilehlé prostory jako WC. Přispívali byste tím ke zhoršování kvality vody a viditelnosti a okolnímu zápachu.

Návštěvníkům, kteří nejsou členy rybářského svazu, se zakazuje lov ryb. Potápěčské obci se zdůrazňuje zákaz lovu ryb za použití potápěčských přístrojů a vybavení pro lov ryb.

Pod vodou najdete uložené lahvinky s dobrým vínem. Kdo najde, je jeho a večer může koštovat. Tak hledejte. Budeme rádi, pokud nás o nálezu budete informovat a můžete přidat i fotečku na mail: martinvystyd@mantaznojmo.cz nebo www.mantaznojmo.cz. Je to jen kvůli orientaci, abychom mohli průběžně doplnit.

Podle místních rybářů zde má být hloubka až 15 metrů, my jsme však našli maximálně 11 metrů. Z ryb jsou v lomu k vidění kapři, okouni, tolstolobici a sumci, dále pak také raci. Pod vodou je k vidění také spousta zatopených stromů. Voda stále stoupá a k 15.3.2015 byla naměřena hloubka 13 metrů.

Atrakce:

  • dřevěno-kovová truhlice 500/300/350mm - geocache.
  • Potapěč zavěšený na stromě
  • Vodník s dýmkou
  • Barel s hrou člověče nezlob se
  • Model ponorky
  • Jachta třídy Vaurien

Více fotek a videí najdete zde: http://manta-znojmo.rajce.idnes.cz

Doplnění 21.4.2020 :

Příjezd k lomu je oplocený a osazen bránami. Kliče od lomu lze vyzvednout na benzínce BENALE, s.r.o., Miroslav

Doplnění z potápění v červenci 2020:

Při přeplavání lomu napříč od skalního hřebínku, který je vedle vstupu do vody, nalezena hloubka 14 m. Takže jen takový malý update. Petr Barák (barak.petr@post.cz).

Vloženo 25.02.2006. Údaje naposledy změněny dne 11.08.2020
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
20.11.2020 12:00 13 7 10 10 2 2
0 Viditelnost proměnlivá: někde do 1m, jinde až 4m. Kapři se schovali mezi kameny, štiky hlídkovaly ve větvích. (Zapsal )

07.11.2020 14:00 10 12 13 13 2 2
0 Viditelnost se pohybovala mezi 2-3 metry, někde i méně. Po levé straně od pramice, dvě štiky, okouni. U potápěče viditelnost cca 1,5 m. Bylo krásné slunečné počasí. (Zapsal Vajdík Martin)

22.10.2020 21:15 12 9 15 13 4 2
0 Ponor veden podél levého břehu. Hned po zanoření jsem viděl, jak okoun slupl plotici. Bylo to tak rychlé, že jsem nestihl ani připravit kameru. Říkal jsem si, že to teda pěkně začíná a že to bude asi dneska dost divoké. Během ponoru jsme viděli nejméně 10 štik okolo 30 - 40 cm. Na mělčině operoval rak a zpracovával kapry, kteří to už nedali. Cestou ke stromům jsme narazili na krásnou okounici, candáty ve stromech a kolem nich. Čistotu vody tvrdili neúnavní kapři. Karasi se schovávali v hejnech s kapry. Ve stromech parkovaly i veliké štiky. Pozdravit nás přijel i sumec albín, tady ve žluté variantě. Bohužel jsem si smazal video s ním, takže su chuj. Našli jsme i pár lahvinek červenky a tímto děkujeme klubu Manta Znojmo, že se tak stará o kolegy potápěče. Prostě super ponor se vším všudy. Noc byla chladná, ale obloha plná hvězd to vynahradila (s flaškou dobrého kabibského rumu :-). Akce cenzurovaná zde: https://www.youtube.com/watch?v=5vWTatNT0xM (Zapsal Plaček Ondřej)

22.10.2020 13:30 12 17 15 14 2 3
0 Po prvním zanoření, jsme si mysleli, že to bude cvičný ponor. Ponor jsme zahájili od pramice po levé straně. Ve stromořadí byla štika, u křovin plno malých rybiček. Viděli jsme okouny, z atrakcí jsme viděli vodníka, barel s člověčem-nezlobse a plošinu, pod kterou byl okounek. Viditelnost nebyla úplně ideální, ale i tak se ponor vydařil. (Zapsal Vajdík Martin)

17.10.2020 12:00 13 7 15 15 2 4
0 Viditelnost je hodně subjektivní záležitost. Během sezony kdy byla viditelnost u nás i 15m a skoro celý rok neklesla pod 6m. Je nynější viditelnost horší, ale žádná tragédie. Při srovnání s 90% lokalit v Čr je pořád nynějších min. 2m pořád dobrých a asi by se vyplatilo těm nespokojeným okouknout i jiná místa, než jen akvárium Hostěradice a pak po návratu by si zas vrněli blahem... 😉👌Jinak dnešní ponor super v severním rohu u tlakové nádoby odpočíval velký černý sumec a byl hodně kamarádsky naladěn a trávil s náma pár minut vzájemného prohlížení...jinak viditelnost v rozmezí 2-6m i v hloubce..plachetnice viditelná celá...mělká oblast zahrádek viditelnost horší (hodně kaprů).Nyní platí pro návštěvu lomu pravidlo rezervovat si čas na webu: https://mantaznojmo.cz/rezervace-lomu/A hlavně chovat se ohleduplně a nenechávát bordel dole u vody pleny, láhve, sáčky, plechovky a plastové lepenky od plných lahví není taky potřeba pohazovat všude...nahoře u základny jsou popelnice k třídění odpadu... (Zapsal Migdau Šefl Tomáš)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 23 km / 331°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - pilíře Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - Wilsonova skála Česko Sladká - přehrada 27 km / 330°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 13 km / 260°