Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Mares Puck Pro

10.12.2019

Mares Puck Pro

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie do pěti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 50 % kyslíku i jako hloubkoměr. V nitrox režimu lze použít dvě směsi.

 

 

Klíčové vlastnosti

Velikostí a tvarem je velmi podobný počítači Suunto Vyper. Displej je kruhový, segmentový, je rozdělen na tři řádky. První řádek obsahuje informace o aktuální, maximální a průměrné hloubce. Prostřední zobrazuje informaci o dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, ppO2 nebo teplota. Číslice jsou přibližně stejně velké jako u modelu Vyper, jsou ale tenčí, což je činí trochu hůř čitelnější.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, hned vedle je uveden čas na zastávce. Tato hodnota se zobrazuje v celých minutách. Počítač se stejně jako jiné rekreační počítače zablokuje na 24 hodin v případě porušení bezpečnostní zastávky nebo rychlosti výstupu.

Ovládání probíhá jediným tlačítkem pod displejem. Jeden stisk mění hodnotu parametru nebo listuje v menu. Podržení slouží jako potvrzení. Pro storno je v menu speciální volba, na kterou je potřeba se přesunout. Nejsložitějším nastavením, kde si uživatel vyzkouší, jak nepohodlné je ovládání jediným tlačítkem, je nastavení ponoru na dvě směsi. Jediným tlačítkem lze číselné hodnoty pouze zvýšit. Pokud např. chcete směs 32% kyslíku a překročíte hodnotu, musíte zvyšovat dál až do 50%, a pak pokračovat opět z nejnižší hodnoty (21%) zpět na požadovanou hodnotu nebo opakovat úplně celé nastavení. Je tedy potřeba opravdu velkého množství stisků tlačítek a každá chyba vás stojí další velké množství stisků. Nedokážu si představit, že je přístroj použit na ponor s vícero směsmi.

Na hmat je tlačítko lehce identifikovatelné a stisk zřetelný. Nastavení jsou velice skromná, omezují se pouze na nastavení ponoru a času. Dále lze zvolit např. slanost vody, nadmořskou výšku, alarmy a konzervatismus. Zajímavé je, že lze v nastaveních vypnout zablokování přístroje v případě překročení výstupové rychlosti. Podle návodu se jedná o funkci vhodnou pro instruktory. Další zajímavou funkcí je možnost resetovat nasycení tkání, což se hodí v půjčovnách potápěčského vybavení.

Jako algoritmus je opět použit vlastní Mares RBGM (viz články o algoritmech).

 

Zařazení v modelové řadě

Jedná se o nejlevnější model ve své řadě. Dražší přístroj Mares Quad uživateli nabízí nesrovnatelně větší displej a nesrovnatelně lehčí ovládání. Oba modely cílí na začínající uživatele, ale jen těžko najdeme důvod pro koupi modelu Puck.

 

Parametry

Display 3 řádkový segmentový
Velikost display Úhlopříčka 38 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Jedno tlačítko dole
Baterie CR2450 vyměnitelná uživatelem
Výdrž baterie 300-500 ponorů
Kapacita paměti 35 hodin (vzorkování každých 5 sekund)
Maximální hloubka 150 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr
Plyny max 2, Nitrox 21-50%
Algoritmus Mares RBGM
Konzervatismus tři úrovně
Slaná voda slaná, sladká
Nadmožská výška ručně, čtyři režimy 0-3700 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky
Další funkce Plánování, logbook
Orientační cena 5000,- Kč
Příslušenství  USB kabel 1500,-

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit USB kabel pro připojení k počítači, jiná rozšíření přístroj nepodporuje.

 

Klady a zápory

+ Informace o hloubce na jednom řádku

+ Cena

- Jednotlačítkové ovládání

- Příliš krátký řemínek

 

Závěr

Přístroj je vhodný pro začínající uživatele, kteří nechtějí příliš nastavování a potápí bezdekompresní ponory na vzduch nebo nitrox. Nebude také vhodný pro potápění v suchém obleku, protože řemínek je příliš krátký. Jediným argumentem pro koupi je snad jen cena.

 

Odkazy

Stránky produktu

 

děkuji firmě Direct Ocean za zapůjčení počítače k testování

autor: Jiří Pokorný