Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Shearwater Teric

06.05.2020

Shearwater Teric

Jedná se o technický počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie přes dvacet tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 100 % kyslíku, trimix, pro freediving, CCR i jako hloubkoměr. K dispozici je pět směsí. I přes velikost hodinkového tvaru nabízí funkce technického počítače a nabízí velmi širokou škálu použití.

Shearwater teric

 

Klíčové vlastnosti

Již na první pohled zaujme výtečným dílenským zpracováním a designem. S rozměry jen o něco málo většími, než mají náramkové hodinky, nelze čekat pohodlné ovládání pro potápěče v suchém obleku. K tomu je počítač osazen dostatečně velkými kovovými tlačítky po stranách zasazenými v kovovém pouzdře.

Řemínek je sice krátký, ale pro použití se suchým oblekem je dodáván prodlužující řemínek. Toto není pohodlné řešení, ale bývá běžně používáno i jinými výrobci.

Počítač lze zapnout jakýmkoliv tlačítkem a po zapnutí překvapí jasným a čitelným displejem s poměrně velkými číslicemi. I na poloviční jas a ve špatné viditelnosti je displej dobře čitelný. Na suchu jsou však ve skle patrné odlesky světla. Po stranách se na displeji objeví symboly zobrazující význam jednotlivých tlačítek. Je to první přístroj, se kterým jsem se setkal a u kterého bylo použití tlačítek za všech situací jasné i bez návodu. Tlačítka nalevo od displeje slouží pro pohyb v menu nahoru a dolů, pravé dolní tlačítko slouží jako storno a pravé horní pro potvrzení. Ve výchozí obrazovce je pravé horní tlačítko takzvaným „FUNC“ tlačítkem. Ve výchozím nastavení slouží toto tlačítko pro zobrazení digitálního kompasu, ale tuto funkci lze změnit například na rychlé přepnutí směsi.

Co považuji za velké plus, je možnost zobrazit kompas formou červené šipky po stranách displeje. Uživatel tak vidí všechny informace i kompas současně.

Změna plynu se jinak provádí dvojitým stiskem levého dolního tlačítka pro vstup do menu, pak volbu potvrdíme pravým horním tlačítkem. Následně levými tlačítky (nahoru/dolů) vybereme směs a potvrdíme pravým horním tlačítkem. Směsi jsou seřazeny podle největšího obsahu kyslíku sestupně. Přepínání postupuje i přes deaktivované směsi, které se výběrem aktivují (pridání plynu během ponoru).

K dispozici je celá škála možností nastavení, především pro změnu rozložení obrazovky. Lze zde najít i možnost změnit jednotlivé barvy zobrazení. Displej je možné přepnout buď do tří nebo čtyřřádkového zobrazení. U některých pozic lze navíc zvolit, jaký údaj budou zobrazovat. Navíc lze pravým dolním tlačítkem cyklovat mezi sadami údajů zobrazenými na prostředním řádku. Trochu matoucí je ze začátku použití levého horního tlačítka, které slouží jinak pouze ke změně jasu displeje. Některá nastavení, jako například nastavení směsi, lze měnit i pod vodou.

Doplňkové funkce jako jsou stopky nebo kompas jsou v přístroji řešeny velice elegantně první volbou v menu. Lze je zvolit kdykoliv během ponoru. Plánovací funkce obsahuje nejen bezdekompresní časy a plánování dekompresního ponoru, ale i možnost nastavit povrchový interval v desítkách minut, což pro mě bylo milým překvapením.

Dekompresní informace se zobrazují v prostředním řádku. Při volbě třířádkového zobrazení je tento řádek nejmenším písmem. Informace se zobrazuje po celou dobu ponoru formou bezdekompresního času i času do vynoření. A opět i během ponoru se lze podívat na informace o dekompresním plánu. Konec zastávky, která je udáván v minutách, je zobrazen podobně jako jiná varování pomocí vyskakovacího okna.

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce poskytuje pouze tři různé modely. Tento je překvapivě dražší než celkově větší přístroj Perdix, nicméně nabízí téměř stejné funkce. Oba modely mají ovládání i vzhled obrazovky stejné, což u jiných výrobců nebývá zvykem. Pokud však uživatel přechází z jednoho modelu na druhý, určitě mu to přechod zjednoduší.

 

Rozšíření

K přístroji lze připojit sondu a rozšířit tak množství vypočítávaných informací o spotřebu plynu. Nicméně tuto funkci nabízí i mnohem levnější přístroje, takže není překvapením. Velmi příjemným rozšířením je ovšem možnost bezdrátového dobíjení, a to prakticky všemi běžnými bezdrátovými nabíječkami. Pomocí rozhraní Bluetooth lze ponory stahovat nejen do stolního počítače, ale i do mobilního telefonu. K tomu je od výrobce dodávána aplikace Shearwater Cloud. Tato aplikace poskytuje funkce běžného log booku.

Shearwater cloud

 

Parametry

Displej Barevný AmoLED
Velikost displej Kruhový průměr 35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách (nahoru, dolu, Ok, storno)
Baterie Vestavěná bezdrátově dobíjená Lithium Ion
Výdrž baterie 50 hodin
Kapacita paměti 400 hodin (při vzorkování 10s)
Maximální hloubka 200 metrů
Režimy Otevřený okruh rekreační, Otevřený okruh technický, Hloubkoměr, freediving, CCR
Plyny max 5, Kyslík 0 - 100%, Helium 0 - 100%
Algoritmus Bühlmann ZHL-16C
Konzervatismus Tři přednastavené úrovně nebo gradient faktory
Slaná voda Ano/Ne/EN13319
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy

Zanoření, záložka, maximální čas ponoru, maximální hloubka ponoru, Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky

Další funkce Plánování včetně dekompresního ponoru a nastavení povrchového intervalu, logbook, záložky, stopky, kompas, Zkouška alarmů, vibrace, světlo, graf nasycení tkání, změna barev obrazovky, změna rozložení obrazovky, změna funkce FUNC tlačítka, připojení sondy
Orientační cena 27000,- Kč
Příslušenství Sonda (8000,-), prodlužovací řemínek na suchý oblek (1200,-)

 

Závěr

Tento počítač je designová špička, která vyniká nad ostatními v dílenském zpracování a detailech. Velmi patrné je to na opravdu promyšleném ovládání. U každé funkce je myšleno přesně na to, co by mohl uživatel chtít. Přístroj bych doporučil velmi náročnému rekreačnímu potápěči nebo pro průvodce a instruktory provádějící velké množství ponorů. Technický potápěč patrně v podobné cenové kategorii zvolí spíše model Perdix.

 

Klady a zápory

+ Pohodlné ovládání pomocí čtyř tlačítek
se zobrazením významu tlačítek na displeji

+ Možnosti rozložení informací na displeji
včetně změny barev

+ Zobrazení kompasu po stranách obrazovky

+ Možnosti nastavení plynů

+ Změna nastavení během ponoru

+ Detailní plán ponoru s možností nastavit
povrchový interval před ponorem

+ Možnost změnit rychlou funkci tlačítka FUNC

+ Vibrace

- Prodlužující řemínek pro suchý oblek

- Odlesky ve skle na slunci

Odkazy

 

Děkuji za zapůjčení přístroje k testování Radimu Heroutovi.

 

autor: Jiří Pokorný