Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Stojan na sucháč

aby byl sucháč suchý

autor: Pavel Koutník  (publikováno: 15.07.2005)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Jednoho dne jsem zařadil do rodiny majitelů suchých obleků a hned po jeho prvním otestováním jsem musel řešit problém kam s ním. Nejednalo se jen o proces sušení , ale i následného šetrného uskladnění - mnou zamýšlené prostory již okupuje oblek mokrý. Na konferenci SCUBA-CZ tuším kdysi někdo dávno uváděl link na stavbu stojanu z instalatérských umělohmotných trubek. Jednalo se o relativně levné a rychlé řešení. Jelikož nejsem instalatér (a nevlastním potřebné vybavení) má představa o náhradním slepení trubek místo jejich svaření, vzala za své, při zjištění, že trubky do armatur za studena prostě nenarvete. Zvolil jsem proto náhradní řešení a sice použít jako základní materiál měděné trubky a armatury. Pokud trefíte na dobré ceny, tak náklady se vejdou do 1000 kč.

Zvolil jsem teleskopickou konstrukci stojanu (obr.1) pro ulehčení nasazování a sundávání obleku na stojan. Jako základní materiál jsem použil instalatérské měděné trubky o vnějším průměru 15 mm pro základnu stojanu, 12 mm pro výsuvná ramena stojanu. Oba rozměry trubek mají tloušťku stěn 1 mm. Dále potřebné armatury kolínka průměr 15 mm v počtu 4 ks., kolínka průměr 12 mm c počtu 2 ks., téčka průměr 15 mm v počtu 6 ks. Jednotlivé díly jsou spájeny pomocí měkké pájky. Před nanesením pájky je nutné všechny pájené plochy dobře očistit nejlépe drátěným kartáčem. Jelikož jsem pouze majitelem mikropáječky, použil jsem pro pájení obyčejnou horkovzdušnou pistoli, která umí 500°C. (Časově náročnější)

Rozměry stojanu

Co se týká šířky a výšky stojanu, nebudu uvádět konkrétní rozměry stojanu, lze je přizpůsobit pro danou velikost obleku. Uvedu pouze postup pro stanovení rozměrů stojanu.

Šířku stojanu jsem určil položením obleku na podlahu a změřením (nejužšího) rozměru v pase. Od změřeného údaje jsem odečetl 10 cm. aby oblek nebyl na stojanu vyšponován.

Pro určení výšky jsem použil celkovou výšku své postavy stojící na špičkách se vzpaženou rukou. K naměřené hodnotě jsem přidal ještě 10 cm jako rezervu.

V případě dodržení teleskopické konstrukce, za předpokladu, že výška základny bude polovinou celkové výšky stojanu, bude délka výsuvných ramen rovna výšce základny + 20 cm pro stabilní zasunutí ramen do základny.

Hloubku stojanu jsem z důvodu stability stanovil na 80 cm (jedná se pouze o délku trubek 2 x 40 cm)

Základna stojanu

Základna (viz obr.1) je tvořena podstavou z obdélníku jehož rohy jsou tvořeny kolínky a středy delších stran jsou osazeny letovanými téčky, na které navazují spojky z trubky o délce 30 mm, a po té další téčka které vytváří spolu s trubkou spodní stabilizační příčku (obr.2). Z těchto téček již vedou svisle trubky právě o rozměru poloviční výšky stojanu. V horní části jsou tyto trubky opět stabilizovány příčkou, která není z důvodu eventuální potřeby, přizpůsobit umístnění výšce rozkroku, spájena, ale tvořena dvěma téčky, která jsou podélně rozříznuta (pouze ze strany kde se nachází kolmý výstup) a provrtána včetně příčky (obr.3). Dorazy ve vnitřku téček byly sbroušeny, tak aby po mírném rozevření téčka jím šla prostrčit trubka. Po dotažení šroubu dojde k pevnému sevření trubky bez její deformace. Šrouby jsem použil mosazné M5 x 20 (na foto byly dočasně pozinkované) Výšku horní příčky je nutné určit podle výšky rozkroku, aby o ní nebyl oblek zachycen.

Ramena stojanu

Ramena stojanu jsou provedena z trubky o průměru 12 mm. Obě ramena jsou volně zasunuta do svislých trubek základny. 20 cm od spodního konce ramen jsou vyvrtány otvory o průměru 3 mm pro zasunutí mosazných šroubků M3 x 20 mm jako zarážky po vysunutí ramen na maximální výšku. Horní konce jsou osazeny kolénky a na ně navazuje trubka o délce 10 cm, o kterou se opírá podrážka holinky po nasazení obleku (obr.4)

Před uvedením stojanu do provozu je nutné zkontrolovat zda někde nezůstaly ostré hrany, nebo otřepy. Doporučuji také zaoblit šrouby použité k upevnění horní příčky.

Zde uvedená konstrukce je lehká, dostatečně tuhá a stabilní.

Obrázek 5 ukazuje stojan v akci.

autor: Pavel Koutník
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier