Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Suunto Eon Steel

09.01.2020

Suunto Eon Steel

Jedná se o technický počítač náramkového tvaru z cenové kategorie přes dvacet pět tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox (kyslík 5–99 %), trimix (Helium 0–95 %), uzavřený okruh i jako hloubkoměr. Plynů lze použít až deset. Disponuje řadou funkcí technického počítače, ale zachovává si příjemné uživatelské rozhraní rekreačního počítače. Obsahuje také digitální kompas.

 

Suunto Eon Steel

 

Klíčové vlastnosti

Zařízení je osazeno v kovovém pouzdře a přes něj je převlečen gumový obal, který zvětšuje plochu tlačítek. Ta jsou pak velmi velká, s vroubkovaným povrchem pro jasné rozpoznání, přitom mají malý, ale zřetelný stisk. Jsou umístěna na čelní straně vpravo od displeje, jejich orientaci lze však změnit. Obrazovka je barevná, číslice velké, jasně zřetelné na černém pozadí. Informace jsou dobře čitelné i ve špatné viditelnosti. Ovládání třemi tlačítky je velice příjemné. Horní tlačítko slouží pro posun v menu nahoru, dolní pro posun dolů. Stejným způsobem se mění i hodnoty parametrů. Stisk středního tlačítka slouží pro potvrzení, jeho podržení pak pro navigaci zpět nebo storno. Pro změnu plynu během ponoru je třeba podržet prostřední tlačítko, vybrat směs tlačítky nahoru/dolů a nakonec potvrdit prostředním tlačítkem. Bohužel plyny nelze deaktivovat, takže aby docházelo ke správným výpočtům, je třeba před každým ponorem smazat nepotřebné plyny a při dalším ponoru je zase znovu přidat.

Zapnutím jakýmkoliv tlačítkem se počítač aktivuje do povrchového režimu. Do režimu ponoru se přepíná automaticky v hloubce 1,2 metru. Uživatel ani nemusí měnit mód mezi ponory na vzduch a nitrox. Mód je chápán spíše jako skupina nastavení a rozložení obrazovky než jako výběr výchozího plynu. Změnou módu se ovšem musí přístroj restartovat, což chvíli trvá. Zajímavé je, že některé pokročilé funkce je třeba nejprve zapnout, aby byly k dispozici (např. možnost přidat plyn pod vodou nebo použití helia ve směsi).

Jako dekompresní algoritmus je použit Suunto Fusion RGBM (viz články o algoritmech). Uživatel oproti nižším modelům může zvolit dva agresivnější typy profilu. Zastávky jsou zobrazeny ve středu obrazovky. Barevně je odlišeno varování, že uživatel porušil hloubku zastávky. Čas zastávky je zobrazován v minutách a sekundách. I přesto, že nastavíte bezpečnostní zastávku na 6 metrů, Eon Steel bude trvat na poslední dekompresní zastávce ve 3 metrech. Při porušení dekompresní zastávky se zařízení bohužel zamkne na 48 hodin. Toto brání volnosti při realizaci profilu, může to také vadit některým technickým potápěčům praktikujícím agresivnější profily.

Dalším zklamáním je plánování ponoru. Plánovat lze pouze bezdekompresní ponor. Marně byste také hledali nastavení výstupových rychlostí v závislosti na hloubce nebo jiná detailnější nastavení profilu známá z jiných technických počítačů.

Pro rekreační potápěče je velkou výhodou integrace sondy pro všechny plyny, včetně plánování spotřeby a barevné grafické zobrazení zbývajícího plynu během ponoru.

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejdražší model Suunto. Nižší model Eon Core je určen pouze do 80 metrů a nemá kovové pouzdro. Všechny ostatní funkce (i uživatelské rozhraní) jsou však shodné. Eon Steel tak cílí na velmi náročné nebo technické potápěče potápějící do hloubek pod 80 metrů.

 

Rozšíření

Na displej je možné dokoupit krycí fólii proti poškrábání. Navíc přístroj obsahuje gumový obal, který nejenže zvětšuje plochu tlačítek, ale navíc přidává i další kvalitní ochranu již tak robustnímu kovovému pouzdru. Také je možné dokoupit sondu ke každému použitému plynu a vyměnit řemínek za gumolano. Nejzajímavější doplněk přístroje je ovšem možnost komunikace pomocí bluetooth s aplikací v mobilním telefonu. Podobně USB kabel neslouží pouze ke stažení ponorů, ale lze použít aplikaci Suunto MD5 k editaci módů a obrazovek. Tato funkce je velice příjemná a umožňuje pohodlnou změnu individuálního nastavení pro daný ponor.

 

Suunto MD5 editace obrazovky

 

Parametry

Displej Barevný TFT LCD
Velikost displej 2,4" (37x49 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání Tři tlačítka vlevo od displeje (nahoru, dolu, storno/potvrdit)
Baterie Integrovaná dobíjecí lithium-ion
Výdrž baterie 20 hodin
Kapacita paměti 200 hodin (vzorkování každých 10 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Trimix, CCR
Plyny max 10, Kyslík 5 - 99% / Helium 0 -95%
Algoritmus Suunto Fused RGBM (lze rozšířit o Bühlmann ZHL-16c)
Konzervatismus Pět úrovní
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmořská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel, bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, množství plynu, Deep stop
Další funkce Plánování, logbook, kompas, záložky, stopky, bluetooth, změna obrazovek
Orientační cena 27000,- Kč
Příslušenství Kabel 690,- Kč, Bungee 750,- Kč, Sonda 6000,- Kč

 

Klady a zápory

+ Možnost změnit nastavení a rozložení obrazovky z PC

+ Velké množství směsí

+ Ovládání lze zjednodušit vypnutím nevyužívaných funkcí

+ Možnost změnit orientaci obrazovky

+ Gumový kryt a velká tlačítka

+ Návod i rozhraní obrazovky v českém jazyce

+ Plánování spotřeby a integrace sondy pro všechny plyny

+ Android aplikace

- Zablokuje se při porušení zastávky na 48 hodin

- Příliš málo nastavení pro technické ponory

- Chybějící plánování dekompresních ponorů

- Chybí simulace ponoru

- Nevyužité plyny nelze deaktivovat, je třeba je zcela smazat

 

Závěr

Eon Steel cílí na technické potápěče a má umožnit zvládnout jakékoliv ponory. Bohužel potápěč vyžadující plnou kontrolu nad průběhem ponoru se dočká pouze stejných možností jako poskytují rekreační počítače. Lze tedy spekulovat, jestli jej řadit do kategorie technických počítačů. Je vhodný spíše pro náročné a zkušené uživatele než technické potápěče. Tedy pro takové uživatele, kteří nechtějí věnovat pozornost profilu ponoru, ale chtějí příjemné a upravitelné uživatelské prostředí. Ve stejné cenové kategorii (nebo i levnější) lze najít i přístroje s mnohem širší škálou nastavení profilu a funkcí pro technické ponory.

 

Odkazy

 

Edit (květen 2021)

Suunto vydalo softwarové rozšíření, které přináší Bühlmann ZHL-16c algoritmus. Tento lze pořídit za 80€ pouze do modelu Eon Steel v autorizovaném servisním centru. Pokud vaše zařízení není starší než dva roky je tato aktualizace zdarma. Algoritmus byl také přidán do stolní aplikace DM5, která je zdarma ke stažení ze stránek výrobce.

Více na How to get Bühlmann algoritm

 

děkuji firmě Finsub ve spolupráci s DreamDive za zapůjčení počítače k testování

autor: Jiří Pokorný