Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dalešická přehrada - pilíře

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - přehrada
Nadm. výška
381 m.n.m
Max. hloubka
37 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 106 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 3°C 3°C 5°C 7°C 11°C 13°C 15°C 15°C 13°C 10°C 6°C
Obrázky lokality
Hartvikovický mlým před zatopením - obrázek poslal archiv
Popis lokality

Z Harvíkovic do autocampu, hned za vjezdem doprava na konec poloostrova (přes kopec, ne zcela doprava ze svahu). Vstup do vody je poblíž ústí zátoky, kde se spouštějí lodě, po jejím pravém břehu při pohledu na vodu. V 10 metrech je rovnoběžně s břehem vyvázaná linka, z ní jsou celkem tři odbočky. Horní a spodní cesta (jsou označeny tabulkou) vedou ke 3 pilíři. Levá cesta je vyvázaná kolem patníků přímo k oblouku nad náhonem.

Lokalitu našel na jaře 2001 Jirka Huráb a Vašek Babický, v současnosti jsou vyvázány 2 okrajové patky, 4 pilíře a 1 mostní oblouk nad náhonem do mlýna, možnost pokračovat mlýnským náhonem. Celá atrakce je v hloubkách 33-35 m podle stavu vody, na zběžnou prohlídku je potřeba počítat alespoň půl hodiny.

Lajny jsou označené cedulkami s popisem a šipkami. Rovnoběžně s břehem je umístěná lajna. Místo nejlepšího výlezu je označené dvěma šipkami směřujícími k sobě. Směrem proti proudu od šipek je „Horní cesta“. Je delší a vede dlouhou dobu přes původní koryto, kde nic není a zbytečně chytáte dekošku. „Spodní cesta“ je příjemnější. Obě tyto cesty vedou na levou horní stranu třetího pilíře (je očištěn z větší části od sedimentu). Z tohoto místa můžete pokračovat ke čtvrtému pilíři, ten tvoří mostní patka na pravém břehu. Lajna končí cca 2 m od pilíře na klacku.

Pokud budete po lajně vedoucí rovnoběžně s břehem plavat směrem po proudu a dolů. Připlavete za velmi krátkou chvíli ke křoví, kde se lajna stáčí prudce zpět proti proudu. Vede po původní cestě a levou stranu lemuje náhon. Pokud budete pokračovat, doplavete kolem patníků k mostnímu oblouku. Lajna vede pod oblouk, tam nelezte … bubliny uvolňují kusy betonu. Přes oblouk je vyvázaný „jump“, ten vás převede na druhou stranu přes oblouk a navazuje na lajnu vedoucí k první mostní patce na levém břehu. Dál pokračuje na první, druhý a třetí pilíř. Zde je navázána a spojena s „Horní a spodní cestou“.

Jinak připravujeme vyvázání ještě splavu a hledáme zbytky mlýna, který chceme taky vyvázat. K němu se dá dostat náhonem, taky celkem pěkný. V náhonu je napůl zabahněné jízdní kolo. Pak je zajimavé plavat dál v bývalém náhonu, který lemují stromy, zbytky plotu a na konci základy mlýna. Ale je to ve viditelnosti 1-3 m ve 40 m hloubce několik set metrů. Pak je potřeba počítat s výstupem a asi dekompresí ve volné vodě.

Na celé kolo potřebujete tak 2x12 + 50% nitrox na deko. S patnáctkou to asi neobeplavete. Pod mostek raději nelezte, padají cihly.

Nejbližší plnění lahví (vzduch, nitrox):

Potápěčský klub ARGUS POSEIDON Třebíč
Třebíč, Poušov 773
www.argusposeidon.cz

Těsně za vrátnicí je mimo sezónu zamčená závora a k lokalitě se nedá dojet autem.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 22.12.2014
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
31.12.2022 10:00 32 12 7 5 6 1
0 Do 25 m krásná voda, níže viditelnost okolo 1 m (Zapsal Švanda Richard)

09.10.2022 10:00 32 7 16 16 6 0
0 Při příjezdu závora otevřená. Voda byla dnes pokleslá o dobrých 5m proti maximu. U hladiny velmi pěkná viditelnost co zde vždy značí, že dole to bude stát za to. Tak se i stalo, pod 25m totální čočka, kde bylo s bídou vidět na počítač. Šli jsme dvě dvojice. Ta moje úspěšně zvládla orienťák po šňůrách na dně (v 30-32m) v nulové viditelnosti, druhá se poztrácela a daly si to na kompas. Viditelnost bych na pilířích přešel, není co hodnotit. Jako pozitivum bylo, že jsme měli EAN32 a stihli jsme to proletět v nulovém čase, takže nám to dalo čas si to užít nad hloubkou 25m. Postupným traverzováním a prcháním před dekem jsme si užili skalky proti proudu vody. Narazili jsme na krásného cca. 80cm candáta. Horní cesta už neexistuje, šňůra končí kousek za odbočkou dolní cesta. Krásně ztrávených 80min na EAN32, krásné počasí na povrchu, fotečky jako vždy na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

21.08.2022 09:30 30 17 20 17 5 4
0 opět cvičně na pilířích, hladina popuštěna přibližně o 4 m, viditelnost poměrně slušná, pouze v korytu místy 0,5 m (Zapsal Švanda Richard)

11.08.2022 17:30 28,2 26 21 18 8 4
0 Dnes testujeme novou lokalitu kousek od lokality Dalešice Pilíře. Místní domorodci jí říkají Malá Wilsonka - docela jsme se hezky skamarádili :) Pod vodou první tři metry jsou hrachovka, ale pod ní se to krásně otvírá. Prvně jdeme pozvolna až na dno max. 28m. Pak pomalu stoupáme. Dole v hloubce jeden candát, pár malých okounků. Po 40min máme štěstí a ve velkém pařezu nacházíme metrového sumce. Hypnotizuji ho světlem jak krokodýl Dundee a daří se nám ho i vyfotit. Pak se nám daří nalézt super skály. Opět nejlepší taktika v cca. 8m vypnout světlo a kochat se scenériemi skal se škeblemi a rybkami. Na závěr nalézáme dvě potopené loďky. Celé dnes na vzduchu bez deka. Pohodový 90min ponor. Na závěr kofola a langoš v bufíku u Wilsonky. Fotky z akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

25.03.2022 18:00 34 17 4 4 3 6
0 Při příjezdu počasí jak ze žurnálu. Daří se nám díky fintě FŇ dojet autem až na značku startu. Voda je dnes pokleslá cca. o 4m proti maximu. Pod vodou je do hloubky cca. 15m viditelnost nejslabší, tak max. 3m. Pak se to otvírá. Nejlepší viditelnost pod 25m až na dno. Vysloveně si užíváme pobyt v hloubce, kde je nejlepší viditelnost. Někdo vy vázal od pilíře se záchodem šňůru až na břehovou patku. Tam jsme si ji komplet obeplavali a zpět k záchodové míse. Na třetím pilíři máme štěstí a narazili jsme na půlmetrového sumečka - docela byl povolný a nechal se fotit. Obeplaváme pilíře - dnes je vidět z jedné strany na druhou - super! Pak klasicky po šňůře směrem k náhonu a dále ven. U Patníku narážíme na druhého sumečka cca. 25cm. Pak už po šňůře nahoru. Nahoře nám ještě pózuje okoun. Celé jsem si to dal na EAN30, takže jen 13 min deko (oproti 26 min kdybych šel na vzduchu - super!) Dařilo se mi udělat relativně dost fotek, takže hodím na náš webík www.alkyon.cz. Na závěr kafíčko, čokoládka na Benzině v Náměšti. Krásná akce! (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 5 km / 143°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 1 km / 301°
Dalešická přehrada - Wilsonova skála Česko Sladká - přehrada 0 km / 114°
Hostěradice Česko Sladká - lom 28 km / 149°
Lom Pozďatín Česko Sladká - lom 10 km / 334°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 26 km / 176°