Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Potápěčské počítače

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jiří Pokorný

Garmin Descent G1

26.03.2024

Garmin Descent G1

Jako první přístroj pro testování od společnosti Garmin jsem získal již na trhu zavedený model Descent G1. Jedná o outdoorové hodinky, nicméně já se budu věnovat pouze potápěčským funkcím. Model obsahuje pouze monochromatický displej, ale nabízí velké množství funkcí, včetně režimu pro nádechové potápění i CCR. K dispozici je až 12 plynů včetně podpory trimixu, dále kompas, GPS, Bluetooth a vibrace. A to je v cenové kategorii 10-15 tis. Kč hodně silná výbava.

 

Garmin Descent G1

 

Klíčové funkce

Po prvním zapnutí se spustí úvodní průvodce instalací, který po vás bude chtít vyplnit základní údaje, jako jsou výška a váha a lze vybrat, na které ruce se budou hodinky nosit. Není to nic zdlouhavého a není požadována žádná registrace. 
Řemínek je gumový v délce pro běžné nošení na ruce. Pro neopren i suchý oblek bude třeba dokoupit prodloužení. 
Tlačítka jsou kulatá, celkem jich najdete po stranách 5. Tři tlačítka jsou vlevo (světlo/nahoru/dolu), dvě vpravo (start/zpět). Pro každé tlačítko je funkce pro stisk i podržení. Vzniká tak možná až zbytečně mnoho možností ovládání, které lze navíc rozšířit o další kombinace. Tlačítka jsou dobře hmatatelná a stisk je běžný. 
Monochromatický displej je velice jemný, takže i v jeho velikosti je pěkně využit prostor. Displej je čtvercový se skosenými hranami. Obrazovka je rozdělena na čtyři části ve dvou hlavních řádcích. V horní části je zobrazen bezdekompresní limit, v pravém horním rohu je aktuální hloubka, ta je zvýrazněna kruhovým orámováním. Patrně se jedná o pokus o design, ale v některých zobrazeních podbarvení poněkud překáží. V dolní části je pak sada dodatečných hodnot. Doba ponoru je neobvykle zobrazena menším písmem na třetím řádku pod těmito hodnotami, jako by nebyla důležitější než třeba srdeční tep. Po levé straně je teploměr nasycení dusíkem, vpravo menší teploměr pro výstupovou rychlost. Nenajdete zde žádné malé symboly, vždy jen nadpis veličiny a hodnota, což usnadňuje orientaci na obrazovce i čitelnost údajů.

Kromě běžných režimů (potápění s jednou směsí, s vícero plyny a apnea) zde najdete i originální režimy. Režim bazénu se chová jako normální ponor na jednu směs, jen se neuloží do logu. Podobně originální je režim Apnea hunt určený pro nádechové lovení pomocí harpuny. 
Co mě překvapilo, hodinky se mohou při zanoření přepnout do vámi nejčastěji používaného režimu ponoru, což není běžné. Obvykle je zvolen výchozí režim, který uživatel definuje v nastaveních.
Pro režim jedné směsi nebo vícero směsí lze nastavit obrazovku s velkými písmeny, kde jsou uvedeny pouze dvě hodnoty. Změna plynu se uskuteční tlačítkem Start, pak potvrdíme menu Směs, dále zvolíme Směs a nakonec dokončíme volbu opět tlačítkem Start. Směs lze nastavit jako dekompresní nebo postupovou, a to i v režimu CCR, kde kromě diluentu můžeme nastavit i záložní směsi pro otevřený okruh. 
Doba bezpečnostní i dekompresní zastávky je zobrazena včetně sekund. Menu je také velice přehledné a skvěle čitelné. Možností je zde nepřeberné množství, ze začátku jsem se však v navigaci ztrácel. Výhodou ale je, že seznam aktivit můžete upravit a zredukovat tak menu jen na to, co používáte. Podobně lze upravit i obrazovky během ponoru, kde lze nejen vybrat veličiny zobrazované na jednotlivých obrazovkách, ale i upravovat množství obrazovek. Podobně má uživatel možnost nastavit chování jednotlivých tlačítek.
Je implementován běžný Bühlmannův algoritmus s třemi přednastavenými hodnotami konzervatismu pomocí gradient faktorů (nízký 45/95, střední 40/85, vysoký 35/75). Ve výchozím nastavení je vybrán vysoký konzervatismus. O velké přizpůsobivosti svědčí i široké možnosti nastavení alarmů na hloubku nebo uplynulou dobu. Ty lze vyzkoušet i na suchu, aby se uživatel naučit poznat, jak takový alarm na zařízení vypadá. 
Mezi exotická nastavení lze zařadit možnost uzamknutí dekomprese. Touto volbou v podstatě uživatel určuje, jestli se přístroj v případě problémů má uzamknout nebo ne. Podobně neobvyklé je nastavení „Doba do bezpečného letu“, kde se dá zvolit buď Normální (podle náročnosti ponoru) nebo vždy 24 hodin. Velké množství nastavení včetně změny dostupných plynů je k dispozici i během ponoru.
Zajímavé je i plánování ponoru, kde Descent nabízí nejen bezdekompresní, ale i dekompresní plánovač. Kromě nich zde však najdeme navíc i funkce výpočtu nejvhodnější směsi pro hloubku. V dekompresním plánovači lze uložit několik pojmenovaných plánů a později nastavení plánu aplikovat pro následující ponor. Takto bohatými a originálními funkcemi plánování se nepyšní žádný jiný potápěčský počítač na trhu.
V režimu hloubkoměru jsou velmi pěkně vidět všechny potřebné hodnoty včetně průměrné a maximální hloubky, doba ponoru je zobrazena včetně sekund, lze resetovat průměrnou hloubku. Stopky je třeba zastavovat a spouštět dvěma stisky tlačítka start v menu, i když ostatní tlačítka nejsou pod vodou využitá. Hodilo by se rychlé ovládání jedním stiskem.
 

Rozšíření 

V balení jsou kleště pro napájení a drží konektor přesně a spolehlivě. Ty ale nebudete potřebovat příliš často. Po 6ti ponorech ve studené vodě hodinky odhadovaly zbývající výdrž ještě 12 dnů při 70 % baterie. Připojit k mobilnímu zařízení se lze pomocí Bluetooth buď k aplikaci Garmin Dive pro ponory, nebo pro další aktivity pomocí Garmin Connect (netestováno). Díky tomu, že se jedná o outdoorové hodiny, uživatel získá velké množství doplňkových funkcí jako je uložení GPS souřadnice ponoru nebo informace o aktuálním přílivu a odlivu nebo západu a východu slunce, které mohou potápění velmi zpříjemnit. Ponory lze stáhnout i do jiných aplikací nejen do aplikace Garmin. V té však můžete navíc přístroj nastavit nebo aktualizovat firmware.

 

Ponor v Aplikci Garmin Dive

Aplikace Garmin dive

 

Zařazení v modelové řadě

Výrobce nabízí v této cenové kategorii i jiné outdorové hodinky, které však neobsahují potápěčské funkce. Potápění nabízí pouze modelová řada MK2/3, která je dvakrát dražší a obsahuje navíc barevný displej, podporu bezdrátové snímače tlaku v láhvi a titanový řemínek. Funkce a ovládání jsou v obou případech shodné. Marně jsem hledal v této cenové kategorii konkurenční produkt. U konkurence buď najdete mnohem slabší výbavu nebo chybějící outdoorové funkce.

 

Parametry

Display Maticový monochromatický
Velikost display Úhlopříčka 1,2" (36 mm)
Podsvícení Ano
Ovládání 5 tlačítek (3 na levé straně, 2 pravo)
Baterie Lion integrovaná
Výdrž baterie 25 hodin
Kapacita paměti 35 MB
Maximální hloubka 100 metrů
Režimy Jedna směs, vícero směsí, Hloubkoměr, Bazén, Apnea, Apnea hunt
Plyny max 12, Nitrox 5-100%, Helium
Algoritmus Bühlmann ZHL-16c
Konzervatismus 3 úrovně nebo vlastní gradienty
Slaná voda slaná, sladká, EN13319
Nadmořská výška Automaticky
Připojení k PC Bluetooth
Alarmy Dekomprese, porušení výstupové rychlosti, nelétat, nasycení CNS, OTU, Porušení bezpečnostní zastávky, maximální hloubka, maximální doba, nízký/vysoký parciální tlak (MOD), chyba čidla okolního tlaku, vybitá baterie
Další funkce Plánování, logbook, kompas, GPS, vibrace, snímání tepu srdce, kalkulčka nitrox směsi
Orientační cena 14000,- Kč
Příslušenství  řemínek 1200,-

 

Klady a zápory

+ Obrovské množství nastavení vzhledu
+ Možnost nastavení funkcí tlačítek
+ V plánovači lze uložit několik plánů ponoru
+ Kalkulačka nitrox směsi
+ Možnost nastavit alarmy pro několik hloubek a časů
+ Možnost vyzkoušet alarm
+ Originální rozšiřující funkce (např. režim bazén, apnea hunt)
+ Snímání srdečního tepu
+ Obrazovka s velkými znaky
+ Log zobrazuje okamžik přepnutí směsi

- Kruhová výseč v pravém rohu překrývá některé části obrazovek

 

Závěr

Vůbec jsem nečekal tolik propracovaných funkcí od outdoorových hodinek s monochromatickým displejem. A vůbec mě nenapadlo, že tyto hodinky, budou obsahovat originální funkce, a tak detailní nastavení, které nenajdete ani u výrobců specializované potápěčské výstroje. Jde vidět, že autoři pochopili, že propracovaný software může uživateli dát velmi velkou přidanou hodnotu a z „obyčejných“ hodinek udělat funkcemi velmi nabité zařízení. Neodpustím si dodat, že ve srovnání s tímto modelem vás potápěčský režim na Apple watch vyloženě rozesměje jako nepovedená parodie. Pokud toužíte po outdoorových hodinkách v této cenové kategorii, pak především díky možnostem nastavení ovládání a zobrazení během ponoru Descent uspokojí všechny potápěče všech pokročilostí. Bude také velmi vhodný jako hodinkový bottom timer. U této značky si vyloženě přeji, aby vyrobili specializovaný potápěčský počítač. Ač designově nevyniká, pokud oželíte chybějící barevný displej, s klidem můžu prohlásit, že se jedná o bezkonkurenční volbu v této cenové kategorii.
 

Odkazy:

 

Děkuji firmě Garmin CZ za poskytnutí přístroje k testování, Lucii Drliczkové za redakční korekturu a Julii Lencové za skvělou spolupráci v zastoupování společnosti Garmin.

 

 

autor: Jiří Pokorný