Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Suunto Zoop Novo

12.11.2019

Suunto Zoop Novo

Jedná se o rekreační počítač hodinkového tvaru z cenové kategorie kolem šesti tisíc korun. Lze jej použít pro ponory na vzduch, nitrox do 50 % kyslíku i jako hloubkoměr nebo pro nádechové potápění. V nitrox režimu lze použít jen jednu směs. Jde o nástupce modelu Zoop, oproti svému předchůdci obsahuje drobná vylepšení.

Klíčové vlastnosti

Je marné vymýšlet, jak po recenzi počítače Suunto Vyper popsat tento model. Je shodný velikostí, tvarem i osazením displeje. Displej je opět stejně rozdělen na tři řádky. První dva obsahují informaci o hloubce a dekompresi. Třetí řádek obsahuje dodatečné informace napsané malými písmeny, jako je čas ponoru, MOD nebo teplota. Segmentový displej obsahuje luminiscenční vrstvu, která velmi zlepšuje čitelnost znaků při nasvícení baterkou.

Dekomprese se zobrazuje největší číslicí uprostřed displeje, pod ní je zobrazena hloubka další zastávky. Zbývající čas na zastávce se zobrazuje v celých minutách. Pokud ovšem použijete jako režim vzduch nebo hloubkoměr, další ponor již na nitrox není možný až do vypršení varování „Nelétat“.

Pravé horní tlačítko slouží pro vstup do hlavního menu nebo rozsvícení displeje. Levé horní tlačítko pro výběr vlastnosti, uložení záložky nebo zobrazení kompasu. Dolní tlačítka pak slouží pro změnu hodnot. Pro začátečníka musí být ovládání velmi nepřehledné. Obecná nastavení lze najít v povrchovém režimu. Nastavení ponoru lze zobrazit až po vstupu do režimu ponoru. Zobrazení informací se snaží během ponoru přizpůsobit a nejdůležitější informace se vždy zvýrazní. Alarmy jsou během ponoru zobrazovány blikáním a mohou být i doprovázeny zvukovými signály. Ale začátečník asi bude těžko rozpoznávat o jaký alarm se jedná, protože symboly alarmů jsou velmi malé. Je k dispozici velmi rozsáhlá škála nastavení alarmů, ale profil ponoru lze nastavit jen minimálně.

Jako algoritmus je opět použit vlastní Suunto RGBM (viz články o algoritmech). Ten je optimalizován na maximální dobu na dně při zachování bezpečnosti. Velmi strmá výstupová křivka nemusí být vhodná pro začátečníky, kteří ještě bojují se zvládnutím výstupové rychlosti.

Oproti staršímu modelu se uživatel na začátku ponoru dostane rovnou do výchozího typu ponoru. Počítač se také sám automaticky zapne ihned po zanoření.

 

Zařazení v modelové řadě

Zoop cílí na začínající potápěče, kteří ještě nemají zkušenost s žádným jiným počítačem. Pokud uživatel uvažuje pouze o rekreačních bezdekompresních ponorech bude mu tento model stačit. Ve všech ostatních případech bude zákazník asi volit vyšší model Vyper Novo, který navíc podporuje více směsí, obsahuje kompas a je dodáván i s kabelem. Pokud uvažujete o koupi Zoop společně s kabelem je vhodné opět uvažovat o vyšším modelu, který vás vyjde jen o trochu dráž.  Zoop je opravdu nejméně vybaveným modelem ve své řadě a jakýkoliv náročnější uživatel bude potřebovat jiný přístroj.

 

Parametry

Displej 3 řádkový segmentový
Velikost displej 35x35 mm
Podsvícení Ano
Ovládání Čtyři tlačítka po stranách disleje (nahoru, dolu, storno, potvrdit + jiné fuknce aktuálního stavu)
Baterie CR2450 výměna v servisu
Výdrž baterie 200 ponorů / 2 roky
Kapacita paměti 140 hodin (vzorkování každých 20 sekund)
Maximální hloubka 80 metrů
Režimy Vzduch, Nitrox, Hloubkoměr, Nádechové
Plyny pouze jeden, Nitrox 21-50%
Algoritmus Suunto RGBM
Konzervatismus Tři úrovně
Slaná voda Nelze nastavit
Nadmožská výška Ručně, tři úrovně 0-3000 mnm.
Připojení k PC USB kabel
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, překročení MOD, nasycení CNS, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka ponoru, maximální čas ponoru, Deep stop
Další funkce Plánování, simulace ponoru, logbook, záložky, stopky
Orientační cena 6500,- Kč
Příslušenství USB Kabel 1500,-

 

Rozšíření

K přístroji lze dokoupit USB kabel pro připojení k počítači. Pro stažení ponorů lze použít běžné stolní aplikace i Suunto MD5. Jiná rozšíření přístroj nepodporuje.

 

Klady a zápory

+ Ochranné sklo

+ Luminiscenční vrstva displeje

- Složité ovládání

- Příliš malé symboly varování

 

Závěr

Zdálo by se, že se jedná o velmi levný, a přitom bohatý počítač pro začínající uživatele. Pro tyto potápěče však přístroj díky malým tlačítkům neznamená snadné ovládání. V porovnání s přístrojem Mares Quad sice uživatel dostane větší množství alarmů, které budí dojem podpory pro začínající uživatele, ale dostane také mnohem horší ovládání a mnohem menší displej. Špatná dostupnost tlačítek brání používat tento přístroj i jen jako bottom timer. Na druhou stranu dobře poslouží uživatelům, kteří nechtějí nic nastavovat a potápí pouze s jednou směsí.

 

Odkazy

Stránky produktu

 

děkuji Romanu Jaškovi za zapůjčení počítače k testování

 

autor: Jiří Pokorný