Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hostěradice

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
228 m.n.m
Max. hloubka
14,1 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
4 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 165 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 3°C 6°C 6°C 8°C 11°C 13°C 13°C 16°C 13°C 9°C 5°C
Obrázky lokality
Celkový pohled - obrázek poslal Tichý David
Popis lokality

Lom je nyní na potápění v nájmu klubu potápěčů Manta Znojmo. V lomu je povolené potápění bez omezení. Na přístupové cestě je brána, která je uzamčená. Na požádání bude klíč zapůjčen, ale jen pro potřeby sjetí autem k vodě, vyložení věcí a znovu vyjetí a zaparkování auta v arealu mezi bránami. Neparkovat prosim na parkovišti rybářů. Klíč od lomu je možné zapůjčit na benzínce BENALE s.r.o., Miroslav oproti předložení potápěčské licence a zápisu do knihy zápůjček a poplatku 100kč za potapěče. Poplatek bude použit ke zlepšení situace v lomu.

Návštěvníkům se ukládá za povinnost dodržovat obecné zásady bezpečnosti, ekologie, dobrých mravů, požární ochrany a členům Svazu potápěčů Moravy a Slezska svazových směrnic.

V lomu se stále pohybují rybáři. S potápěním jsou srozuměni. Jednejte s nimi slušně, i když nemají žádné práva k omezování potápění,či nařizování. Ale budou pověřeni dohlížením na parkování aut na parkovišti a budou moci vás na to upozornit. Pokud by došlo k problému, volejte p. Martin Vystyd, tel. 604 244006 nebo p. Vlastimil Komárek, tel. 603 851330

V lomu se také mohou objevit pověření zaměstnanci Lesů ČR, kterým lom stále patří. Mají jakékoliv právo vyplývající ze zákona či jejich vnitřních nařízení. Chovejte se k nim prosím slušně a respektujte jejich nařízení.

V lomu prosím dodržujte pořádek, vždy po sobě vše ukliďte a odpadky vhazujte do koše.

Nepoužívejte lom a přilehlé prostory jako WC. Přispívali byste tím ke zhoršování kvality vody a viditelnosti a okolnímu zápachu.

Návštěvníkům, kteří nejsou členy rybářského svazu, se zakazuje lov ryb. Potápěčské obci se zdůrazňuje zákaz lovu ryb za použití potápěčských přístrojů a vybavení pro lov ryb.

Pod vodou najdete uložené lahvinky s dobrým vínem. Kdo najde, je jeho a večer může koštovat. Tak hledejte. Budeme rádi, pokud nás o nálezu budete informovat a můžete přidat i fotečku na mail: martinvystyd@mantaznojmo.cz nebo www.mantaznojmo.cz. Je to jen kvůli orientaci, abychom mohli průběžně doplnit.

Podle místních rybářů zde má být hloubka až 15 metrů, my jsme však našli maximálně 11 metrů. Z ryb jsou v lomu k vidění kapři, okouni, tolstolobici a sumci, dále pak také raci. Pod vodou je k vidění také spousta zatopených stromů. Voda stále stoupá a k 15.3.2015 byla naměřena hloubka 13 metrů.

Atrakce:

  • dřevěno-kovová truhlice 500/300/350mm - geocache.
  • Potapěč zavěšený na stromě
  • Vodník s dýmkou
  • Barel s hrou člověče nezlob se
  • Model ponorky
  • Jachta třídy Vaurien

Více fotek a videí najdete zde: http://manta-znojmo.rajce.idnes.cz

Doplnění 21.4.2020 :

Příjezd k lomu je oplocený a osazen bránami. Kliče od lomu lze vyzvednout na benzínce BENALE, s.r.o., Miroslav

Doplnění z potápění v červenci 2020:

Při přeplavání lomu napříč od skalního hřebínku, který je vedle vstupu do vody, nalezena hloubka 14 m. Takže jen takový malý update. Petr Barák (barak.petr@post.cz).

Vloženo 25.02.2006. Údaje naposledy změněny dne 27.02.2021
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
27.02.2021 13:30 12 4 4 3 12
0 Úžasná viditelnost a parádní ponor. Byli jsme tu poprvé a určitě ne naposled :) spousta ryb, stromy pod vodou a nějaké ty atrakce, pořád bylo na co koukat. :) nejlepší asi byla majestátní mocná štika na lovu a hejno maličkých rybek hned na vstupu. :) (Zapsal Beranová Adéla)

27.02.2021 09:30 14,1 4 4 3 15 15
0 Při příjezdu na lom mě zase iritují jako vždy ostnaté dráty (vítejte v Auschwitz-Birkenau). Na lomu pidi krustička ledu na jižní straně. Na parkovišti u budek všude blato. Ale pod vodou famózní. Na začátku si připadám jako na Elbě :) Hned na začátku ponoru se mi u vázy daří nalézt lahvinku červeného (sakra já mám rád bílý, bude svařák). Viditelnost asi nejlepší v hloubce, na začátku i místy 20m. Většinu ponoru jsme strávili v 12m a užívali si místa, která běžně bývají v mlžině. Zdenál taky nachází lahvinku červeného, takže dobrý lov. Poprvé vidím i plachetnici :) Daří se mi dělat spousty krásných fotek a videí. Hodím zase na náš webík www.alkyon.cz. Za mě jedna z nejlepších viditelností co jsem já na lomu viděl. Krásný relax v dnešní pochmurné době a 66min strávených pod vodou. Jen za závěr se mi stala trapná potápěčská nehoda. Na benzince v Miroslavi po vrácení klíčů jsem se střelil dveřmi BMV X5 přímo do čela - jako prase na porážce jsem se cítil až do Brna :) To potápění je rizikovej sport :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

04.02.2021 10:30 12 8 4 3 6 6
0 Lom zcela bez ledu. Celé dno lze proplavat. Dobrá viditelnost ve celém profilu. Jachta i plato jde vidět od břehu, potápěč od nejbližšího valu. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)

11.01.2021 12:00 13 0 5 5 10 10
0 Velký sumec byl doma, kapři se proháněli kolem šutrů, candát spal pod židlí a štiky hlídkovaly mezi hejny malých rybek. Kromě míst se zvířeným kalem od ryb byla viditelnost 10m a více. A jako třešnička na dortu byla objevená lahvinka - dík. (Zapsal )

31.12.2020 11:00 12 2 6 6 8 8
0 U nádoby velký sumec. Výborná viditelnost v celém profilu. Skvělá příležitost proplavat celý lom napříč po dně. Na vánočním stromku zbývají ještě čtyři lahvinky vína. (Zapsal Pokorný Jiří Brno)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 23 km / 331°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - pilíře Česko Sladká - přehrada 28 km / 329°
Dalešická přehrada - Wilsonova skála Česko Sladká - přehrada 27 km / 330°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 13 km / 260°