Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Cressi Leonardo

10.11.2020

Cressi Leonardo

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie kolem 5tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox nebo hloubkoměr. Je podporován pouze jeden plyn do 50 % kyslíku.

 

Cressi Leonardo

 

Klíčové vlastnosti

Konstrukčně počítač nevybočuje z řady jiných přístrojů v této cenové kategorii. Velikost, tvar, provedení i délka řemínku je stejná jako u Vyper Air. K přístroji je připevněn řemínek dostatečně dlouhý i na potápění v suchém obleku. Řemínek nelze vyměnit. Displej je chráněn plastovým sklem. Na spodní straně uprostřed je výřez na jediné tlačítko. Plastový kryt je prohnutý směrem dolů a po stranách tak vystupuje nad úroveň obrysu přístroje a částečně tak kryje i jeho hrany. Tlačítko je hladké, oválné, plastové a nevystupuje nad ochranný kryt. Je nahmatatelné snad jen díky tomu, že jiné tlačítko tu není, a také díky špičatým výřezům v krytu. V porovnání s jinými počítači má relativně tuhý stisk.

Displej je rozdělen klasicky na tři řádky. Informace jsou od sebe odděleny tenkou linkou. Na prvním řádku je zobrazena maximální hloubka a čas ponoru. Prostřední řádek má větší písmo a zobrazuje aktuální hloubku a dekompresní informace. Mezi nimi je pěti trojúhelníky zobrazena výstupová rychlost. Poslední řádek zobrazuje pouze aktuální teplotu. Celkově se jedná o největší znaky na segmentovém displeji z doposud testovaných modelů, a to je pod vodou velmi příjemné.

Stiskem tlačítka se přístroj aktivuje nebo také vstupem do vody, kde se ovšem aktivuje se zpožděním a výrobce to nedoporučuje. Během ponoru nelze nic nastavit a stisk tlačítka pouze přepíná hlavní obrazovku s obrazovkou o aktuální směsi a její maximální operační hloubce. Podržením tlačítka se aktivuje podsvícení. Na suchu stisk tlačítka slouží k cyklování v menu nebo změně hodnoty, podržení slouží pro potvrzení volby. A protože zde jiné tlačítko není, ani zde není jiná možnost opustit menu, uživatel musí čekat 10 sekund, než to přístroj udělá sám. Menu je strukturováno tak, že všechny volby jsou najednou rozmístěny na obrazovce a blikající hodnota je ta, kterou uživatel zrovna nastavuje. Velký displej je tak velmi přehledný a jeho prostor je využit na maximum.

Nenajdete zde volby pro režim ponoru známé z jiných přístrojů (vzduch, nitrox apod.). Jediný režim, který lze zapnout, je režim hloubkoměru. Nitrox mód se aktivuje změnou procenta kyslíku ve směsi. K dispozici je rozsah 21-50 % kyslíku pro jedinou podporovanou směs. Není potřeba žádná volba pro přepínání směsi, pouze pro nastavení ppO2 určující maximální operační hloubku. V režimu hloubkoměru se nevypočítává dekomprese. Bohužel pro tento režim zařízení nemá stopky. Jsou zde omezení jako mají jiné rekreační přístroje, takže například přepnutí ponoru na hloubkoměr nedovolí zpět zapnout režim ponoru s výpočtem dekomprese na dalších 48 hodin.

Pro výpočet dekompresních informací je použit algoritmus Cressi RGBM (viz. algoritmy), který podobně jako u Vyperu nepodporuje nastavení salinity a nadmořská výška se nastavuje manuálně. K dispozici jsou tři úrovně konzervatismu (safety factor). Oproti výchozí hodnotě nelze zvolit tolerantnější profil, pouze profil konzervativnější.

V obrazovkách pro nastavení nenaleznete téměř žádné možnosti. Nejde ovlivnit doba podsvícení, manuál neuvádí, na jak dlouho se světlo rozsvítí. Ani alarmy nelze ovlivnit. Překvapivě je však k dispozici možnost resetovat nasycení tkání.

Alarmy se zobrazují blikající hodnotou na obrazovce, v některých případech se jedná o malé symboly. Například CNS toxicita je zobrazena mezi prvním a druhým řádkem malým symbolem a teploměrem, takže se na obrazovce téměř ztrácí.

Jedinou zvláštností tohoto zařízení, kterou je vhodné zmínit je, že maximální výstupová rychlost, kterou používá pro výpočty je neobvyklých 12 m/min. Příjemné ovšem bylo najít v manuálu varování, že poslední tři metry by měl potápěč stoupat minutu, což je informace velice užitečná pro začátečníky, kterým je Leonardo určen.

 

 

Zařazení v modelové řadě

Nabídka Cressi je oříšek orientace v sadě modelů se jmény italských umělců (nebo želv ninja). Leonardo je nejlevnějším modelem tohoto výrobce s podporou jednoho plynu. Jeho nástupcem je Donatello. Ten například odstraňuje problém s opuštěním menu, které je nově řešeno podržením tlačítka na déle než 3 sekundy. O něco dražší je Cressi Giotto, třítlačítkový model pro 2 plyny do 100 % kyslíku, jeho nástupcem je Michelangelo. Výrobce nabízí také čtyři modely hodinkového provedení. V nabídce není žádný produkt v cenové kategorii nad 10 tisíc, ani žádný jiný počítač pro technické potápění. Nepřehledná nabídka přístrojů ve stejné cenové kategorii vyžaduje pozornost zákazníka, aby nekoupil model, u kterého mu bude nějaká funkce chybět.

 

Rozšíření

Kabel pro připojení k PC je drahý a není součástí základního balení. Jedná se vlastně o převodník IR na USB. Jinou možnost připojení ani rozšíření počítač neumožňuje. Nové modely Donatello a Michelangelo umožňují bluetooth připojení, ke kterým je ovšem třeba také dokoupit adaptér.

 

Parametry

Displej

Segmentový
Velikost displej 35x45 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Jedno tlačítko (Stisk Další, Podržení Ok)
Baterie Uživatelem vyměnitelná CR2430
Výdrž baterie 2 roky
Kapacita paměti 60 ponorů (70hodin)
Maximální hloubka 120 m
Režimy Otevřený okruh rekreační, Hloubkoměr
Plyny pouze jeden 21 - 50% kyslíku
Algoritmus Cressi RGBM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmořská výška Manuálně, 4 úrovně
Připojení k PC USB kabel pomocí Externího IR adaptéru
Alarmy výstupová rychlost, CNS, pO2, konec bez dekompresního času, Deep stop, porušení dekompresní zastávky, nelétat
Další funkce Plánování ponoru, logbook
Orientační cena 5000,- Kč
Příslušenství Externí adaptér IR 2500,- Kč;

 

Klady a zápory

+ Největší znaky na segmentovém displeji

+ možnost resetovat nasycení tkání

- Nemožnost opustit menu jediným ovládacím tlačítkem

- Prakticky žádná nastavení

- Drahý adaptér pro připojení k PC

- Nemá stopky v režimu hloubkoměru

 

Závěr

Cressi Leonardo je určen pro začínající potápěče, kteří nerozumějí nebo nechtějí rozumět možnostem těchto přístrojů. Je také vhodný pro ty, kteří do budoucna neuvažují postoupit ve svých potápěčských možnostech a zkušenostech. Není ani vhodný pro technické potápěče jako hloubkoměr, protože neobsahuje stopky. Díky možnosti resetovat tkáně může být vhodný do potápěčských škol a půjčoven. Důvodem pro koupi jsou pouze největší znaky na displeji v této cenové kategorii.

 

Odkazy

 

Děkuji Janu Olšarovi za zapůjčení přístroje k testování.

 

autor: Jiří Pokorný