Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Suunto Eon Core

25.06.2020

Suunto Eon Core

Jedná se o rekreační počítač náramkového tvaru z cenové kategorie od patnácti do dvaceti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox, trimix, CCR i jako hloubkoměr. Lze použít až deset plynů. Zařízení disponuje řadou funkcí technického počítače, ale zachovává si příjemné uživatelské rozhraní rekreačního počítače. Obsahuje také digitální kompas.

 

Suunto Eon Core

 

Klíčové vlastnosti

Na první pohled Eon Core zaujme svými malými rozměry, na ruce působí velmi plochým dojmem. Z krytu vystupují po pravé straně znatelná kovová tlačítka. Ta samozřejmě mohou překážet kruhům suchého obleku nebo jiným věcem připevněným na zápěstí. Tlačítka jsou pod vodou v suchých rukavicích velice příjemná, dostatečně veliká, stisk je dostatečně hluboký. Zatím se jedná o nejlepší tlačítka náramkových přístrojů, která jsem testoval. Funkce tlačítek jsou shodné s modelem Eon Steel (viz. recenze) i hodinkovým modelem D5. Řemínek je dostatečně dlouhý a široký, takže dobře drží na ruce i v suchém obleku. Displej je stejně velký jako u Eon Steel a má i shodné vlastnosti. Uživatel si tedy všimne pouze konstrukčního rozdílu přístrojů a zbytek odlišností bude muset hledat srovnáním v dokumentaci.

Abych neodkazoval pouze na podobnosti s Eon Steel, vypíchnu snad jen nejzajímavější funkce zmíněné v dokumentaci. Jednou z takovýchto funkcí je nemožnost změnit deepstopy, pokud je ve směsi povolené helium. Pro použití se sondou je spotřeba zadávána ručně v nastavení láhve. Přístroj pak ukazuje minimum vzduchu při poklesu pod 50 barů a odhadovaný zbývající čas je počítán z počátečního tlaku až do 35 barů, což ne vždy musí být dostatečné minimum. Alarmy se na displeji zobrazí barevnou bublinkou vpravo uprostřed a stornují se prostředním tlačítkem. Alarmy jsou dost zřetelné a nepřekrývají ostatní informace.

 

Zařazení v modelové řadě

Oproti levnějšímu modelu Vyper nabízí Core větší a barevný displej a příjemné třítlačítkové uživatelské rozhraní. Naproti tomu model Eon Steel je mnohem dražší a nabízí navíc pouze kovové pouzdro a výdrž do větších hloubek. Nejzajímavějším rozdílem je pak umístění tří tlačítek, které má Eon Steel na čelní straně vedle displeje. Core tak uspokojí většinu uživatelů a důvody proč zvolit Eon Steel bude uživatel hledat jen těžko. Velmi příjemné pro modely Eon Core, Eon Steel a hodinkovým D5 je, že všechny mají tři tlačítka a ovládání i organizace menu je na všech přístrojích shodná, což uživateli usnadňuje přechod mezi jednotlivými zařízeními.

 

Rozšíření

Vzhledem k možnostem přístroje lze očekávat použití s gumolanem. Na ty je potřeba adaptér, který je však dodáván samostatně. Ke stolnímu počítači se přístroj připojuje magnetickým čtyř-pinovým konektorem. Magnet je velice silný a drží velmi stabilně, v přístroji nejsou žádné zářezy. K mobilním zařízením lze přístroj připojit pomocí bluetooth. Připojení je jednoduché, k dispozici je aplikace pro Android i iOs. Možnosti připojení jsou opět shodné pro všechny dražší modely Suunto.

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Tři tlačítka vpravo na boku (nahoru, dolu, storno/potvrdit)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 200 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 80 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Trimix, CCR
Plyny max 10, Kyslík 5 - 99% / Helium 0 -95%
Algoritmus Suunto Fused™ RGBM 2
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmořská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel, bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, bluetooth, změna obrazovek
Orientační cena 18000,- Kč
Příslušenství Kabel 670,- Kč, Bungee 530,- Kč, Sonda 6000,- Kč, Řemínek 1600,- Kč

 

Klady a zápory

+ Možnost změnit nastavení a rozložení obrazovky z PC

+ Velké množství směsí

+ Ovládání lze zjednodušit vypnutím nevyužívaných funkcí

+ Možnost změnit orientaci obrazovky

+ Velká tlačítka s hlubokým příjemným stiskem

+ Návod i rozhraní obrazovky v českém jazyce

+ Plánování spotřeby a integrace sondy pro všechny plyny

+ Android/iOS aplikace

- Zablokuje se při porušení zastávky na 48 hodin

- Příliš málo nastavení pro technické ponory

- Chybějící plánování dekompresních ponorů

- Nevyužité plyny nelze deaktivovat, je třeba je zcela smazat

- Tlačítka na boku přístroje

- Adaptér na gumolano je třeba dokoupit

 

Závěr

Přístroj osloví většinu uživatelů toužících po velkém barevném displeji, jednoduchém uživatelském rozhraní, velkém množství funkcí a atraktivním designu. Svými možnostmi připojení a velmi příjemným uživatelským rozhraním (které lze navíc upravovat ze stolního počítače) se tak Eon Core stává bezkonkurenčním pro náročné rekreační potápěče. Technický potápěč však bude stále omezen funkcemi určenými pro rekreační potápěče.

 

Odkazy

https://www.suunto.com/en-us/Support/dive-computers-and-instruments-support/suunto-eon-core/

 

Děkuji firmě Finsub ve spolupráci s DirectOcean za zapůjčení počítače k testování.

 

autor: Jiří Pokorný