Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dalešická přehrada - Wilsonova skála

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - přehrada
Nadm. výška
381 m.n.m
Max. hloubka
44 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
3 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 109 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
4°C 3°C 3°C 5°C 7°C 11°C 11°C 15°C 16°C 13°C 11°C 6°C
Obrázky lokality
Pohled na skálu - obrázek poslal Lukášek Petr
Popis lokality

Přijíždí do Hartvikovic a dále do autocampu. V autocampu od vrátnice rovně, po silnici až na asfaltovou točnu, na levé je vidět straně voda. Zde se po velmi mírném svahu sestupuje do vody. Po levé straně je skála, na jejímž vrcholu je modré zábradlí. Co je vidět nad vodou, to je i pod ní. Je trochu spíš o bahnu a skálách, než o atrakcích typu prolízaček nebo kesonu, jako celé Dalešice.

Když se dostanete dost daleko, je tam kolo a detské plechové autíčko. Výjimečně mrtvola a občas pramička.

Pod Wilsonkou má dno za středního stavu 42 m. Je to údolní niva, takže nic zajímavého. Terény do 40 m v blízkosti skal jsou zajíimavé. Skalky Pod Kristem na začátku kempu bývají oblaženy přítomností ryb.

Pod skálou je v hloubce 32m při maximální hladině atrakce Vodníčka. Je vyvázaný šňůrou od skály - vyvázání je v hloubce 26m při max. hl. př. Šňůra vede přes dva pěkně macaté duté pařezy. Vodníček má u sebe hrníček na dušičky, takže u něj nezapomenout na slušné vychování a pěkně odříkat modlitbičku (je napsaná přímo pod ním). Přimo pod ním i ideální místo na atakování maximální hloubky až 43m.

Nejbližší plnění lahví (vzduch, nitrox):
Potápěčský klub ARGUS POSEIDON Třebíč
Třebíč, Poušov 773
www.argusposeidon.cz

Těsně za vrátnicí je mimo sezónu zamčená závora, k lokalitě se nedá dojet autem.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 01.02.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
09.01.2022 11:15 30,2 -5 6 6 4 4
0 Závory v campu zavřené. Parkujeme v zátoce pod recepcí. Všude poprašek sněhu. Hladina vody je opravdu velmi nízko, přesně jak popisoval Peťa při včerejším ponoru. Od zátoky si na hrbu odnášíme lahve k Wilsonce. Voda má celý sloupec příjemných 6°C, takže led zde nehrozí. Viditelnost shodná s tím co popisoval Peťa - v celém sloupci viditelnost cca. 4m. Přišlo mi že v cca. 17m hloubce byla viditelnost cca. 5m o fous lepší. Šli jsme klasickou procházku. V 10m hloubce podél skal, až jsme narazili na šňůru od Vodníka. Pak jsem po ní sjeli k Vodníkovi (dnes byl v hloubce 28m). Pak postupným traverzováním podél skal výstup nahoru, deko jsme nechytli. Ryby jsme viděli jen pidi rybičky. Celý ponor jsem si dal na EAN32 - sladký zákusek. Celkem krásně strávených 66min. Fotky hodím klasika na naše webovky www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

26.09.2021 14:50 39,8 22 18 17 9 1
0 Po občerstvení v bufíku jdeme na druhý ponor. Před zanoření za námi přichází rybář a prosí o záchranu svého utopeného náčiní. Pod schody nalézám jeho ztracený kus výbavy a předávám zpět majiteli (hřeje mě dobrý skutek). Pak už za Wilsonku a v cca. 13m si to meteme dál a dál. Pak neodoláme a hurá do hloubky. Dáváme 40m, hlouběji nemohu, mám stále EAN MOD40m, takže nezapomínám na slušné vychování :), ale stíháme zase prchat v nulovém čase nahoru. Viditelnost se oproti minulému týdnu zhoršila, ale pořád super. Připadám si jako v chorvatsku. Pak ještě na závěr přeplaváváme za výlez a vychutnáváme si ponor. Potkáváme okouny, štiku, housenku, a mega deštník z kempu. Krásně ztrávených 81min pod vodou. Fotky na našem webíku. Nádherně ztrávená neděle. Škoda jen, že kamarád co měl jet taky si v sobotu poranil oko a nemohl jet. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

26.09.2021 11:20 29,9 19 18 17 9 1
0 Počasí super. Dnes v plánu instalace Vodníka po opravě. Vodník vylit betonem s roxorama (váha na suchu 65kg). Chystáme věci a přenášíme našeho dravce Vodníka do vody. Pak si chystáme naše nádobíčko. Dnes opět jdeme s EAN26 + v záloze ve 4m necháváme jistící lahev s kyslíkem - pro sichr (dnešní dějství se bude odehrávat v 30m hloubce). Po nastrojení vodníka zavěšujeme pod zvedací barel na stopku s batůžkem a v něm 50m lano + jsme doplnili bójku s Alfa vlajkou (jezdí tu přece jen lodě). Nejhorší bylo dotáhnout po hladině Vodníka na pozici, pak už to jde ráz na ráz. Jíťa jistí barel na hladině, já s Vodníkem slaňuji až do 30m (dávám mu URNA výcvik). Tam Vodníka předávám Jarkovi, Zdenál fotí. Nejprve pilkou odřezávám starý úchyt na desce (5x vrut), pak Vodníka usazujeme zpět přesně na pozici a hřebíky přes úchyty kotvíme :) Pak už jen výstup. Na EAN 26 jsme to zvládli v bezdekompresním čase (záložní vzduchový počítač hlásí 8min dekomprese). Na závěr byť vše proběhlo excelentně raději dávám 10 min kyslíkovou pralinku (přece jen řezat pilkou a mlátit kladivem v 30m hloubce chce respekt). Díky všem (Jíťa, Jarek, Zdenál, já Tom) za super zvládnutou precizní instalaci Vodníka. Celkem 50min pod vodou. Krásná akce. Fotky z instalace na našem webíku www.alkoyn.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

18.09.2021 14:50 30,8 15 18 18 12 7
0 Druhý ponor neplánovaně věnován vyzdvižení Vodníka na opravu. V mělčině si naplaváváme na Wilsonku a po šňůře skok do temné hlubiny, bác a jsem jak raketa v 30m u vodníka. Ulomenou nožku schovávám do batůžku a s Vodníkem v ruce vystupuji do 5m, kde ho na chvíli zanecháváme. Ještě chceme realizovat původní plán - podívat se dál za Wilsonku. Jsou tam krásné skály, krásná puklina, převisy. Potkáváme zase spousty okounů, slunce dopadající na hladinu dělá famózní atmosféru, je super plavat nad hloubku a vidět pod sebe 10m a nevidět konec. Prostě pecka. Pak po cestě zpět vyzvedávám Vodníka a jdeme ven. Krásných dalších 61 min pod vodou. Ani se mi dnes nechce jet domů. V bufiku si dáváme Langoš s kofčou a pivkem. Bufik pojede ještě příští týden, pak už zavírají. Kdo to tu máte rádi doporučuji jeďte si teď na ponor - stojí to za to. Fotky z akce na našem webíku www.alkyon.cz My plánujeme jet zase o víkendu - chce dát zpět Vodníka po opravě (teď je u mě doma se Surikatou ze Šošůvky :). (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

18.09.2021 10:55 40,9 15 18 18 12 7
0 Po delší době na naší oblíbené lokalitě. Docela chladno, z rána chvilku pršelo. Dnešní úkol byl najít Vodníka a vyvázat od něj svisle vodící šňůru blíže hladině, aby šel snáze najít. Cíleně přeplaváváme za Wilsonovu skálu (Vodník je přímo pod ní) a klesáme rovnou do 25m hloubky a hledáme asi 1 min a máme ho v hloubce 30m. Bohužel zjišťujeme, že je ulomený a má ulomenou nožku. Ještě neodoláme a jdeme si pípnout příchod 40,9m :), ale šlo to furt dál, pak už ale do práce. Od vodníka vyvazujeme šňůru a za pomoci hřebů a kladiva cca. po 5m kotvíme. Končíme v aktuální hloubce 5m. Při maxu. to bude začínat v cca. 10m hloubce. Nechceme, aby to při nižších stavech koukalo nad hladinu. Celý ponor dnes na EAN26 a na závěr kyslíkovou pralinku a návrat zpět - krásných 78min. Viditelnost asi nejlepší co jsem zde kdy viděl. Nejlepší asi v 15m hloubce, kde je vidět na hladinu a dolů 10m co prorazili světla. Spousta okounů, kapříci, malé rybky. Bylo to jak v moři - prostě pecka. Fotky hodím na náš webík www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 4 km / 146°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 1 km / 299°
Dalešická přehrada - pilíře Česko Sladká - přehrada 0 km / 294°
Hostěradice Česko Sladká - lom 27 km / 150°
Lom Pozďatín Česko Sladká - lom 11 km / 333°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 26 km / 177°