Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

OSTC Plus

27.07.2020

OSTC Plus

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie patnáct až dvacet tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, trimix, uzavřený okruh, freediving i jako hloubkoměr. V závislosti na verzi firmware je možné použít až tři nebo až pět plynů. Počítač disponuje velkou škálou nastavení pro všechny typy technických ponorů. Testována byla technická (vybavenější) verze.

 

OSTC Plus

 

Klíčové vlastnosti

Přístroj zaujme svou malou velikostí přesahující jen málo velikost displeje a vedle něj položené AA baterie. Po stranách jsou dvě piezoelektrická tlačítka. Na ruku je přístroj upevněn gumolanem, řemínek se nedodává. Počítač má hliníkové pouzdro v mnoha barevných variantách.

Po zapnutí se zobrazí na úvodní obrazovce velké množství informací. Displej působí, jako by byl přeplněný znaky a číslicemi, informace jsou na obrazovce nahuštěné do posledního kousku místa. Jedná se o nejlépe využitý prostor na obrazovce, se kterým jsem se doposud setkal. Rozmístění informací na obrazovce nelze nijak změnit. Displej je rozdělen na tři řádky, na prvním je hloubka a čas, na prostřední řádku se zobrazují detailní informace, které je možné přepínáním měnit, a třetí řádek slouží pro zobrazení dekompresních informací. Obrazovka má pouze dva režimy, které se však liší jen velikostí písma pro hloubku.

Počítač se zapíná libovolným tlačítkem nebo vstupem do vody (až v hloubce 1,6 metru). Tlačítka mají uprostřed drobný výstupek, aby byla dobře nahmatatelná, v nastaveních lze změnit jejich citlivost. Tlačítka byla překvapivě dobře nahmatatelná i v suchých rukavicích, stisk sice není poznat, ale přístroj reaguje jednoznačně (nastavena 20% citlivost tlačítek). Levé tlačítko slouží pro posun na další volbu v menu, pravé tlačítko pro potvrzení. Storno je řešeno vždy poslední volbou v menu. Zajímavě řešená je změna číselných hodnot, například množství kyslíku ve směsi. Jsou k tomu určeny dvě volby v menu, jedna „+“ pro zvýšení hodnoty, druhá „-“ pro snížení hodnoty. Není k dispozici žádná volba pro návrat do hlavní obrazovky, což bohužel chybí, především pokud je uživatel hluboko v menu nastavení.

Během ponoru lze vyvolat menu stiskem levého tlačítka, které zobrazí malý žlutý obdélník vlevo mezi druhým a třetím řádkem. Uživatel zde však najde pouze volby pro změnu plynu, restart průměrné hloubky (stopky), alternativní gradient faktory a režim zobrazení. Kromě plynů tedy nelze během ponoru měnit žádná zásadní nastavení. Toto menu je zobrazeno malým písmem, a proto i na přepínání plynu je třeba se soustředit.

Změna plynu se provádí levým tlačítkem pro vyvolání menu, pak pravým tlačítkem pro výběr plynů, znovu levým tlačítkem pro změnu plynu a následným potvrzením změny pravým tlačítkem. Lze vybrat i neaktivní plyny.

Počítač nabízí velkou škálu nastavení pro průběh ponoru. Lze například zvolit, jestli algoritmus bude používat gradient faktory či nikoliv. Dokonce i jaké procento nasycení je považováno za mezní oproti výchozím hodnotám algoritmu. Dále je možné nastavit alternativní gradient faktory, alternativní plán výstupu, hloubku poslední zastávky, rychlost spotřeby plynu, mezní hodnoty ppO2 a další.

Detailní možnosti nastavení lze zadat i pro vlastnosti plynu. U plynu je třeba definovat jeho typ, tj. kdy během ponoru bude plyn použit (první, cestovní, dekompresní nebo neaktivní). Dále je možné určit, od jaké hloubky bude plyn použit, což může být menší hodnota než MOD. Lze zadat velikost lahví, ale toto nastavení se použije pouze u plánování.

Zobrazení informací lze ovlivnit pouze výběrem jednoho ze čtyř barevných témat.

Nezvykle je řešeno nastavení salinity, kde uživatel volí hodnotu 0-4 % soli a nepřepíná jen mezi slaná/sladká voda.

Plánování ponoru lze provést výběrem z menu simulace, buď zobrazením vypočítaného plánu nebo spuštěním simulace samotné. Z dalších zajímavých vlastností je třeba zmínit, že stopky neumí pauzu, jen restart průměrné hloubky, která resetuje i čas.

Dekomprese se zobrazuje v pravém dolním rohu, a to formou bezdekompresního času nebo hloubkou a časem nejbližší zastávky a časem do vynoření. Během zastávky se objeví odpočítávání v minutách včetně sekund. Následující dekompresní zastávky se nachází mezi doplňujícími informacemi na prostředním řádku.

Počítač obsahuje velké množství varování, která se zobrazují žlutým vykřičníkem a barevným blikajícím textem v pravém horním rohu nebo případně zvýrazněním hodnoty, které se varování týká. Velkým zklamáním však je, že pro varování přístroj nemá zvukové signály ani vibrace. Jednotlivé druhy varování nelze ani vypnout v nastaveních, je možné pouze upravit hodnoty, při kterých k varování dojde.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce dodává pět různých modelů náramkových technických počítačů, ty se liší velikostí displeje, konstrukcí, maximální hloubkou ponoru, množstvím podporovaných plynů a výdrží baterie. Rozdíly mezi jednotlivými modely nejsou patrné na první pohled, proto doporučuji před nákupem detailně prostudovat vlastnosti jednotlivých modelů. Všechny modely se pohybují v cenové relaci 13-30 tisíc korun. Žádný z nich však nemá zvuková upozornění ani vibrace. Výrobce nemá v nabídce ani žádné počítače hodinkového tvaru. Testovaný model lze zařadit do středu nabízených přístrojů. Je dodáván buď se softwarem Sport, který podporuje pouze tři plyny, nebo Tech, který nabízí pět plynů.

 

Rozšíření

Instalace firmware je zbytečně složitá a po jeho instalaci bylo nutné zkalibrovat kompas, jinak se ručička nehýbala. Na připojení Bluetooth přístroj čeká jen čtyři minuty, pak bluetooth vypne. Není třeba zadávat žádný pin na spárování. Výrobce podporuje velké množství aplikací (i mobilních), pomocí kterých lze stáhnout ponory do stolního počítače. Zajímavou funkcí z aplikace divinglog.de je možnost přímo simulovat ponory a zachytit snímek obrazovky přístroje. Všechny aplikace však měly problémy se se zařízením spojit, to dávám za vinu spíše problémům ve Windows než přístroji samotnému. V pevném pouzdře balení ještě najdete USB kabel pro bezdrátové nabíjení. Sondy nejsou podporovány.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD 
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Dvě piezoelektrická tlačítka na boku
Baterie Li-Ion bezdrátově dobíjecí nebo 1x AA
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 100 hodin
Maximální hloubka 120 metrů
Režimy Otevřený okruh, Hloubkoměr, Nádechové, CCR, pCCR
Plyny 3 nebo 5 podle verze, Nitrox do 100%, Trimix, +5 diluent plynů Tech verze
Algoritmus ZHL-16C
Konzervatismus V procentech formou gradient faktorů pro normální a nouzový výstup
Slaná voda 0 - 4%
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dosažení hlouby, výstupová/sestupová rychlost, čas na dně, deep stop, konec zastávky, CNS, pO2, konec bezdekompresního času, doporučené přepnutí plynu, překročení MOD, vybitá baterie, isobarické počítadlo, mikrobublliny, rychlý výstup
Další funkce Plán a simulace ponoru, změna orientace obrazovky, kompas, stopky
Orientační cena 17000,- verze sport, 20000,- Kč verze Tech
Příslušenství

 -

 

Klady a zápory

+ Mobilní aplikace pro aktualizaci firmware nebo nastavení

+ Bezdrátové nabíjení

+ Velká škála nastavení technických ponorů

+ Malé rozměry a váha

+ Podpora velkého množství stolních aplikací

- Není distributor v ČR, je třeba koupit online z Německa

- Žádná možnost změnit rozložení obrazovky

- Málo možností změnit nastavení během ponoru

- Nelze vypnout jednotlivá varování

- Varování pouze na displeji (nemá vibrace ani zvuky)

 

Závěr

Přístroj je vhodný pro technické potápěče, kteří touží po detailním plánování náročných ponorů nebo hledají malý, a přitom levný přístroj. Rekreační potápěč bude mít o tento počítač patrně zájem pouze v případě, že směřuje k vyšším kvalifikacím anebo má zájem o integraci s aplikacemi na stolním počítači.

 

Odkazy

https://heinrichsweikamp.com/index.php/ostc-plus.html

 

Vielen Dank an den Hersteller (Matthias Heinrichs) für die Beispiel Zusammenarbeit und die Bereitstellung des Gerätes zum Testen, einschließlich Versand aus Deutschland.

Velmi děkujeme výrobci (Matthias Heinrichs) za ukázkovou spolupráci a poskytnutí přístroje k testování včetně zaslání z Německa.

 

autor: Jiří Pokorný