Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

DiveComuter.Eu

20.08.2020

DiveComuter.Eu

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie kolem dvanácti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, trimix, uzavřený okruh, freediving i jako hloubkoměr. Je možné nastavit až deset plynů. Přístroj obsahuje bluetooth a také digitální kompas.

 

DiveComputer.eu

 

Klíčové vlastnosti

Tento počítač působí velice odolným dojmem. Obdélníkové plastové pouzdro, má na pravé straně, kovový šroub, který ukrývá jednu tužkovou baterii. Zatečení baterie je chráněno pouze jedním O-kroužkem. Na spodní straně jsou dvě velká plochá piezoelektrická tlačítka umístěná na výrazných výstupcích. Displej je do obalu zasazen poměrně hluboko, což jej chrání před odřením, ale i před odlesky světla ze stran. Velikostí se jedná o větší a těžší přístroj. Na spodní straně je uchycení na gumolano, přístroj se nedodává s řemínkem. 

Displej je klasicky rozdělen na čtyři řádky. První, velmi malý řádek obsahuje informace o baterii a čase. Další tři řádky obsahují informace o ponoru. Druhý řádek obsahuje hloubku a dobu ponoru, třetí informace o plynu, poslední pak dekompresní informace. Toto uspořádání se liší podle zvoleného režimu. V gauge módu, je například prostřední část vyčleněna stopkám. Menu nabízí také neobvyklý Bühlmann režim, který se liší od rekreačního režimu pouze v tom, že gradient faktory jsou 100 % a nelze je změnit. V tomto režimu displej zobrazuje pouze pět základních informací – hloubka, čas, TTs, aktuální plyn a minimální možnou hloubku (strop).  Změna módu bohužel nepochopitelně resetuje předchozí nasycení tkání a seznam plynů. Přístroj se zapíná automaticky vstupem do vody nebo manuálně. Vypnout jej lze také ručně, což šetří baterii.

Jedná se teprve o druhý testovaný přístroj s piezoelektrickými tlačítky (viz. OSTC Plus). Tlačítka jsou sice velká, ale plochá, nejdou nijak poznat tvarem. Avšak díky tomu, jak vyčnívají z krytu, není problém je nahmatat. Je možné nastavit jejich citlivost, ale ani na nejvyšší citlivost přístroj stále některé stisky nezaregistroval a obsluha tak byla velmi nepohodlná.

Ve výchozím nastavení je seznam plynů prázdný, je nutné ho ručně doplnit. Po nastavení plynů je třeba ještě zvolit aktivní plyn, jinak menu nejde opustit. Aktivní plyn není možné změnit bez jeho předchozí deaktivace. V rekreačním režimu je nastavení plynů zjednodušeno tím, že se nedá nastavit obsah helia. Během ponoru se pak změna plynu provádí stiskem levého tlačítka, které zobrazí seznam plynů formou dvou řádků na spodní částí obrazovky. Opět levým tlačítkem vybereme plyn a potvrdíme pravým tlačítkem. Dají se vybrat pouze plyny, které byly označeny jako aktivní. U plynu nelze nastavit ppO2, v nastavení je pouze jedna hodnota max. ppO2 společná pro všechny plyny. Některá nastavení lze změnit i pod vodou (gradient faktory, jas displeje).

V menu počítače se nenachází žádná nastavení pro varování. Aktivování alarmu poznáte pouze podle barevného zvýraznění dané hodnoty na displeji. Celkově přístroj svými možnostmi nastavení patří mezi chudší.

Dekomprese je realizována ZHL-16C algoritmem (viz. algoritmy). Počítá s konstantní výstupovou (7 m/min.) i sestupovou rychlostí (15 m/min.). Nastavení nabízí výchozí a alternativní gradient faktory. Plánování umožňuje dekompresní ponory formou tabulky výstupového plánu. Není však možné zadat povrchový interval. Bezdekompresní ponor nelze plánovat, zobrazit lze pouze bezdekompresní čas pro zvolený plyn a jeho maximální operační hloubku.

Log ukazuje čárové grafy, čáry však splývají. V logu také najdeme nezvyklé tlačítko pro upload záznamů ponoru do počítače pomocí Bluetooth.

Manuál bohužel vypadá nedokončeně, některé kapitoly jsou bez textu a obsahují pouze otazníčky. Podobně působí i některé funkce přístroje jako již zmíněný prázdný seznam plynů po změně režimu, resetované tkáně, nutnost vypnout aktivní plyn, aby jej bylo možné změnit apod.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o jediný model polského výrobce. Nejsou nabízeny ani různé softwarové varianty, tento přístroj vybavením na první pohled konkuruje nejvybavenějším přístrojům, ale chybí mu mnohé pokročilé funkce konkurenčních výrobců (vibrace, sondy apod.). Značka také nenabízí žádný přístroj hodinkové velikosti.

 

Rozšíření

Přístroj nepodporuje sondy ani jiná rozšíření. Umožňuje pouze aktualizovat firmware pomocí Bluetooth. Funkce pro stažení ponorů do stolního počítače je schovaná v logu pod volbou "upload". Tlačítkem aktivujete Bluetooth a následně již můžete ponory stáhnout do počítače. Pro update firmware je v menu samostatná položka.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě tlačítka pod displejem (Další, potvrdit)
Baterie 1x vyměnitelná tužková AA
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 500 ponorů
Maximální hloubka 300 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Trimix, CCR, Freediving
Plyny max 7 (+ 3 diluent), Kyslík 0 - 99% / Helium 0 -99%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook, kompas, stopky, bluetooth
Orientační cena 12000,- Kč
Příslušenství -

 

Klady a zápory

+ Velmi nízká cena za barevný displej, trimix a 10 směsí

- Špatná citlivost tlačítek

- Nedokonalosti některých funkcí

- Chybějící plánování bezdekompresních ponorů

- Absence zvuků nebo vibrací

 

Závěr

Jedná se patrně o nejlevnější technický počítač s barevným displejem za bezkonkurenčně nízkou cenu. Díky absenci funkcí pro varování však není tento přístroj vhodný pro začátečníky. Pro pokročilé rekreační potápěče bude zajímavý v případě, že touží po barevném displeji s velkými číslicemi a velkém množství směsí. Je také vhodný pro nenáročné technické potápěče, kteří se spokojí s omezenými funkcemi.

 

Odkazy

https://divecomputer.eu/

 

Děkuji Tomášovi Vaškovi za zapůjčení přístroje k testování.

 

 

autor: Jiří Pokorný