Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Ratio Deco IX3M

28.05.2020

Ratio Deco IX3M

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie od patnácti do třiceti tří tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku nebo trimix, pro freediving, jako CCR i hloubkoměr. Přístroj se dodává ve variantě s GPS nebo bez ní. Podobně jako DiveSoft Freedom je prodáváno několik cenou odstupňovaných verzí podle náročnosti ponorů a množství a typů podporovaných směsí. K dispozici proto může být dvě až deset směsí. Testována byla druhá nejvybavenější verze GPS Tech+.

 

ratio deco ix3m

 

Klíčové vlastnosti

První čeho si na přístroji všimnete je jeho váha,  na ruce je oproti jiným počítačům hodně znát. Na ruku jej lze připevnit gumolanem nebo dvěma řemínky. Celá horní strana je překryta tlustým sklem připevněným na okraji dvanácti šrouby. Pod ním se skrývá největší displej na trhu s rozměrem 2,7“ (např. DiveSoft 2,4“, ShearWater Perdix 2,2“). Díky všem těmto vlastnostem působí přístroj velice odolným, možná až přehnaně robustním dojmem.

Na dolní straně jsou v řadě čtyři kovová tlačítka. Tlačítka jsou dostatečně velká, mají hluboký stisk, ale je potřeba vyvinout velmi velkou sílu k jejich stlačení. Levé tlačítko slouží jako Storno, druhé napravo pro posun na další volbu (Next). Další dvě tlačítka slouží pro změnu hodnoty (Nahoru a dolů). Přístroj se aktivuje libovolným tlačítkem nebo automaticky vstupem do vody. Vypne se sám po pár minutách nečinnosti. Ve výchozí obrazovce má navíc každé z tlačítek funkci dostat se do některé z nabídek. Menu tak nemá složitou hierarchii. To odpovídá faktu, že stisk tlačítka Storno vždy vrací zpět na výchozí obrazovku. Při přechodu mezi volbami nebo u změny hodnot však nelze cyklovat. Pokud tedy budete chtít např. směs ze 100% kyslíku změnit na 21% budete muset tlačítkem dolů hodnotu snižovat. Nelze přejít tlačítkem nahoru na nejnižší hodnotu a z ní pokračovat, což by bylo mnohem rychlejší.

Displej je rozmístěn (podle režimu) do tří nebo čtyř řad a vejde se na něj šest číselných údajů. Díky rozměrům jsou všechny veličiny stejně velkým písmem a přečte je bez problémů i člověk se slabším zrakem. Nenajdete zde žádné malé symboly, které nejdou pořádně rozpoznat ani v dobré viditelnosti.

Nastavení jsou rozdělena na několik obrazovek. Lze změnit jednotlivé barvy displeje, nejsou zde však přednastavené skupiny barev („témat“). Dále lze změnit Odstupy jednotlivých dekompresních zastávek a dobu jejich trvání. Naopak výstupovou a sestupovou rychlost nelze ovlivnit. U alarmů lze zvolit jednotlivě, na které má počítač upozorňovat. Upozornění je možné zvukem, vibrací nebo obojím.

Nastavení směsí bohužel nevyužívá plně velikost displeje. Přístroj nemá obrazovku, kde by byly všechny směsi zobrazeny formou tabulky, jako je tomu u jiných přístrojů.  Na jedné obrazovce se dá měnit pouze jedna směs a nelze se přesunout na předchozí směs, proto nastavení vícero směsí zabere hodně stisku tlačítek.

Pokud počítač určí nejvýhodnější směs, lze zvolit pouze tu, anebo zůstat u stávající směsi.  Seznam směsí lze také editovat během ponoru. Přístroj dovolí vynutit směs, i když je překročen její MOD i aktivovat/deaktivovat jednotlivé směsi. Pro přepnutí je třeba stisknout druhé tlačítko zleva, poté potvrdit třetím tlačítkem zleva.

Dekompresi má přístroj pod kontrolou. Nejen, že lze její hlídání vypnout (gauge mode), ale lze zvolit i z dvou algoritmů. Pro oba je k dispozici u levnějších modelů výběr ze šesti voleb konzervatismu, u dražších modelů pak přímo volbou gradient faktorů (Bühlmann) nebo koeficientem (VPM-B). Dekompresní informace se zobrazují na prostředním řádku v celých minutách.

V čem přístroj vyniká nad ostatními jsou aplikace. V obrazovce aplikací najdete užitečné příslušenství jako je GPS, gas blender nebo měření směsi, ale i exotičtější aplikace jako je úhel sklonu, měření síly světla nebo fáze měsíce. Z příslušenství nelze opomenout plánování, které umí bezdekompresní limit i dekompresní ponor. Na hlavní obrazovce najdete i předpověď počasí.

 

Zařazení v modelové řadě

Pokud se podíváme na tabulku srovnání jednotlivých verzí, výrobce se vydal v dnešní době již klasickým způsobem dokoupením funkcí aktivačním klíčem. Hardwarově jsou tak modely téměř totožné s výjimkou podpory čidla pro měření směsi a GPS modulem. Uživatel tak může koupit model pro dvě směsi (verze Easy) a později dokoupit rozšíření bez nutnosti měnit přístroj. Pokud chce uživatel tři směsi (verze Deep), stále nemůže svobodně volit gradient faktory, přestože je schopen realizovat technické ponory. Rozdílem mezi verzemi není tedy pouze množství plynů, ale i možnosti dalších voleb. Proto doporučuji důkladně se před nákupem seznámit s rozdíly mezi verzemi. Kromě řady iX3M výrobce dodává ještě počítače hodinkového tvaru v cenové relaci kolem dvaceti tisíc korun opět odstupňovaných výbavou. Nelze tedy říct, že počítač hodinkového tvaru bude levnější. Uživatel má tak velkou možnost si vybrat přístroj nejen vyhovující výbavou, ale také tvarem.

 

Rozšíření

Velmi mile přístroj působí v oblasti rozšíření. Opět podle zvolené verze podporuje dvě až deset sond. Ke stolnímu počítači jej lze připojit buď pomocí USB kabelu nebo bezdrátově pomocí Bluetooth. Pomocí Bluetoth se mi však nepodařilo připojit. I v návodu výrobce uvádí různé aplikace pro stažení ponorů do PC a nabízí i vlastní DiveLogger4. Ten lze použít nejen ke stažení ponorů, ale i k instalaci aplikací. Zajímavým rozšířením v této aplikaci je podpora výzkumu ponorů společností DAN. Návod tak vyzývá uživatele ke sdílení ponorů pro vědecké účely. Po instalaci Ratio Deco Toolbox do stolního počítače lze do přístroje nahrát aktualizace, aplikovat rozšíření na vyšší verzi ale i nastavit některé základní vlastnosti jako je přesné datum a čas nebo jazyk uživatelského rozhraní. K dispozici je i čeština. Po dokoupení kabelu se sondou lze přístroj použít také pro měření směsi.

 

Ratio toolbox

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,7" (45x57mm, rozlišení 320x240)
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka na dolní straně (Storno, Další, Nahoru, Dolů)
Baterie Vestavěná dobíjecí Lithium Ion
Výdrž baterie 50 hodin
Kapacita paměti 100 hodin (při vzorkování 10 s)
Maximální hloubka 300 metrů
Režimy Otevřený okruh, Hloubkoměr, freediving, CCR
Plyny 2-10 podle verze + tři diluentní plyny
Algoritmus Bühlmann ZHL-16B i VPM-B
Konzervatismus Šest úrovní pro VPM-B nebo gradient faktory pro Bühlmann
Slaná voda Ano/Ne
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth, USB
Alarmy

Zanoření, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru, logbook, stopky, kompas, Zkouška alarmů, vibrace, změna barev obrazovky, změna orientace obrazovky, Diluent tabulky, vymazání nastavení i nasycení tkání, fáze měsíce, gyroskop, Magnetometr, gas blender
Orientační cena 16000-33000,- Kč
Příslušenství Sonda (7800,-), USB kabel (2055,-), Bungee (520,-)

 

Klady a zápory

+ Patrně největší obrazovka na trhu s největším písmem na displeji

+ Vibrace

+ Velké množství aplikací

+ Možnost senzoru pro měření směsi

+ GPS

- Příliš těžký

- Sklo nechráněné proti poškrabání

- Příliš tuhý stisk tlačítek

- Ovládání: Tlačítko Storno vždy přejde do hlavní obrazovky, Tlačítko Další neumožňuje přesun zpět

- Nepohodlné nastavování plynů

- Nepraktické přepínání plynů během ponoru

 

Závěr

Přístroj jednoznačně osloví potápěče, kteří touží po co největším displeji. Díky možnostem dokoupení vyšší verze je pak vhodný i pro zkušenější potápěče, kteří zatím složitější funkce nevyžadují, ale vyžadují jednoduchý a přehledný displej. Všichni tito uživatelé, ale musí být spokojeni s velmi nepohodlným ovládáním při ponorech na vícero směsí, což bude odrazovat hlavně technické potápěče.

 

Edit červen 2021: Opraveno přepínání směsí dle aktuálního manuálu verze 5.0, které bylo rozšířeno.

 

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování https://www.edive.cz/ ve spolupráci s https://www.dreamdive.cz/

 

 

autor: Jiří Pokorný