Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Suunto Eon Steel

09.01.2020

Suunto Eon Steel

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie přes dvacet pět tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 5–99 %), trimix (Helium 0–95 %), uzavřený okruh i jako hloubkoměr. Plynů lze použít až deset. Disponuje řadou funkcí technického počítače, ale zachovává si příjemné uživatelské rozhraní rekreačního počítače. Obsahuje také digitální kompas.

 

Suunto Eon Steel

 

Klíčové vlastnosti

Zařízení je osazeno v kovovém pouzdře a přes něj je převlečen gumový obal, který zvětšuje plochu tlačítek. Ta jsou pak velmi velká, s vroubkovaným povrchem pro jasné rozpoznání, přitom mají malý, ale zřetelný stisk. Jsou umístěna na čelní straně vpravo od displeje, jejich orientaci lze však změnit. Obrazovka je barevná, číslice velké, jasně zřetelné na černém pozadí. Informace jsou dobře čitelné i ve špatné viditelnosti. Ovládání třemi tlačítky je velice příjemné. Horní tlačítko slouží pro posun v menu nahoru, dolní pro posun dolů. Stejným způsobem se mění i hodnoty parametrů. Stisk středního tlačítka slouží pro potvrzení, jeho podržení pak pro navigaci zpět nebo storno. Pro změnu plynu během ponoru je třeba podržet prostřední tlačítko, vybrat směs tlačítky nahoru/dolů a nakonec potvrdit prostředním tlačítkem. Bohužel plyny nelze deaktivovat, takže aby docházelo ke správným výpočtům, je třeba před každým ponorem smazat nepotřebné plyny a při dalším ponoru je zase znovu přidat.

Zapnutím jakýmkoliv tlačítkem se počítač aktivuje do povrchového režimu. Do režimu ponoru se přepíná automaticky v hloubce 1,2 metru. Uživatel ani nemusí měnit mód mezi ponory na vzduch a nitrox. Mód je chápán spíše jako skupina nastavení a rozložení obrazovky než jako výběr výchozího plynu. Změnou módu se ovšem musí přístroj restartovat, což chvíli trvá. Zajímavé je, že některé pokročilé funkce je třeba nejprve zapnout, aby byly k dispozici (např. možnost přidat plyn pod vodou nebo použití helia ve směsi).

Jako dekompresní algoritmus je použit Suunto Fusion RBGM (viz články o algoritmech). Uživatel oproti nižším modelům může zvolit dva agresivnější typy profilu. Zastávky jsou zobrazeny ve středu obrazovky. Barevně je odlišeno varování, že uživatel porušil hloubku zastávky. Čas zastávky je zobrazován v minutách a sekundách. I přesto, že nastavíte bezpečnostní zastávku na 6 metrů, Eon Steel bude trvat na poslední dekompresní zastávce ve 3 metrech. Při porušení dekompresní zastávky se zařízení bohužel zamkne na 48 hodin. Toto brání volnosti při realizaci profilu, může to také vadit některým technickým potápěčům praktikujícím agresivnější profily.

Dalším zklamáním je plánování ponoru. Plánovat lze pouze bezdekompresní ponor. Marně byste také hledali nastavení výstupových rychlostí v závislosti na hloubce nebo jiná detailnější nastavení profilu známá z jiných technických počítačů.

Pro rekreační potápěče je velkou výhodou integrace sondy pro všechny plyny, včetně plánování spotřeby a barevné grafické zobrazení zbývajícího plynu během ponoru.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejdražší model Suunto. Nižší model Eon Core je určen pouze do 80 metrů a nemá kovové pouzdro. Všechny ostatní funkce (i uživatelské rozhraní) jsou však shodné. Eon Steel tak cílí na velmi náročné nebo technické potápěče potápějící do hloubek pod 80 metrů.

 

Rozšíření

Na displej je možné dokoupit krycí fólii proti poškrábání. Navíc přístroj obsahuje gumový obal, který nejenže zvětšuje plochu tlačítek, ale navíc přidává i další kvalitní ochranu již tak robustnímu kovovému pouzdru. Také je možné dokoupit sondu ke každému použitému plynu a vyměnit řemínek za gumičky. Nejzajímavější doplněk přístroje je ovšem možnost komunikace pomocí bluetooth s aplikací v mobilním telefonu. Podobně USB kabel neslouží pouze ke stažení ponorů, ale lze použít aplikaci Suunto MD5 k editaci módů a obrazovek. Tato funkce je velice příjemná a umožňuje pohodlnou změnu individuálního nastavení pro daný ponor.

 

Suunto MD5 editace obrazovky

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Tři tlačítka vlevo od displeje (nahoru, dolu, storno/potvrdit)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 200 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Trimix, CCR
Plyny max 10, Kyslík 5 - 99% / Helium 0 -95%
Algoritmus Suunto Fused RBGM
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel, bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, bluetooth, změna obrazovek
Orientační cena 27000,- Kč
Příslušenství Kabel 690,- Kč, Bungee 750,- Kč, Sonda 6000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Možnost změnit nastavení a rozložení obrazovky z PC

+ Velké množství směsí

+ Ovládání lze zjednodušit vypnutím nevyužívaných funkcí

+ Možnost změnit orientaci obrazovky

+ Gumový kryt a velká tlačítka

+ Návod i rozhraní obrazovky v českém jazyce

+ Plánování spotřeby a integrace sondy pro všechny plyny

+ Android aplikace

- Zablokuje se při porušení zastávky na 48 hodin

- Příliš málo nastavení pro technické ponory

- Chybějící plánování dekompresních ponorů

- Chybí simulace ponoru

- Nevyužité plyny nelze deaktivovat, je třeba je zcela smazat

 

Závěr

Eon Steel cílí na technické potápěče a má umožnit zvládnout jakékoliv ponory. Bohužel potápěč vyžadující plnou kontrolu nad průběhem ponoru se dočká pouze stejných možností jako poskytují rekreační počítače. Lze tedy spekulovat, jestli jej řadit do kategorie technických počítačů. Je vhodný spíše pro náročné a zkušené uživatele než technické potápěče. Tedy pro takové uživatele, kteří nechtějí věnovat pozornost profilu ponoru, ale chtějí příjemné a upravitelné uživatelské prostředí. Ve stejné cenové kategorii (nebo i levnější) lze najít i přístroje s mnohem širší škálou nastavení profilu a funkcí pro technické ponory.

 

Odkazy

 

děkuji firmě Finsub ve spolupráci s DreamDive za zapůjčení počítače k testování

Mares Puck Pro

10.12.2019

Mares Puck Pro

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie do pěti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 50 % kyslíku i jako hloubkoměr. V nitrox režimu lze použít dvě směsi.

 

 

Klíčové vlastnosti

Velikostí a tvarem je velmi podobný počítači Suunto Vyper. Displej je kruhový, segmentový, je rozdělen na tři řádky. První řádek obsahuje informace o aktuální, maximální a průměrné hloubce. Prostřední zobrazuje informaci o dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, ppO2 nebo teplota. Číslice jsou přibližně stejně velké jako u modelu Vyper, jsou ale tenčí, což je činí trochu hůř čitelnější.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, hned vedle je uveden čas na zastávce. Tato hodnota se zobrazuje v celých minutách. Počítač se stejně jako jiné rekreační počítače zablokuje na 24 hodin v případě porušení bezpečnostní zastávky nebo rychlosti výstupu.

Ovládání probíhá jediným tlačítkem pod displejem. Jeden stisk mění hodnotu parametru nebo listuje v menu. Podržení slouží jako potvrzení. Pro storno je v menu speciální volba, na kterou je potřeba se přesunout. Nejsložitějším nastavením, kde si uživatel vyzkouší, jak nepohodlné je ovládání jediným tlačítkem, je nastavení ponoru na dvě směsi. Jediným tlačítkem lze číselné hodnoty pouze zvýšit. Pokud např. chcete směs 32% kyslíku a překročíte hodnotu, musíte zvyšovat dál až do 50%, a pak pokračovat opět z nejnižší hodnoty (21%) zpět na požadovanou hodnotu nebo opakovat úplně celé nastavení. Je tedy potřeba opravdu velkého množství stisků tlačítek a každá chyba vás stojí další velké množství stisků. Nedokážu si představit, že je přístroj použit na ponor s vícero směsmi.

Na hmat je tlačítko lehce identifikovatelné a stisk zřetelný. Nastavení jsou velice skromná, omezují se pouze na nastavení ponoru a času. Dále lze zvolit např. slanost vody, nadmořskou výšku, alarmy a konzervatismus. Zajímavé je, že lze v nastaveních vypnout zablokování přístroje v případě překročení výstupové rychlosti. Podle návodu se jedná o funkci vhodnou pro instruktory. Další zajímavou funkcí je možnost resetovat nasycení tkání, což se hodí v půjčovnách potápěčského vybavení.

Jako algoritmus je opět použit vlastní Mares RBGM (viz články o algoritmech).

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejlevnější model ve své řadě. Dražší přístroj Mares Quad uživateli nabízí nesrovnatelně větší displej a nesrovnatelně lehčí ovládání. Oba modely cílí na začínající uživatele, ale jen těžko najdeme důvod pro koupi modelu Puck.

 

Parametry

Display 3 řádkový segmentový
Velikost display Úhlopříčka 38 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Jedno tlačítko dole
Baterie CR2450 vyměnitelná uživatelem
Výdrž baterie 300-500 ponorů
Kapacita paměti 35 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 2, Nitrox 21-50%
Algoritmus Mares RBGM
Konzervatismus tři úrovně
Slaná voda slaná, sladká
Nadmožská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook
Orientační cena 5000,- Kč
Příslušenství  USB kabel 1500,-

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit USB kabel pro připojení k počítači, jiná rozšíření přístroj nepodporuje.

 

Klady a zápory

+ Informace o hloubce na jednom řádku

+ Cena

- Jednotlačítkové ovládání

- Příliš krátký řemínek

 

Závěr

Přístroj je vhodný pro začínající uživatele, kteří nechtějí příliš nastavování a potápí bezdekompresní ponory na vzduch nebo nitrox. Nebude také vhodný pro potápění v suchém obleku, protože řemínek je příliš krátký. Jediným argumentem pro koupi je snad jen cena.

 

Odkazy

Stránky produktu

 

děkuji firmě Direct Ocean za zapůjčení počítače k testování

Suunto Zoop Novo

12.11.2019

Suunto Zoop Novo

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie kolem šesti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 50 % kyslíku i jako hloubkoměr nebo pro nádechové potápění. V nitrox režimu lze použít jen jednu směs. Jde o nástupce modelu Zoop, oproti svému předchůdci obsahuje drobná vylepšení.

Klíčové vlastnosti

Je marné vymýšlet, jak po recenzi počítače Suunto Vyper popsat tento model. Je shodný velikostí, tvarem i osazením displeje. Displej je opět stejně rozdělen na tři řádky. První dva obsahují informaci o hloubce a dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, MOD nebo teplota. Segmentový displej obsahuje luminiscenční vrstvu, která velmi zlepšuje čitelnost znaků při nasvícení baterkou.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, pod ní je zobrazena hloubka další zastávky. Zbývající čas na zastávce se zobrazuje v celých minutách. Pokud ovšem použijete jako režim vzduch nebo hloubkoměr, další ponor již na nitrox není možný až do vypršení varování „Nelétat“.

Pravé horní tlačítko slouží pro vstup do hlavního menu nebo rozsvícení displeje. Levé horní tlačítko pro výběr vlastnosti, uložení záložky nebo zobrazení kompasu. Dolní tlačítka pak slouží pro změnu hodnot. Pro začátečníka musí být ovládání velmi nepřehledné. Obecná nastavení lze najít v povrchovém režimu. Nastavení ponoru lze zobrazit až po vstupu do režimu ponoru. Zobrazení informací se snaží během ponoru přizpůsobit a nejdůležitější informace se vždy zvýrazní. Alarmy jsou během ponoru zobrazovány blikáním a mohou být i doprovázeny zvukovými signály. Ale začátečník asi bude těžko rozpoznávat o jaký alarm se jedná, protože symboly alarmů jsou velmi malé. Je k dispozici velmi rozsáhlá škála nastavení alarmů, ale profil ponoru lze nastavit jen minimálně.

Jako algoritmus je opět použit vlastní Suunto RBGM (viz články o algoritmech). Ten je optimalizován na maximální dobu na dně při zachování bezpečnosti. Velmi strmá výstupová křivka nemusí být vhodná pro začátečníky, kteří ještě bojují se zvládnutím výstupové rychlosti.

Oproti staršímu modelu se uživatel na začátku ponoru dostane rovnou do výchozího typu ponoru. Počítač se také sám automaticky zapne ihned po zanoření.

 

Zařazení v modelové řadě

Zoop cílí na začínající potápěče, kteří ještě nemají zkušenost s žádným jiným počítačem. Pokud uživatel uvažuje pouze o rekreačních bezdekompresních ponorech bude mu tento model stačit. Ve všech ostatních případech bude zákazník asi volit vyšší model Vyper Novo, který navíc podporuje více směsí, obsahuje kompas a je dodáván i s kabelem. Pokud uvažujete o koupi Zoop společně s kabelem je vhodné opět uvažovat o vyšším modelu, který vás vyjde jen o trochu dráž.  Zoop je opravdu nejméně vybaveným modelem ve své řadě a jakýkoliv náročnější uživatel bude potřebovat jiný přístroj.

 

Parametry

Displej 3 řádkový segmentový
Velikost displej 35x35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách disleje (nahoru, dolu, storno, potvrdit + jiné fuknce aktuálního stavu)
Baterie CR2450 výměna v servisu
Výdrž baterie 200 ponorů / 2 roky
Kapacita paměti 140 hodin (vzorkování každých 20 sekund)
Maximální hloubka 80 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Nádechové
Plyny pouze jeden, Nitrox 21-50%
Algoritmus Suunto RBGM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, Deep stop
Další funkce Plánování, simulace ponoru, logbook, záložky, stopky
Orientační cena 6500,- Kč
Příslušenství USB Kabel 1500,-

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit USB kabel pro připojení k počítači. Pro stažení ponorů lze použít běžné stolní aplikace i Suunto MD5. Jiná rozšíření přístroj nepodporuje.

 

Klady a zápory

+ Ochranné sklo

+ Luminiscenční vrstva displeje

- Složité ovládání

- Příliš malé symboly varování

 

Závěr

Zdálo by se, že se jedná o velmi levný, a přitom bohatý počítač pro začínající uživatele. Pro tyto potápěče však přístroj díky malým tlačítkům neznamená snadné ovládání. V porovnání s přístrojem Mares Quad sice uživatel dostane větší množství alarmů, které budí dojem podpory pro začínající uživatele, ale dostane také mnohem horší ovládání a mnohem menší displej. Špatná dostupnost tlačítek brání používat tento přístroj i jen jako bottom timer. Na druhou stranu dobře poslouží uživatelům, kteří nechtějí nic nastavovat a potápí pouze s jednou směsí.

 

Odkazy

Stránky produktu

 

děkuji Romanu Jaškovi za zapůjčení počítače k testování

 

DiveSoft Freedom

04.10.2019

DiveSoft Freedom

Jedná se o technický počítač v cenové kategorii patnáct až dvacet tisíc korun. Podporuje režim pro libovolné směsi otevřeného i uzavřeného okruhu dle zakoupené varianty, včetně režimu hloubkoměru a nádechového potápění. Umožňuje současné použití až devíti plynů a má mnoho možností nastavení.

 

 

Klíčové vlastnosti

Přístroj je osazen obdélníkovým displejem a dvěma tlačítky umístěnými na jedné straně. Na ruce počítač díky svým rozměrům působí dojmem, že vyčnívá do prostoru. V nastavení lze zvolit orientaci obrazovky, tlačítka tak mohou být napravo nebo nalevo. Vstup do menu a storno se provádí současným stiskem obou tlačítek, horní tlačítko slouží pro potvrzení, dolní tlačítko pro přesun na další volbu. Pokud je třeba nastavit ve volbách číselný údaj (např. procenta směsi), mění se hodnota nakláněním displeje. Tlačítka jsou vysoká a stisk je zřetelný.

Údaje jsou zobrazeny barevně na tmavém pozadí, takže jsou dobře čitelné za všech světelných podmínek. Velmi příjemnou vlastností je sada čtyř obrazovek, mezi kterými se lze během ponoru přepínat (detailní, přehled, třířádková a profil ponoru). Uživatel má tak k dispozici informace v takové podobě, v jaké se mu právě hodí. Jednotlivé obrazovky lze v nastavení deaktivovat.

Přístroj umožňuje uživateli měnit nastavení ponoru velice podrobně. Má tak plnou kontrolu nad chováním přístroje a není ničím omezen. Za naprosto skvělou vlastnost považuji, že mnohá nastavení lze měnit i pod vodou během ponoru. Klasický příklad je předání láhve mezi potápěči, kdy uživatel může změnit dostupné směsi. Použitý algoritmus nastavuje konzervatismus formou gradient faktorů, které lze zvolit pro běžný i nouzový výstup. Podobně lze nastavit i sestupovou/výstupovou rychlost pro tři úrovně hloubek. Dále lze např. vybrat počítání výstupu buď z aktuálního nebo z optimálního plynu.

Ponor lze zahájit automaticky (po zanoření) i ručně. Na rozdíl od rekreačních přístrojů lze ponor ukončit ručně, a to i pod vodou. Informace o průběhu ponoru jsou zobrazeny přehledně, varování probíhá nejen na obrazovce, ale i vibrací přístroje. Ignorování varování nemá za následek zablokování přístroje. Například umožní přepnout směs, i když potápěč nedosáhl maximální operační hloubky pro požadovaný plyn. Přepnutí plynu lze realizovat v nastaveních nebo dlouhým stiskem jednoho z tlačítek.

Dekompresi lze sledovat velmi detailně včetně profilu ponoru a plánu výstupu. Nad rámec běžných informací se zobrazují informace o čase potřebném pro výstup na hladinu, o nejbližší zastávce i o množství plynu potřebném pro výstup.

 

Zařazení v modelové řadě

Všechny modely jsou hardwarově stejné, liší se pouze firmwarem. Uživatel, který si koupí přístroj pro jednu směs tak může pouhým dokoupením licence rozšířit svůj model o další funkce. Rozdíl je pak patrný pouze v množství směsí a typem ponoru (otevřený nebo uzavřený okruh). Uživatel nemusí měnit přistroj, na který je zvyklý, za model naprosto odlišný vzhledem, ovládáním nebo chováním. I nejlevnější model pro jednu směs nabízí funkce, které jiné technické počítače neposkytují. V listopadu 2019 bude na výstavě DEMA v Orlandu představena nová řada počítačů Freedom.

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit kabel pro čidlo kyslíku a počítač je pak možné použít i jako analyzátor. V balení je dodáván kabel, který slouží pro připojení ke stolnímu počítači anebo nabíjení. Ve stolním počítači se zařízení zobrazí jako disk pouze pro čtení. Stažení ponoru se tedy realizuje zkopírováním souboru a následným importem do programu.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD 
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka na boku
Baterie Li-Ion dobíjecí
Výdrž baterie 12-15 hodin
Kapacita paměti 100 hodin
Maximální hloubka 300 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Nádechové
Plyny max 9, Nitrox do 100%, Trimix (podle verze)
Algoritmus ZHL-16B
Konzervatismus V procentech formou gradient faktorů pro normální a nouzový výstup
Slaná voda dvě slaná a sladká
Nadmožská výška Automaticky 0-4464 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dosažení hlouby, výstupová/sestupová rychlost, čas na dně, deep stop, konec zastávky, CNS, pO2, konec bezdekompresního času, doporučené přepnutí plynu, překročení MOD, vybitá baterie
Další funkce Plán a simulace ponoru, plán výstupu, plyn nutný pro výstup, změna nastavení během ponoru, změna orientace obrazovky, vibrace, analyzátor O2, ukončení ponoru pod hladinou, rozsvícení displeje světlem, hry
Orientační cena 12000-20000,- Kč
Příslušenství  Kabel k čidlu O2 4000,-  čidlo O2 2000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Čtyři obrazovky

+ Široké možnosti nastavení

+ Možnost měnit nastavení i během ponoru

+ Nezablokuje se při porušení alarmu

+ Změna orientace obrazovky

+ Rozšíření formou aktualizace firmware

+ Možnost použití jako analyzátor O2

+ Vibrace

+ Aktivace displeje světlem svítilny

- Nastavení číselných hodnot nakláněním

- Rozměry přístroje, respektive jeho hloubka

- Kapacita baterie (na dlouhý jeskynní ponor nebo potápěčské safari je 15 hodin výdrže málo)

 

Závěr

Freedom je jednoznačně určen pro pokročilé uživatele. Možnosti nastavení vyžadují odbornost uživatele, který musí vědět, co dělá. Takový potápěč však získá zařízení, které se mu přizpůsobí a k ničemu jej nenutí. Přehledný displej, pohodlné ovládání a spousta drobných funkcí jako jsou upozornění vibracemi nebo aktivace posvícením na displej dělají tento počítač bezkonkurenčním pro technické nebo i velmi zkušené rekreační potápěče. Pro českého zákazníka se pak díky místnímu servisu stává jednoznačnou volbou. Jen stěží najdete takto vybavený, moderní přístroj v této cenové kategorii.

 

Odkazy

 

děkuji Martinu Dybalovi za zapůjčení počítače k testování

 

Suunto Vyper Air

24.09.2019

Suunto Vyper Air

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie kolem deseti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku i jako hloubkoměr. V nitrox režimu lze použít až tři směsi. Zajímavou vlastností je digitální kompas. Nyní již není v prodeji model Vyper Air, Vyper Novo je jeho nástupce. Tyto počítače se liší tím, že byla přidána drobná vylepšení. Oba modely se však obsluhují identicky, proto většinu zde popsaných vlastnosti lze nalézt i v modelu Vyper Novo.

 

Vyper Air

 

Klíčové vlastnosti

I když na první pohled by se mohlo zdát, že jde o hodinky, jedná se plnohodnotný potápěčský počítač. Rozdíl je vidět už na první pohled, Vyper je mnohem robustnější na výšku. Obsahuje podsvícený segmentový displej, který je rozdělen na tři řádky. První dva obsahují informaci o hloubce a dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, MOD nebo teplota. V případě připojené sondy se na třetím řádku zobrazí množství zbývajícího plynu. Ovládání je realizováno čtyřmi gumovými tlačítky po stranách displeje. Tlačítka je třeba pořádně stisknout, aby přístroj zareagoval. Pravé horní tlačítko slouží pro vstup do hlavního menu nebo rozsvícení displeje. Levé horní tlačítko pro výběr vlastnosti, uložení záložky nebo zobrazení kompasu. Dolní tlačítka pak slouží pro změnu hodnot. Z uvedeného je patrné, že uživatel si musí zvyknout, že jedno tlačítko má několik významů v různých režimech podle toho, jestli se stiskne nebo podrží. Zobrazení informací se snaží během ponoru přizpůsobit a nejdůležitější informace se vždy zvýrazní. Toho je využito i pro alarmy, které danou hodnotu rozblikají, ale v krajních případech rozblikají celý displej. I přes malý displej jsou do symbolů vtěsnány relativně detailní informace o profilu ponoru (deep stop, deco, alarmy apod.). Symboly jsou však příliš malé na to, aby byly čitelné při špatné viditelnosti. Vyper obsahuje širokou škálu nastavení včetně alarmů pro překročení maximální hloubky ponoru, doby ponoru, výstupové rychlosti apod. Při porušení alarmů se počítač zablokuje na 48 hodin.

Jako algoritmus je použit vlastní Suunto RBGM (viz. články o algoritmech). Ten je optimalizován na maximální dobu na dně při zachování bezpečnosti. Díky tomu vytváří relativně strmou výstupovou křivku, a tak může trvat pouze na zastávce v 3-6 metrech i při ponorech pod 30 metrů. U Vyper Air lze nastavit pouze tři hodnoty konzervatismu, nové modely přidávají dvě méně konzervativní hodnoty navíc. Jak tyto hodnoty ovlivňují profil ponoru výrobce neuvádí.

Na začátku ponoru uživatel volí režim potápění a teprve pak se dostane do jeho nastavení. Např. u nitrox režimu jsou to typicky použité směsi. Počítač se také sám automaticky zapne do posledního použitého režimu ihned po vložení do vody. Přepínání směsí probíhá podržením pravého dolního tlačítka, následně levého dolního a nakonec potvrzením levým tlačítkem. Vzhledem k tomu, že informace o vybrané směsi je napsána těmi nejmenšími písmeny, je přepínání dosti nepohodlné.

Zajímavou vlastností je digitální kompas, který umožňuje nastavit si jednu záložku - kompas pak ukazuje šipky, kterým směrem se má potápěč otočit, aby dosáhl uloženého směru. V režimu kompasu je hlavní část obrazovky vyčleněna pro kompas, hloubka a dekompresní informace jsou však stále zobrazeny. Kompas je ovšem třeba před ponorem kalibrovat. To lze jen stěží realizovat na kovové lodi. Vzhledem k tomu, že kompas zabírá největší část displeje a ostatní informace se pak zobrazují pouze malými písmeny, je vhodnější použít samostatný kompas a tento integrovaný použít pouze jako nouzové řešení.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, pod ní je zobrazena hloubka další zastávky. Zbývající čas na zastávce se zobrazuje v celých minutách. Pokud ovšem použijete jako režim vzduch nebo hloubkoměr, další ponor již na Nitrox není možný až do vypršení varování „Nelétat“.

 

Zařazení v modelové řadě

Konkurentem z rodiny Suunto je počítač Suunto Zoop, který neobsahuje kompas a umožňuje pouze jeden plyn s maximálně 50 % kyslíku. Vyper tedy cílí na pokročilé potápěče nebo náročné začínající potápěče, kteří ještě neuvažují o dražším modelu EON nebo chtějí potápět náročnější ponory a vystačí si s malým displejem.

 

Parametry

Displej 3 řádkový segmentový
Velikost displej 35x35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách disleje (nahoru, dolu, storno, potvrdit + jiné fuknce aktuálního stavu)
Baterie CR2450 výměna v servisu
Výdrž baterie 200 ponorů / 2 roky
Kapacita paměti 40 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 80 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 3, Nitrox 21-100%
Algoritmus Suunto RBGM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, simulace ponoru, logbook, kompas, záložky, stopky
Orientační cena 10000,- Kč
Příslušenství  Sonda 7000,-

 

Rozšíření

Přístroj je dodáván s vlastním USB kabelem pro připojení k počítači, který obsahuje zobáčky pro přichycení k přístroji. Jakmile však přístroj položíte na stůl, je vidět, že konektor nedrží pevně. Toto je u novějších modelů vyřešeno kulatým konektorem se závitovou pojistkou přichycení. Pro stažení ponorů se mi podařilo použít SubSurface, Divinglog.de, lze použít i Suunto MD5. Staženy jsou všechny důležité informace o průběhu ponoru. Přesnost profilu lze ovlivnit v přístroji nastavením, jak často má počítač ukládat hodnoty čidel v rozsahu 5-30 sekund (přesnější profil logicky znamená méně místa v paměti pro ponory).

 

Klady a zápory

+ Interaktivní průvodce na stránkách

+ Připojení ke stolnímu počítači

+ Velké množství alarmů a nastavení

+ Záložky během ponoru a v kompasu

+ Ochranné sklo

- Pouze dvě informace velkým písmem

- Příliš strmá křivka výstupu

- Kalibrace kompasu

- Kompas se automaticky vypne

- Příliš malé symboly varování

- Navrhuje vybrat dekompresní směs na začátku ponoru

 

Závěr

Vyper umožňuje celou škálu nastavení pro alarmy, poskytuje možnosti výběru vícero směsí a funkce pro pokročilé uživatele. Díky malému displeji a nepohodlnému ovládání různými kombinacemi gumových tlačítek však nebude vhodnou volbou a jsem přesvědčen, že pokročilý uživatel jej velice rychle vymění za uživatelsky přívětivější přístroj.

 

Odkazy

Mares Quad

14.09.2019

Mares Quad

Jedná se o rekreační počítač z cenové kategorie 5-10 tisíc korun. Obsahuje velký třířádkový segmentový display a čtyři ovládací tlačítka v rozích. Lze jej použít pro ponory na vzduch, Nitrox 21-100% kyslíku a jako bottom timer. V Nitrox režimu lze použít až tři směsi. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační počítač, obsahuje velké množství alarmů upozorňujících potápěče během ponoru.

Mares Quad počítač

 

Klíčové vlastnosti

Uživatele okamžitě oslní ovládání. Čtyři tlačítka se dají lehce naučit (nahoru, dolu, potvrdit a storno) a i v suchých rukavicích jsou lehce nahmatatelné. Nejsou sice vysoká, ale stisk je zřetelný. Při potápění na vzduch uživatel prakticky nic nemusí nastavovat a během ponoru vidí hodně velkými písmeny nejdůležitější informace. Začátečník tak nemusí přemýšlet, v které části display je která informace. Display je dobře čitelný ve špatné viditelnosti i bez podsvícení. Velice nemilou vlastností je, že počítač se automaticky zapne po zanoření až za 20 sekund, pokud jej zapomenete na hladině těsně před zanořením zapnout ručně. Pokud jej zapnete a nezanoříte se do 3 minut, počítač se opět vypne. Stačí se tedy zpozdit při před ponorové kontrole (což se mi stalo) a rozčarování z vypnutého počítače pod vodou je nemilé. Pro výpočet používá Mares RBGM algoritmus, který najdete na všech počítačích Mares kromě Mares Genius. Tento algoritmus se snaží o maximalizaci času na dně (viz. články o algoritmech) při zachování dostatečné bezpečnosti.

Při zadávání směsí počítač vyžaduje seřazení směsí vzestupně, podle množství kyslíku. Nepřišel jsem sice na to proč, ale rozhodně to pomáhá v lepším zapamatování, která směs je která. Přepínání směsí pak probíhá dlouhým podržením pravého dolního tlačítka, následně stejným tlačítkem výběr směsi a následně opět dlouhým podržením pro potvrzení volby. Během přepínání se zobrazí symbol směsi i jeho maximální operační hloubka. Toto mi přišlo velice pohodlné a snadné. Horší to ovšem bylo s nastavením režimu. Pro Nitrox je třeba před ponorem přepnout počítač do Nitrox režimu a pokud tak neučiníte, další ponor je už vzduch vynucen a nelze se na Nitrox přepnout. Bohužel po zapnutí počítače není zřejmé, jaký režim je zapnut, proto je vhodné jej před každým ponorem zkontrolovat. To by ale měl uživatel stejně udělat, protože měří směs a musí opravit složení směsi v nastavení podle aktuálně naměřených hodnot. Na rozdíl od Suunto počítač netrvá na směsi s vyšším obsahem kyslíku ihned po zanoření, pokud má být Nitrox použit pouze jako dekompresní plyn na konci ponoru.

Z alarmů je nejzajímavější "Run away alarm", který uživatele upozorňuje na to, že by měl zahájit výstup při narůstajícím čase pro dekompresi. Počítač totiž obsahuje funkci, která během ponoru zobrazuje celkovou dobu výstupu, pokud potápěč zůstane v hloubce o dalších 5 minut déle. Počítač dále obsahuje běžné alarmy jako je překročení MOD, překročení výstupové rychlosti, nedodržení bezpečnostní zastávky apod. A jako u jiných rekreačních počítačů u některých hodnot dochází k zablokování přístroje na 24 hodin.

 

Zařazení v modelové řadě

Oproti mnohem dražšímu modelu Mares Genius (dříve Icon) neobsahuje barevný display a spoustu uživatelských drobností. Vyniká ovšem jednoduchostí a srozumitelností průběhu ponoru. Oproti hodinkovým počítačům je tento svým displayem jednoznačně určen pro přístrojové potápění. Cenou je pak jednoznačnou volbou pro začínající uživatele.

 

Rozšíření

Přístroj se dodává také ve variantě se sondou, tato verze je označena jako Quad Air. Pro připojení k počítači je použit USB kabel s vlastním Mares konektorem, který se zapojuje do dvou kovových pinů jako kolíkem na prádlo. Pomocí něj lze pak stáhnout ponory nebo aktualizovat firmware. Konektor drží pevně a nepůsobil žádné problémy s připojením. Problém vidím spíš na straně software. Pro stažení ponorů je nutné na Windows stolním počítači nainstalovat Mares Dive Organizer, který na první pohled působí zastaralým dojmem. Stažení ponorů do divinglog.de se mi nepodařilo.

Mares Dive Organizer - Stažený ponor

 

Parametry

Display 3 řádkový segmentový
Velikost display Úhlopříčka 70 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka nohoře a dvě dole (nahoru, dolu, storno, potvrdit)
Baterie CR2450 vyměnitelná uživatelem
Výdrž baterie 200-300 ponorů
Kapacita paměti 35 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 3, Nitrox 21-100%
Algoritmus Mares RBGM
Konzervatismus tři úrovně
Slaná voda slaná, sladká a sladká podle EN13319
Nadmožská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook
Orientační cena 7500,- Kč
Příslušenství  USB kabel 1500,- Sonda 5000,-

 

Klady a zápory

+ Velmi velká písmena
+ Čtyřtlačítkové vládání
+ Tlačítka umístěna na horní a dolní straně
+ Přepnutí směsi na tři stisknutí jedním tlačítkem

- Připojení ke stolnímu počítači
- Není vidět, jaký režim (Nitrox nebo Vzduch) je zvolen
- Zpoždění zapnutí před ponorem

 

Závěr

Jedná se velmi jednoduchý, uživatelsky velmi přívětivý počítač. Je velmi vhodný pro začátečníky i rekreační potápěče potápějící na vzduch i Nitrox.

 

Odkazy

 
děkuji Jiřímu Tomkovi za zapůjčení počítače k testování

Funkce potapěčského počítače

26.02.2018

Potápěčské počítače jsou sice dnes již defacto standard v rekreačním potápění (2018), ale nejsou nezbytnou nutností (např. cvičení v bazénu). Při plánování ponoru se sice můžeme obrátit na tabulky nebo použijeme plánovací program v počítači či mobilu (viz. ostatní články na SP), ale během ponoru má počítač svou nenahraditelnou roli, tedy počítat. Zajímavé ovšem je, že není snadné najít nějaký materiál, který by popisoval, co od takového počítače čekat a jak který počítač danou problematiku řeší. Představme si typického začátečníka, který právě absolvoval kurz a rozhodl si koupit svůj první počítač. Nebo potápěče, který si počítač koupil kdysi a již mu dosloužil. Zpravidla sáhne po počítači, který má jeho okolí nebo se kterým se setkal v kurzu. U některých agentur lze také absolvovat specializovaný kurz "potápění s počítačem", ale obávám se, že to není nejnavštěvovanější školení. Řekl jsem si tedy, že by bylo dobré podívat se, co dnešní počítače nabízí za funkce a jak k těmto funkcím přistupují.

Tento článek nemá sloužit jako srovnání počítačů různých značek. Nemůže sloužit ani jako univerzální návod nebo návod na libovolný z uvedených přístrojů, vždy se řiďte pokyny výrobce. Spíše by měl umožnit potápěči udělat si představu o funkcích, které by měl požadovat a koupit si následně takový počítač, který mu svými možnostmi umožní ponor si opravdu vychutnat. Dovolím si uvézt příklad jedné potápěčky, která komentovala svůj nový počítač po ponoru slovy: "On (počítač) na mě jako řve, že mám zůstat na laně ještě tolik minut? To se jako zbláznil nebo co? To musím hned vypnout...".

Pojďme se tedy podívat, jaké podmínky typický ponor ovlivňují. Přijedeme na lokalitu, a jak již z tabulek víme, nadmořská výška ovlivňuje dekompresi. Jinak bude tedy asi vypadat výpočet u moře a jinak na horách. Patříme mezi opatrnější potápěče nebo máme zdravotní omezení. Během ponoru může dojít k lidské chybě a chceme být varováni, že něco není v pořádku. Po ponoru bychom rádi věděli, jak ponor proběhl, případně jaký další ponor si můžeme naplánovat. U nastavení některých funkcí se bohužel nevyhneme odborným pojmům a zkratkám známým pokročilým potápěčům. Začátečník je může v textu ignorovat, popřípadě si může nechat poradit od svého instruktora, zda danou funkci např. nebude potřebovat v jednom z následujících kurzů. U odborných pojmů jsem proto uvedl odkaz na články, kde se lze s danou problematikou seznámit.

Konzervativnost algoritmu

Toto nastavení je v přístrojích jednoznačně nejdůležitější, protože dává uživateli možnost nejvíce ovlivnit profil ponoru. Díky tomu lze využít tuto proměnnou k zohlednění zdravotního stavu nebo kondice potápěče. Dostupné hodnoty závisí na použitém algoritmu. Všechny algoritmy, se kterými se setkáte v počítačích, jsou bezpečné. Pro referenci jsem uvedl, jaký model počítač vnitřně používá. Vždy byste měli plánovat ve stejném algoritmu, jaký používá váš počítač, protože jinak budete potápět jiný profil, než jste si naplánovali. Obvykle nastavení obsahují 2-4 možnosti zvýšení "přísnosti" dekomprese. Pokročilejší počítače umožňují nastavení modelu přímo pomoci gradient faktorů. I ta nejtolerantnější hodnota by měla dostačovat k bezpečnému ponoru. Rozdíl krajních hodnot může být tak značný, že celková doba výstupu se může prodloužit třeba i na dvojnásobek. Vždy byste měli volit kompromis mezi hodnotou, kterou považujete za bezpečnou a hodnotou, která znamená nejkratší dobu výstupu.

Nastavení nadmořské výšky před ponorem

Hustota okolního media, ve kterém se pohybujeme (vzduch, voda) ovlivňuje výpočet, protože větší tíha vytváří větší tlak. Výpočet bezdekompresního času/dekomprese je závislý na počátečním tlaku. Ten je dán tlakem na hladině. Tlak okolí se však mění s nadmořskou výškou, proto tento fakt musí být pří výpočtu zohledněn. Počítače tuto veličinu umožňují nastavit v několika stupních, podobně jako je tomu u dostupných tabulek. Vzhledem k tomu, že uživatel rád zapomíná, přijde mi logické, aby počítač uměl tento vliv dopočítat sám bez nastavování. Považuji za nepraktické, aby uživatel na vysočině zjišťoval, jestli si má zapnout 0-300 m nebo vyšší hodnotu.

Slaná nebo Sladká voda

Stejně jako s nadmořskou výškou i s hustotou vody se mění měření tlaku, ze kterého počítače určují hloubku. Protože slaná voda bude mít větší tíhu, bude mít také větší účinek na měření hloubky. Např. Mares uvádí, že špatné nastavení může mít 1-3% vliv na přesnost měření hloubky. Na výpočet dekomprese to vliv nemá, protože ta se počítá z tlaku.

Nastavení bezpečnostní zastávky

Některé počítače umožňují nastavit, v jaké hloubce má být bezpečnostní zastávka provedena a na jak dlouho. Pokud toto nastavení nelze ovlivnit, je zastávka plánována v standardních 3-6m po dobu 3-5 minut. A lze se to dozvědět pouze z návodu. Počítače se také liší v toleranci, jakou odchylku od požadované hloubky budou jako zastávku požadovat.

Deep stopy

Jde o dodatečnou zastávku prováděnou v hloubce odpovídající polovině rozdílu tlaku dosaženého při výstupu z hloubky. I přesto, že názory na využití této zastávky pro rekreační potápění nejsou jednoznačné, v počítačích ji běžně najdete. Jde pouze zapnout, zda zastávku zobrazovat či ne. Nejde o zastávku povinnou. Pokud ji potápěč neprovede, výpočet se přizpůsobí, nehrozí žádná penalizace. Zastávka je přidávána u ponorů do větší hloubky než 20m. Někdy lze také nastavit její délku v minutách. Vzhledem k tomu, že zastávka bývá 1-2 minuty, je u této funkce vhodné aby počítač uměl čas na zastávce zobrazovat v sekundách nikoliv v minutách. (Viz. také tento článek)

Určuje minimální hloubku v metrech, ve které bude provedena poslední zastávka. Toto nastavení je vhodné nejen v jeskyních, ale např. i na moři, kde je velmi těžké udělat zastávku ve 3 metrech v případě vln.

Rychlost výstupu

Podobně, jako doposud vyjmenované parametry i tento ovlivňuje profil ponoru. Pokud jej počítač umožňuje, lze určit výstupovou i sestupovou rychlost pro různé rozsahy hloubek v metrech za minutu.

Nastavení směsí

Toto nastavení je dostupné pouze pokud počítač umožňuje vícero směsí. Počítače lze rozdělit do tří kategorií, ty co směsi neumí vůbec (dnes již nemá význam), ty co umí nejčastěji 2-3 a to pouze Nitrox, a ty co umí i trimix. Při výběru počítače je toto hlavní funkce, která rozhodne, jestli si koupit dražší model, který umí směsi nebo ne. Prakticky vždy jsou uvedeny v průběhu ponoru i během nastavení hodnoty ppO2 a MOD. Pokud počítač umí směsi, obsahuje i související varování (překročení hloubky pro směs apod.).

Plánování dalšího ponoru

Vzhledem k tomu, že přístroj má v sobě vestavěnu paměť, umí z předchozích ponorů vyvodit důsledky pro následné chování potápěče. Jedná se především o úpravu profilu během následujícího ponoru, možnost určit příští bezdekompresní limit a upozornění nelétat po ponoru. Vzhledem k možnostem ovládání a malé obrazovky nebývá plánování příliš pohodlné.

Varování na nebezpečný průběh ponoru

Všechny počítače obsahují varování, která mají pomoci chránit před chybou lidského faktoru. Uživatel může většinu varování vypnout. Počítače umí varovat blikáním obrazovky nebo zvukovým signálem. Např. DiveSoft navíc umožňuje varovat i vibrací přístroje. Vzhledem k tomu, že škála varování je veliká, a každý přístroj má jinou skupinu varování, uvádím pouze některá varování, se kterými se můžete setkat:

 • zbývající bezdekompresní čas: nejdůležitější kontrola pro rekreačního potápěče, největší číslo (kromě hloubky) na obrazovce v minutách.
 • velká výstupová rychlost: zpravidla při překročení max. 10m/min. bývá zobrazováno formou teploměru na straně obrazovky. Čím větší sloupec, tím rychlejší výstup. Při běžném ponoru by měl být sloupec vždy minimální.
 • neprovedená zastávka: v závislosti na důležitost zastávky může vézt až k zablokování přístroje na několik desítek hodin
 • množství plynu: pokud k počítači koupíte i sondu, která se připevňuje na první stupeň automatiky, je schopen počítač hlídat, kolik zbývá plynu v láhvi. Toto varování nelze použít jako náhradu manometru. Někdy lze také nastavit související varování při dosažení limitu množství plynu pro návrat.
 • překročení maximální hloubky: Je vhodné především pro začátečníky, aby získali podporu kontroly hloubky dle jejich dosažené kvalifikace
 • překročení maximálního času ponoru: např. pokud na nás čeká loď, je pevně stanoven plán, který je potřeba dodržet
 • přepnutí na nejvhodnější směs: pro optimální dekompresi může počítač nabízet nejvhodnější směs podle aktuálního průběhu ponoru
 • překročení hloubky pro směs: při tomto problému může dojít k ohrožení zdraví, týká se pouze počítačů pro směsi
 • vybitá baterie: stav baterie byste měli kontrolovat vždy, před každým ponorem. U počítačů, které mají dobíjecí baterii, přístroj zpravidla vydrží pouze několik ponorů a je proto kontrola baterie velice důležitá. U přístrojů, kde je třeba baterii vyměnit, je třeba tuto kontrolu provézt před odjezdem na dovolenou.
 • nelétat po ponoru: Tuto vlastnost využijete při dovolených v zahraničí (Egypt apod.). Letadlo v kabině sníží tlak a může způsobit dekompresní nemoc. Jde o podobný jako potápění v jiné nadmořské výšce
 • Dosažení procenta nasycení kyslíkem (CNS): Bývá zobrazována procenty v nastavení směsí nebo při plánování následujícího ponoru

Přehled funkcí uvedených počítačů:

Abychom se nebavili o nějakém abstraktním neexistujícím zařízení, jako referenci jsem vybral zástupce některých z u nás v ČR aktuálně prodávaných značek. Na modelu počítače v tomto případě nezáleží, protože dražší modely se chlubí nadstandardními funkcemi jako barevný display, vícero směsí, podpora externího čidla tlaku v láhvi apod. Základní nastavení ponoru však podporují i nejlevnější modely a rozdíly mezi produkty jednoho výrobce jsou minimální. V textu tedy budu odkazovat na produkty Suunto Vyper Novo, Mares Quad a Aqualung i750TC z kategorie rekreačních a z kategorie technických DiveSoft Freedom. Nevybral jsem žádný konzolový počítač, neboť uživatel velice rychle přijde na to, že potápěčský počítač patří na ruku. Na konzoli není pohodlně dostupný a nelze jej také pohodlně vyměnit za jiný v případě poruchy, či půjčit kolegovi.

Následující tabulka zobrazuje ukázky, jak výrobci umožňují jednotlivé funkce ovlivnit v zmiňovaných přístrojích. 

  MARES SUUNTO AQUALUNG DIVESOFT
Algoritmus Mares RBGM Suunto RBGM ZHL-16C ZHL-16B
Konzervativnost tři úrovně tři úrovně lze pouze zapnout přísnější režim odpovídající přidání 915 m nadmořské výšky k aktuální nadmořské výšce v procentech formou gradient faktorů pro normální a nouzový výstup
Nadmořská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm. ručně, tři úrovně 0-3000 mnm. automaticky, pracuje v rozsahu 0-4270 mnm. automaticky 0-4464 mnm.
Slaná voda tři režimy slaná, sladká a sladká podle EN13319 Nelze nastavit dvě slaná a sladká dvě slaná a sladká
Bezpečnostní zastávky nenastavitelné, při nedodržení se zablokuje nenastavitelné, při nedodržení se zablokuje na 48h 3,5 min. v hloubce 3-6m. (umožňuje ignorovat, za nedodržení nenásleduje žádná penalizace) velká škála nastavení, žádná penalizace
Deep stopy Ano 1 nebo 2 min. Ano 1-3 min
Nastavení směsí zobrazuje ppO2, MOD, varování 75% CNS zobrazuje ppO2, MOD, varování překročení OTU nebo CNS přes 80% zobrazuje ppO2, MOD, varování 80% OTU podle verze, zobrazuje ppO2, MOD, alarm od 70% CNS

Pozn.:

 • AQUALUNG - Informace o přístroji získány pouze z návodu, neověřováno na skutečném přístroji

Velikost nabídky nastavení

Je důležité upozornit, že čím víc nastavení počítač má, tím je také snadnější jej nastavit do režimu, ve kterém bude přesné následování jeho pokynů velmi nebezpečné. Proto lze počítače rozdělit do dvou skupin, rekreační, kde je kladen důraz na jednoduchost a technické (např. DiveSoft), kde je kladen důraz na co největší přizpůsobivost. Zde se ovšem očekává, že uživatel je schopen pokročilá nastavení využít. Na opačnou stranu lze postavit rekreační počítač typu Suunto, který se například při porušení dekompresních časů zablokuje na 48 hodin a nelze jej po tuto dobu používat. V návodu je sice napsáno, že "do tohoto stavu se uživatel pravděpodobně nikdy nedostane", ale že na zablokování opravdu trvá, poznáte, až se vám to stane. Ač se to zdá divné, může se hodit mít možnost takto zablokovaný počítač odblokovat, např. když chci půjčit po ponoru počítač jinému potápěči. Znalost počítače je nutná také vzhledem zobrazování jednotlivých hodnot. Například pokud vám počítač nabízí hodnoty konzervatismu algoritmu P0,P1,P2, je pak P2 přísnější než P1 nebo naopak (funkce "FAct" u Maresu)? Především na malých obrazovkách jsou názvy nastavení a hodnoty zobrazovány pomocí zkratek a symbolů.

Závěr

Počítače obsahují všechny funkce potřebné pro bezpečný ponor. Pokud však nebudete počítač umět nastavit, může se vám stát, že i když všechny veličiny výsledný profil ovlivňují jen trochu, v součtu odchylka může udělat i několik procent. Proto je vždy dobré návod přečíst a svůj počítač dobře znát. V dnešní době již nelze koupit nový přístroj, který by byl chudý na funkce, a ceny postupně klesají. Do budoucna lze očekávat větší a barevné obrazovky a vícero funkcí i u levnějších modelů. V obchodech lze také pozorovat nárůst modelů s dobíjecí baterií. U těch by vás mohlo zaskočit nabíjení především na odlehlých lokalitách. U všech výrobců bude logický podobný trend, jako to ukazuje DiveSoft, kde hardware všech modelů je stejný a přidání funkcí se realizuje nákupem aktualizace software. Ten lze pak nahrát ze stolního počítače. Získané poznatky bude asi nejlepší shrnout formou doporučení pro koupi přístroje:

 • Přečtěte si návod ještě před nákupem, obvykle je ke stažení na internetu
 • Pokud jej má někdo v okolí, zeptejte se, zda vám jej nemůže zapůjčit alespoň na jeden ponor (není nic lepšího, než vlastní zkušenost)
 • Zamyslete se nad tím, jestli vám bude pod vodou ovládání a obrazovka vyhovovat (malá tlačítka, malé písmo apod.)
 • myslete i na budoucnost a rozmyslete si, jestli vám příští rok nebude nějaká funkce chybět (to že letos nemáte kurz na Nitrox neznamená, že si jej neuděláte příští sezónu). Toto rozhodnutí se týká hlavně funkce Nitroxových směsí.
 • Hledejte, zda výrobce nabízí aktualizaci software počítače (získání nových funkcí, opravy chyb v jejich programu)
 • Upřednostňujte počítač, který lze propojit se stolním počítačem, tato funkce přístroj neprodraží
 • vyhněte se počítačům, u kterých je pro výměnu baterie potřeba drahý servisní zásah

Odkazy a návody k použití uvedených počítačů:

autor: Jiří Pokorný