Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Sušák na oblek

z novodurových trubek

autor: Jan Koželský  (publikováno: 26.07.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Tak asi jako každý vlastník suchého obleku tak i já jsem začal řešit problém se sušením svého miláčka. Z vnější strany se oblek suší celkem pohodlně, ale daleko větší problém je s vnitřkem, zejména s botami. Nejprve jsem chtěl postavit stojan z měděných trubek dle návodu ze stran potápěčských, ale problém byl v tom, že jsem potřeboval něco skladnějšího.

Prolezl jsem celý Bauhaus a skončil jsem u plastových trubek HT. Jsou to takové ty šedivé s přírubou, používají se na domovní odpady. Z těchto trubek jsem jednoduše zhotovil rám, který se vsune do obleku. Oblek se pohodlně přenáší a není problém jej postavit do vany osprchovat a nechat okapat. Ventilátor umístěný vně obleku vhání vzduch do rámu, který pak proudí celým oblekem.

Horní díl tvoří T kus (HT odbočka), o průměru 75 mm, jehož protilehlé otvory jsou situovány vodorovně a otvor kolmý na osu je směřován nahoru (tento prochází krční manžetou). Jeden z protilehlých otvorů je vyhotoven s přírubou a těsnícím kroužkem, druhý je bez příruby. Do otvoru s přírubou je zasunuta zkrácená trubka stejného průměru o délce 20 cm včetně příruby. Na protilehlý konec bez příruby je nasunuta spojka, která má příruby z obou strany a tímto je docíleno, že oba protilehlé otvory jsou opatřeny přírubami do kterých jsou pak zasunuta 90° kolena (tímto se vytvořila "ramena" rámu). Na tyto kolena již svisle dolů navazují redukce z průměru 75 na 50 mm, do kterých jsou pak zasunuty trubky, které budou procházet trupem obleku až do bot, kde jsou zakončeny koleny 90° nasměrovanými do špiček. Takto sestavený rám se vsune do obleku vstupním otvorem. Pokud je oblek vybaven kšandami, tak je lze na ramena sušáku navléknout, horní díl T kusu se nasměruje do krční manžety a poté se oblek zapne.

Do otvoru, který prochází krční manžetou, se nasune kus trubky stejného průměru dlouhý cca. 30 cm a na druhý konec se připojí redukce z průměrů 110 na 75 mm. V této redukci je zabudován malý ventilátor a konektor. Ventilátor se do trubky nevešel a tak bylo nutno mu lehce zabrousit rohy aby šel do trubky zasunout. Ventilátor má v rozích díry pro uchycení, které se do poloviny zbrousí, usadí se konektor, ventilátor se vloží do trubky, zakryje se ochrannou mřížkou a šroubky se zašroubují do zbytků děr ventilátoru. Z jedné strany je šroub zaříznutý ve ventilátoru a z druhé strany je šroubek zaříznut v těle trubky, já jsem použil samořezné vruty o průměru 4 mm, mají vysoký závit, používají se do plastu. Ještě před zašroubováním šroubů je nutné do vzniklých mezer (ventilátor je hranatý) nacpat nějakou hmotu, (já použil nějakou napěněnou hmotu, lze to vyřešit i miralonem nebo polystyrenem).

Konektor jsem umístil do míst, kde se trubka zužuje, ale doporučoval bych tento konektor umístit na válcovou stěnu poblíž ventilátoru. Na současném místě kabel trochu překáží krční manžetě. Ventilátor je rozměrů 80×80 mm, já jsem zvolil nový Suuon s kuličkovými ložisky, provozní napětí stejnosměrných 12 V. Tento fígl s ventilátorem v redukci HT jsem okoukal ze sušáku Milana Kotvy, kterému tímto děkuji. Podobný ventilátor se dá pohodlně sehnat i ze staršího počítače, ale vzhledem k ceně jsem zvolil nový nevyběhaný s nesrovnatelně vyšším výkonem. Ventilátor je na 12 Voltů příkon má 1,2 W, je nutno použít adaptér z 230 V. Já jsem doma vyhrabal nějakou Čínu, pouze jsem k ní přidělal kabel a konektor.

Pro sestavení rámu není potřeba žádného nářadí, trubky se do přírub pouze zasouvají, kde jsou přidržovány pomocí těsnění. Nic se nevrtá, nic se nelepí. Těsnění při vkládání klade jistý odpor, bál jsem se ho mazat vazelínou, abych si nezašpinil vnitřek obleku a nepoškodil manžety. Vhodným mazadlem bude asi lubrikační gel či slina.

Pro umístění ventilátoru toho taky moc nepotřebujete, díru lze v nejhorším vyvrtat ostřím nůžek. Kabely konektoru je nutno zapájet. Rozměry trubek byly zvoleny s ohledem na tuhost a množství dodávaného vzduchu. Snížení světlosti z 75 na 50 mm bylo z toho důvodu, že oblek je v oblasti neoprenových botiček užší a trubka by bránila vzduchu odcházet z nohavic pryč. Pokud jde o délky trubek o průměru 50 mm, tak tyto jsem volil dle délky obleku. Na jednu nohu jsem spotřeboval jednu trubku metrovou a jednu 40 cm dlouhou. Ta zkrácená trubka nemusí mít přírubu, koleno 50mm 90° se pouze dá obráceně.

Při řezání trubek jsem použil lupénkovou pilku, vzniklou hranu jsem začistil nožem od otřepů a srazil jí hrany. Lépe se pak bude vsouvat do těsnění hrdla. Také by bylo lepší tu metrovou trubku nahradit dvěma půlmetrovými, rám by byl ještě skladnější.

Použitý materiál a ceny za kus

1 ks HT Odbočka 75×75×845 Kč
2 ksHT Koleno 50x87 - 90°25 Kč
2 ksHT redukce 75-5022 Kč
1 ksHT převlečná objímka35 Kč
1 ksHT trubka 75×50048 Kč (cena 1 m)
3 ksHT trubka 50×100029 Kč
2 ksHT koleno 50×8713 Kč
1 ksHT redukce 110×7530 Kč
1 ksVentilátor SUUONcca. 60 Kč
1 ksMřížka pro ventilátor10 Kč
1 ksKonektor samec + samice 
5 mKabel30 Kč
1 ksAdaptér z 230 na 12 V 
4 ksŠroubky na zajištění mřížky   

Celkem mne sušák vyšel na cca. 450 Kč, k ceně je nutno při počítat trafo z 230 na 12 V, to stojí cca. 150 Kč.

Oblek s vloženým rámem se neohýbá, výborně se oplachuje, aniž by do něj nateklo. Použil jsem transformátor s regulací napětí a tak mohu otáčky ventilátoru a tím i jeho hlučnost korigovat. Ventilátor běží i při 3 V. Transformátory zcela jistě nejsou vodě a vlhku odolné, je nutné nechat při sušení koupelnu otevřenou. Já jsem to řešil 5 metrů dlouhým kabelem a trafo zapojuji do zásuvky v chodbě. Také lze ventilátor pohánět 12 V akumulátorem, nebo z autozásuvky. Rám lze také opatřit lankem pro zavěšení, resp. postavení obleku pod prádelní šňůru.

Jen je trochu problém, když ráno rozespalí vejdete do koupelny a proti vám ve vaně stojí chlápek s malou hlavou. Mohu potvrdit, že je to na srdeční zástavu.

Alibistická doložka: pokud si držák špatně smontujete, popř. vám oblek shoří od špatně zapojené elektroinstalace, tak je to pouze váš problém. Předem se zříkám jakékoliv odpovědnosti. Tento článek je pouhým popisem jak jsem to udělal já, ne jak to máte udělat vy.

autor: Jan Koželský
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek