Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

SeacSub Action

05.06.2020

SeacSub Action

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie od pěti do deseti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch nebo nitrox do 100 % kyslíku, pro freediving i jako hloubkoměr. Přístroj se dodává v základní variantě a provedení HR (velmi odolný). K dispozici jsou dvě směsi na Nitrox. Poskytnutý přístroj bohužel nebyl testován při skutečném ponoru.

 

seacsub action

 

Klíčové vlastnosti

Počítač hodinkového tvaru nijak nevybočuje z konstrukce jiných takovýchto přístrojů. Řemínek je tuhý, nedodává se prodloužení na suchý oblek. Kruhový segmentový displej je rozdělen na tři přibližně stejně vysoké řádky. První řádek zobrazuje dobu ponoru a aktuální hloubku, prostřední řádek dekompresní informace a poslední řádek obsahuje doplňující informace. Mezi řádky je množství velmi malých symbolů. Čtyři hladká kovová tlačítka po stranách mají velmi malý stisk, prst po nich klouže i bez rukavic. K zapnutí slouží levé dolní tlačítko, které zároveň slouží pro potvrzení voleb. Levé horní tlačítko slouží pouze k zapnutí podsvícení. K obsluze tak zůstávají tři tlačítka. Tlačítka napravo slouží k přesunu mezi volbami a změnám hodnot (nahoru/dolů). Výrobce tak nevyužil čtyř tlačítek a na opuštění voleb (storno) už žádné nezbylo. Pro storno je tedy třeba stisknout pravé i levé dolní tlačítko současně, což není příliš intuitivní. Vzhledem k tomu, že přístroj podporuje maximálně dvě směsi, je přepnutí plynu realizováno pouze dvěma stisky. Aktivuje se levým dolním tlačítkem a poté je potvrzeno pravým dolním tlačítkem.

Co se nastavení týče je počítač velmi chudý. Nabízí pouze nastavení času, podsvícení, algoritmu a alarmů. Podsvícení lze aktivovat Automaticky, manuálně, nebo při ponoru. Nato, že se jedná o rekreační počítač, jsou alarmy pouze tři. Ani log ponorů nenabízí víc než čas, hloubku, dobu a teplotu ponoru. Zajímavé je ovšem chování přístroje. Po ponoru například zůstává deset minut v módu potápění a menu není přístupné. Po ponoru v režimu hloubkoměru předpokládá, že ponor proběhl na první směs. Z té vypočítá nasycení, pokud má další ponor proběhnout v režimu přístrojového potápění. Návod také obsahuje velmi detailní popis, jakým způsobem je počítán čas nelétat po ponoru, což je neobvyklé.

Dekompresní informace jsou zobrazeny v prostředním řádku v celých minutách. Při porušení dekompresní zastávky se přístroj nezamkne okamžitě, ale až s dvou minutovým zpožděním a to na 18 hodin. Konzervatismus je vzhledem k zvolenému Bühlmannovu algoritmu řešen šesti stupni, které odpovídají gradient faktorům, ale manuál neuvádí, jaké gradient faktory to jsou.

Jedinou doplňkovou funkcí je plánovač bezdekompresního ponoru, který umožňuje zadat povrchový interval. Lze také resetovat nasycení tkání po zadání bezpečnostního kódu.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce nedodává jiný přístroj. Na stránkách lze jen stěží dohledat, jaký je vlastně rozdíl v provedení HR, které je zhruba o 500,- korun dražší. Uživatel tedy nemá žádnou možnost výběru.

 

Rozšíření

Přístroj je dodáván bez kabelu, ten lze dokoupit. Konstrukčně je připojení řešeno „kleštěmi“, podobně jako u přístroje Mares Quad. K synchronizaci slouží zdarma poskytovaná aplikace SeacSub sync. Jiné možnosti rozšíření přístroj vzhledem ke svojí ceně nenabízí.

 

Parametry

Displej Segmentový
Velikost displej Kruhový průměr 30 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách (nahoru, dolu, Ok, Podsvícení)
Baterie Uživatelsky vyměnitelná CR2450
Výdrž baterie 2-3 roky nebo 300-600 ponorů
Kapacita paměti 40 hodin (18 hodin freediving)
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, freediving
Plyny max 2, Kyslík 21 - 100%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Šest úrovní
Slaná voda Ano/Ne
Nadmožská výška Automaticky
Připojení k PC USB kabel
Alarmy

Porušení výstupové rychlosti, překročení MOD, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Stopky, Log, resetování nasycení tkání, plánování
Orientační cena 7150,- Kč, varianta HR 7500,-
Příslušenství USB kabel (1350,-)

 

Klady a zápory

+ Jednoduchost

- Ovládání současným stiskem dvou tlačítek, které se bez manuálu nedá určit

- Neznatelný stisk hladkých tlačítek

 

Závěr

Přístroj je vhodný pouze pro začínající rekreační potápěče, potápějící v mokrém obleku, kteří navíc do budoucna neuvažují o provádění náročnějších ponorů. Jeho hlavní vlastností je jednoduchost, kterou kazí pouze volba funkcí tlačítek. Vzhledem k tomu, že výrobce nenabízí vybavenější model, náročnější uživatel, bude muset hledat v produktových řadách konkurence.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování https://www.edive.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/

autor: Jiří Pokorný