Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dalešická přehrada - pilíře

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - přehrada
Nadm. výška
381 m.n.m
Max. hloubka
37 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 90 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 3°C 2°C 4°C 7°C 11°C 13°C 15°C 15°C 12°C 10°C 7°C
Obrázky lokality
Hartvikovický mlým před zatopením - obrázek poslal archiv
Popis lokality

Z Harvíkovic do autocampu, hned za vjezdem doprava na konec poloostrova (přes kopec, ne zcela doprava ze svahu). Vstup do vody je poblíž ústí zátoky, kde se spouštějí lodě, po jejím pravém břehu při pohledu na vodu. V 10 metrech je rovnoběžně s břehem vyvázaná linka, z ní jsou celkem tři odbočky. Horní a spodní cesta (jsou označeny tabulkou) vedou ke 3 pilíři. Levá cesta je vyvázaná kolem patníků přímo k oblouku nad náhonem.

Lokalitu našel na jaře 2001 Jirka Huráb a Vašek Babický, v současnosti jsou vyvázány 2 okrajové patky, 4 pilíře a 1 mostní oblouk nad náhonem do mlýna, možnost pokračovat mlýnským náhonem. Celá atrakce je v hloubkách 33-35 m podle stavu vody, na zběžnou prohlídku je potřeba počítat alespoň půl hodiny.

Lajny jsou označené cedulkami s popisem a šipkami. Rovnoběžně s břehem je umístěná lajna. Místo nejlepšího výlezu je označené dvěma šipkami směřujícími k sobě. Směrem proti proudu od šipek je „Horní cesta“. Je delší a vede dlouhou dobu přes původní koryto, kde nic není a zbytečně chytáte dekošku. „Spodní cesta“ je příjemnější. Obě tyto cesty vedou na levou horní stranu třetího pilíře (je očištěn z větší části od sedimentu). Z tohoto místa můžete pokračovat ke čtvrtému pilíři, ten tvoří mostní patka na pravém břehu. Lajna končí cca 2 m od pilíře na klacku.

Pokud budete po lajně vedoucí rovnoběžně s břehem plavat směrem po proudu a dolů. Připlavete za velmi krátkou chvíli ke křoví, kde se lajna stáčí prudce zpět proti proudu. Vede po původní cestě a levou stranu lemuje náhon. Pokud budete pokračovat, doplavete kolem patníků k mostnímu oblouku. Lajna vede pod oblouk, tam nelezte … bubliny uvolňují kusy betonu. Přes oblouk je vyvázaný „jump“, ten vás převede na druhou stranu přes oblouk a navazuje na lajnu vedoucí k první mostní patce na levém břehu. Dál pokračuje na první, druhý a třetí pilíř. Zde je navázána a spojena s „Horní a spodní cestou“.

Jinak připravujeme vyvázání ještě splavu a hledáme zbytky mlýna, který chceme taky vyvázat. K němu se dá dostat náhonem, taky celkem pěkný. V náhonu je napůl zabahněné jízdní kolo. Pak je zajimavé plavat dál v bývalém náhonu, který lemují stromy, zbytky plotu a na konci základy mlýna. Ale je to ve viditelnosti 1-3 m ve 40 m hloubce několik set metrů. Pak je potřeba počítat s výstupem a asi dekompresí ve volné vodě.

Na celé kolo potřebujete tak 2x12 + 50% nitrox na deko. S patnáctkou to asi neobeplavete. Pod mostek raději nelezte, padají cihly.

Nejbližší plnění lahví (vzduch, nitrox):

Potápěčský klub ARGUS POSEIDON Třebíč
Třebíč, Poušov 773
www.argusposeidon.cz

Těsně za vrátnicí je mimo sezónu zamčená závora a k lokalitě se nedá dojet autem.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 22.12.2014
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
05.01.2020 15:00 30 1 7 5 2
0 v koryte pod metr, candati, pidi sumec a hafo klidu... (Zapsal )

30.12.2019 15:30 31 -2 8 8 6 2
0 Pilíře 4-3-2-1 oblouk, Viditelnost prvních 15m okolo 6 m, Poté byl znatelný silný proud, který evidentně zhoršoval viditelnost. V koryte u dna max 0,5 m, Na pilirich v horní casti okolo 2 m.Hladina popustena asi o 3 m (Zapsal )

28.10.2019 16:25 15 6 15 15 5 5
0 Na pilíře jsme nešli, drželi jsme se na břehu u šňůr - kondiční ponor pro naši novou členku. Ale i takovýto ponor byl super díky víc než metrové štice, na kterou jsme narazili v 10m hloubce (opravdová macatice). V zátoce ještě jedna podvyživená 40cm štika - do té první by zajela jak do hangáru vrtulník na letišti :) Voda stále super teplá 15°C úplně v celé hloubce. Krásně strávený a oslavený stání svátek :) Při odjezdu zima jak v Mrazíkovi 4°C. Fotky z akce na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

06.10.2019 15:00 33,2 11 17 17 4 0
0 Na pontonu byly dva kamarádští rybáři. Dařilo se jim chytat nějaké malé rybky. Pod vodou hned trefujeme šňůru, která dnes byla v cca. 7m hloubce - viditelnost slušná cca. 4m. Pak padáme po šňůře (Spodní cesta) do koryta. Do hloubky 25m viditelnost jde, pak se to razantně zhoršuje. Ve 30m ještě vidím na manometry a na PC. Pak po Šňůře klesáme na dno do 33m, kde je čistá nula. Po šňůře narážíme na pilíř a k záchodové míse, tam bylo vidět na cca. 0,5m. No není se tam kde moc rozkoukávat a po šňůře si to plaveme přes jednotlivé mostové patky k náhonu na Hartvíkovický mlýn, zde tentokráte není morál ani se podívat na cihly (stejně by jsme tam nic neviděli) a po šňůře kolem telefonu až k výstupové šňůře. Nahoře krátká deko zastávka. Zdenál si krátí deko zastávku čtením lechtivého čtiva, ale shodujeme se, že by to chtělo aktualizovat za novější a přidat obrázky, ať se nemusíme tolik namáhat čtením :) Hodným přátelským rybářům jsme vylovili krmítko a twister a utužili kamarádské vztahy :) Fotky klasika na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

04.08.2019 12:30 34,5 30 21 17 10 1
0 Viditelnost u hladiny nádherná, bylo vidět do 3m hloubky ze břehu. Pod vodou nejlepší viditelnost mezi hloubkou 10m - 25m - zde to bylo špičkové - viditelnost 10m. Ale dole na pilířích hodně mizerné max. 1,5m (z klacku jsme neviděli ani patku pilíře od břehu), ale zajímavé bylo, že u náhonu na mlýn už byla viditelnost 2m. Fotky z akce jako vždy na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 5 km / 143°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 1 km / 301°
Dalešická přehrada - Wilsonova skála Česko Sladká - přehrada 0 km / 114°
Hostěradice Česko Sladká - lom 28 km / 149°
Lom Pozďatín Česko Sladká - lom 10 km / 334°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 26 km / 176°