Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hostěradice

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
228 m.n.m
Max. hloubka
14,1 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
4 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 168 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 3°C 6°C 6°C 8°C 11°C 13°C 13°C 16°C 13°C 9°C 5°C
Obrázky lokality
Letecký pohled na lokalitu - obrázek poslal Vystyd Martin
Popis lokality

Lom je nyní na potápění v nájmu klubu potápěčů Manta Znojmo. V lomu je povolené potápění bez omezení. Na přístupové cestě je brána, která je uzamčená. Na požádání bude klíč zapůjčen, ale jen pro potřeby sjetí autem k vodě, vyložení věcí a znovu vyjetí a zaparkování auta v arealu mezi bránami. Neparkovat prosim na parkovišti rybářů. Klíč od lomu je možné zapůjčit na benzínce BENALE s.r.o., Miroslav oproti předložení potápěčské licence a zápisu do knihy zápůjček a poplatku 100kč za potapěče. Poplatek bude použit ke zlepšení situace v lomu.

Návštěvníkům se ukládá za povinnost dodržovat obecné zásady bezpečnosti, ekologie, dobrých mravů, požární ochrany a členům Svazu potápěčů Moravy a Slezska svazových směrnic.

V lomu se stále pohybují rybáři. S potápěním jsou srozuměni. Jednejte s nimi slušně, i když nemají žádné práva k omezování potápění,či nařizování. Ale budou pověřeni dohlížením na parkování aut na parkovišti a budou moci vás na to upozornit. Pokud by došlo k problému, volejte p. Martin Vystyd, tel. 604 244006 nebo p. Vlastimil Komárek, tel. 603 851330

V lomu se také mohou objevit pověření zaměstnanci Lesů ČR, kterým lom stále patří. Mají jakékoliv právo vyplývající ze zákona či jejich vnitřních nařízení. Chovejte se k nim prosím slušně a respektujte jejich nařízení.

V lomu prosím dodržujte pořádek, vždy po sobě vše ukliďte a odpadky vhazujte do koše.

Nepoužívejte lom a přilehlé prostory jako WC. Přispívali byste tím ke zhoršování kvality vody a viditelnosti a okolnímu zápachu.

Návštěvníkům, kteří nejsou členy rybářského svazu, se zakazuje lov ryb. Potápěčské obci se zdůrazňuje zákaz lovu ryb za použití potápěčských přístrojů a vybavení pro lov ryb.

Pod vodou najdete uložené lahvinky s dobrým vínem. Kdo najde, je jeho a večer může koštovat. Tak hledejte. Budeme rádi, pokud nás o nálezu budete informovat a můžete přidat i fotečku na mail: martinvystyd@mantaznojmo.cz nebo www.mantaznojmo.cz. Je to jen kvůli orientaci, abychom mohli průběžně doplnit.

Podle místních rybářů zde má být hloubka až 15 metrů, my jsme však našli maximálně 11 metrů. Z ryb jsou v lomu k vidění kapři, okouni, tolstolobici a sumci, dále pak také raci. Pod vodou je k vidění také spousta zatopených stromů. Voda stále stoupá a k 15.3.2015 byla naměřena hloubka 13 metrů.

Atrakce:

  • dřevěno-kovová truhlice 500/300/350mm - geocache.
  • Potapěč zavěšený na stromě
  • Vodník s dýmkou
  • Barel s hrou člověče nezlob se
  • Model ponorky
  • Jachta třídy Vaurien

Více fotek a videí najdete zde: http://manta-znojmo.rajce.idnes.cz

Doplnění 21.4.2020 :

Příjezd k lomu je oplocený a osazen bránami. Kliče od lomu lze vyzvednout na benzínce BENALE, s.r.o., Miroslav

Doplnění z potápění v červenci 2020:

Při přeplavání lomu napříč od skalního hřebínku, který je vedle vstupu do vody, nalezena hloubka 14 m. Takže jen takový malý update. Petr Barák (barak.petr@post.cz).

Vloženo 25.02.2006. Údaje naposledy změněny dne 27.02.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
28.04.2021 11:00 11 18 8 8 10 6
0 Super ponor. Viditelnost kolísala, ale celkově velmi dobrá. Video zde: https://youtu.be/ViVWpakAdlc (Zapsal Svoboda Jiří Vsetín)

25.04.2021 11:33 12 15 10 7 10 10
0 Naprosto luxusní viditelnost k 10 metrům zhruba do hloubky 12 m, dolu pak už jen mlha. Ale u hladiny spousta kaprů, hejna menších ryb. Luxus. (Zapsal Beranová Adéla)

24.04.2021 09:42 13,4 10 9 5 8 2
0 Na to, že jsme měli jet pouze dva a zarezervované jsme to měli pro 5 lidí až do 11.00, se to nakonec zvrhlo a u lomu se potkalo asi 12 potápěčů z různých měst. Ráno za svítání bylo příjemných -1 C, ale během dopoledne se sluníčko rozehřálo a opřelo se do lomu. Během chvilky bylo příjemných 10 - 12 stupňů. Již nad lomem bylo vidět, že voda je průzračná a čistá. Rychle jsme se začali chystat, než přijede kolega z Opavy. Dorazil s malým zpožděním a i přesto, že přijel poslední, byl v cuku letu ve vodě. Zanořili jsme se a plavali podél levé strany mezi stromy a keři a pozorovali zvědavé kapry. U plata na nás čekal candát. Pokračovali jsme k vodníkovi a od něj zamířili na dno k plachetnici. Asi z 8-10m bylo vidět vlnky na hladině. Do dálky mohlo být vidět 10 a místy i 15m. Pokračovali jsme podél břehu ke stromům. Zde už to byla klasická rybí polévka. V kořenech hibernovali karasi. Nad nimi stáli candáti. Kousek dál byly 4 štiky. Jedna byla pěkně cvaklá. A kolem dováděli a lítali splašení kapři. Pak jsme sjeli k parohům a potápěči a podél břehu postupovali směrem k nádrži. Cíl byl jasný. Potkat místního legendárního sumce. Bohužel ani tentokrát jsme na něj nenarazili. Snad příště. Když jsme už byli u stěny, kde se nachází příjezdová cesta se kolega zasnil a prohlásil, že mu to připomíná potápění na Bajkale. Na mělčině jsme ještě pozorovali lovící štiky a ropuchu sedící v rákosí. Ponor bych hodnotil jako zatím nejzdařilejší v tomto roce. Lituji, že jsem si nedomluvil delší propustku z domu. Jeden ponor tady byl opravdu málo. Ovšem byli i tací, co si dopřáli ještě jeden ponor. :) (Zapsal Plaček Ondřej)

27.02.2021 13:30 12 4 4 3 12
0 Úžasná viditelnost a parádní ponor. Byli jsme tu poprvé a určitě ne naposled :) spousta ryb, stromy pod vodou a nějaké ty atrakce, pořád bylo na co koukat. :) nejlepší asi byla majestátní mocná štika na lovu a hejno maličkých rybek hned na vstupu. :) (Zapsal Beranová Adéla)

27.02.2021 09:30 14,1 4 4 3 15 15
0 Při příjezdu na lom mě zase iritují jako vždy ostnaté dráty (vítejte v Auschwitz-Birkenau). Na lomu pidi krustička ledu na jižní straně. Na parkovišti u budek všude blato. Ale pod vodou famózní. Na začátku si připadám jako na Elbě :) Hned na začátku ponoru se mi u vázy daří nalézt lahvinku červeného (sakra já mám rád bílý, bude svařák). Viditelnost asi nejlepší v hloubce, na začátku i místy 20m. Většinu ponoru jsme strávili v 12m a užívali si místa, která běžně bývají v mlžině. Zdenál taky nachází lahvinku červeného, takže dobrý lov. Poprvé vidím i plachetnici :) Daří se mi dělat spousty krásných fotek a videí. Hodím zase na náš webík www.alkyon.cz. Za mě jedna z nejlepších viditelností co jsem já na lomu viděl. Krásný relax v dnešní pochmurné době a 66min strávených pod vodou. Jen za závěr se mi stala trapná potápěčská nehoda. Na benzince v Miroslavi po vrácení klíčů jsem se střelil dveřmi BMV X5 přímo do čela - jako prase na porážce jsem se cítil až do Brna :) To potápění je rizikovej sport :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 23 km / 331°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - pilíře Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - Wilsonova skála Česko Sladká - přehrada 27 km / 330°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 13 km / 260°