Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Shearwater Peregrine

20.01.2021

Shearwater Peregrine

 

V srpnu loňského roku (2020) firma Shearwater představila doposud nejlevnější model s barevným displejem náramkového tvaru na trhu, z cenové kategorie 10-15 tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku i jako hloubkoměr. K dispozici jsou tři směsi. I při svém kompaktním tvaru nabízí velmi širokou škálu použití a velmi bohatou výbavu, jako je bezdrátové dobíjení, bluetooth a vibrace.

 

Shearwater Peregrine

 

Klíčové vlastnosti

Jak je u této značky zvykem, již na první pohled zaujme výtečným dílenským zpracováním a designem. Kryt displeje je lemován modrou linkou, která podtrhuje obdélníkový tvar. Přístroj je velice nízký. Na ruku se upevňuje řemínkem. Otvory pro umístění řemínku jsou po odstranění šroubů určeny pro upevnění gumolana. Řemínek je měkký a dostatečně dlouhý i na suchý oblek. Z obdélníkového tvaru počítače kromě tlačítek nevystupuje žádná nerovnost, nenajdete zde ani žádné otvory nebo šrouby. Výdrž integrované baterie je velká, na jedno nabití výrobce uvádí až 30 hodin ponoru.

Na každé straně najdeme po jednom mechanickém tlačítku. Počítač se zapíná současným stiskem obou tlačítek nebo vstupem do vody. Tlačítka jsou malá, kulatá ale díky vybrání v plastovém pouzdře snadno dostupná a nahmatatelná i v suchých rukavicích. Tlačítka mají dostatečně hluboký stisk. Levé tlačítko slouží pro přesun na další hodnotu nebo změnu hodnoty, pravé tlačítko slouží pro potvrzení.

Displej je zasazen pár milimetrů pod okraj plastového krytu. Ve výchozím nastavení je jas nastaven na auto, i na slunci byly údaje při této volbě čitelné. Rozvržení obrazovky odpovídá rekreačnímu režimu modelu Perdix. Hodně vlastností zde popsaných se s tímto modelem shoduje.

Displej zobrazuje v levém horním rohu hloubku a čas, v pravé polovině dekompresní informace. Třetí řádek zobrazuje informace o plynu a velké množství doplňujících informací, které volíte přepínáním pravým tlačítkem.  Vpravo a vprostřed si uživatel může zvolit, jaké hodnoty se mu zde zobrazí. Režim hloubkoměru ukazuje šest hlavních informací o hloubce a času (aktuální hloubku, max. hloubku, průměrnou hloubku, dobu ponoru, stopky a čas) a doplňkovou informaci o teplotě. 

Na displeji nejsou žádné malé symboly. Základní menu se zobrazuje pouze na třetím řádku, a to jak během ponoru, tak na suchu. Detailnější nastavení jsou dostupná pouze na suchu a zobrazují se přes celou obrazovku.

Menu pro obsluhu se přizpůsobuje, takže pokud uživatel nemá na displeji zobrazeny stopky, menu ani nenabízí volbu je pustit nebo resetovat. Listování v menu je, jako u většiny dvoutlačítkových přístrojů, zdlouhavé, je třeba projít celé menu až nakonec, aby se uživatel dostal o úroveň zpět.

Změna směsi se provádí levým tlačítkem, a poté se potvrdí pravým tlačítkem položka pro výběr směsi. V seznamu směsí, který se zobrazí na třetím řádku, se levým tlačítkem vybere směs a potvrdí pravým tlačítkem. Lze vybrat i neaktivní plyny. Vzhledem k tomu, že jsou podporovány tři plyny, všechny se vejdou velkým písmem na řádek a výběr je tak velice přehledný. Plyny jsou seřazeny od nejvyššího procenta kyslíku.

Přepnutí na/z režimu hloubkoměru resetuje tkáně. Resetovat lze samostatně nasycení tkání a nastavení. Jako dekompresní algoritmus je použit Bühlmann ZHL-16C s gradient faktory (viz. algoritmy). Uživatel nemusí zadávat hodnoty gradient faktorů číselně, ale může navíc využít tří přednastavených hodnot konzervatismu (Low 45/95, Med 40/85, High 35/75). Dekomprese je zobrazena zbývajícím bezdekompresním časem. Po překročení dekomprese lze zobrazit několik odhadovaných hodnot pro dokončení ponoru.

Plánovat lze dvěma způsoby. Plánovač bezdekompresního ponoru umožňuje nastavit povrchový interval a zobrazí tabulku bezdekompresních časů pro zvolenou hloubku. Druhý plánovač je stejný jako v technickém režimu a neumožňuje zadat povrchový interval.

Nastavení je rozděleno do dvou skupin, a to nastavení ponoru a systémová nastavení. I pod vodou lze editovat plyny, gradient faktory a některé jiné volby. Systémová nastavení pod vodou měnit nelze. V nastaveních jsou k dispozici především možnosti plánu ponoru, jako konzervatismus, hloubka poslední zastávky, plyny, salinita apod. Displej lze ovlivnit změnou jasu a výběrem barev. Pro ppO2 lze zvolit minimální, maximální a dekompresní hodnotu. Oproti Perdix v nastaveních najdete možnost aktivovat alarmy pro hloubku a zbývající bezdekompresní čas. Přístroj nemá zvuková varování, ale obsahuje vibrace. Upozornění se zobrazují pouze barevným zvýrazněním hodnoty, případně zprávou na třetím řádku. Pravým tlačítkem lze přečtení alarmu potvrdit.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce poskytuje čtyři různé modely. Tento model je nejlevnějším z nabídky. Všechny modely mají ovládání i vzhled obrazovky stejné. Pokud však uživatel přechází z jednoho modelu na druhý, určitě mu to přechod zjednoduší. Jen o málo dražší model Perdix obsahuje navíc kompas a podporu trimixu, ale nemá vibrace ani bezdrátové nabíjení. Pro podporu sond je třeba zakoupit model Perdix AI.

 

Rozšíření

Tento model nepodporuje sondy, ani jiná rozšíření. V nabídce jsou pouze barevné varianty řemínku. K počítači je přístroj připojován pomocí Bluetooth, ke stažení je mobilní i stolní aplikace Shearwater Cloud, pomocí které lze stáhnout ponory i aktualizovat firmware.

 

Parametry

Displej TFT LCD
Velikost displej 2,2"  (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě plastová tlačítka po stranách (Další, Ok)
Baterie Integrovaná LiOn s bezdrátovým dobíjením
Výdrž baterie 30 hodin
Kapacita paměti 1000 hodin (při vzorkování 10s)
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Otevřený okruh rekreační, Otevřený okruh technický, Hloubkoměr
Plyny max 3, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Tři přednastavené úrovně nebo gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne/EN13319
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy

Nízké/vysoké ppO2, Porušení bezpečnostní zastávky, porušení výstupové rychlosti, konec vysycení tkání, slabá baterie, nasycení CNS, Dekomprese, systémová varování

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru, logbook, stopky, graf nasycení tkání, změna barev obrazovky, změna rozložení obrazovky, vibrace, Bluetooth
Orientační cena 13000,- Kč
Příslušenství Barevný řemínek 1000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Velmi velká výdrž integrované baterie

+ Velmi pohodlné přepínání směsí

+ Ergonomické uchycení gumolana i řemínku

+ Detailní plánování profilu ponoru

+ Možnost smazat nasycení tkání

+ Bezdrátové nabíjení

+ Vibrace

+ Bluetooth

- Příliš stisků při navigaci v menu

 

Závěr

Tento počítač je designová špička. Je výborně ergonomicky zpracován, dobře sedí na ruce i ovládání obrazovky je snadné. Je velmi vhodný pro všechny rekreační potápěče. Především rekreační potápěč uvažující o technickém potápění získá přístroj, který může použít i na náročnější ponory. Technický potápěč bude pouze postrádat podporu pro trimixové směsi. Na trhu se aktuálně jedná o nejlevnější přístroj s barevným displejem, bezdrátovým nabíjením, bluetooth a vibracemi, a přitom podporou mnoha funkcí pro technické potápěče. Některým uživatelům bude chybět snad jen kompas. V této cenové kategorii se jedná o bezkonkurenční volbu. Žádný výrobce nenabízí barevný displej za tuto cenu a takovýmito funkcemi.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Jaroslavu Palečkovi z https://www.potapecske.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/.

autor: Jiří Pokorný