Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Výstroj pro rekreační technické vrakové a ...

Poslal dopisovatel Stran potápěčských

autor: Jan Špalek

Jednotlivé kapitoly z knihy Výstroj pro rekreační technické vrakové a jeskynní potápění (Doing It DIR)

Inflátor

01.05.2023

Inflátor

Vhodný inflátor (angl. inflator) je oproti mnoha vyráběným inflátorům krátký (kolem 35 cm), avšak dostatečně dlouhý na to, aby dosáhl v případě nutnosti k ústům a bylo možné obě jeho tlačítka stisknout za použití jedné ruky a využít ho k dýchání v nouzi, kdy není možné využít ani jeden z regulátorů (nezaměňovat s tzv. AIR2 inflátory). Do této situace se při dodržování všech v knize popsaných pravidel nedostanete. Příliš dlouhý inflátor by mohl mj. kolidovat se stejdž láhví visící na boku. Kratší inflátor zkracuje pohyb nutný pro vypouštění při zanořování. Dopouštěcí tlačítko inflátoru je umístěno směrem dovnitř, tj. k hlavě, a mírně dopředu. Ne tedy ven, kde by mohlo být vystaveno nárazům a omylem stisknuto stejdžemi.

Vhodný inflátor nemá funkci, při které se v případě zatažení za vrapovou hadici upouští v „koleni“ plyn z křídla. Při odpouštění by se mohly do otvoru dostat nečistoty a způsobit trvalé nechtěné upouštění. Navíc namáhat tahem něco, na čem částečně závisí naše zdraví, není zrovna rozumné. Přesto obsahuje i vhodný inflátor ocelové lanko, které má zamezit přetržení vrapové hadice. DIR potápěč používá inflátor k odpouštění téměř pouze při zanořování. Jinak užívá odpouštěcí ventil křídla. Výjimkou jsou jeskyně, které potápěči diktují, zda odpouštět inflátorem, či ventilem.

Prostřednictvím vypouštěcího ventilu nedokážeme vypustit veškerý plyn v křídle. Vždy tam nějaký plyn zůstane. K jeho případnému odstranění použijeme inflátor, popř. druhou rukou stiskneme navíc duši při porušení vodorovné pozice.

 

Žádná část výstroje včetně inflátoru by neměla  přesahovat siluetu potápěče.

 

AIR2 inflátor, který nahrazuje záložní regulátor.

 

Inflátor jako jediný záložní regulátor

Existují tzv. AIR2 inflátory, které jsou na první pohled rozpoznatelné, jelikož mají na konci vrapové hadice náustek, kterým nahrazují záložní regulátor. Důvodů, proč jsou z našeho pohledu zařazeny mezi nevhodnou výstroj, je několik. Aby bylo možné z nich dýchat a zároveň hýbat hlavou, musí být vrapová hadice delší, a tedy přesahovat siluetu potápěče v trimu. Kontrolovat vztlak a zároveň z takového inflátoru dýchat není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, natož ve stresové situaci. A k jakému postu dvojčete by měl být AIR2 inflátor připevněn? K levému, či pravému? Pokud by byl napojen k pravému, bylo by to na stejný 1. stupeň jako primární regulátor (a při uzavření postu by tedy nebylo z čeho dýchat). Pokud na levý post, bylo by nutno dofukovat sucháč z pravého postu (při nepoužití argonky), jelikož při uzavření postu by nebyla záloha ve formě nouzového kompenzátoru vztlaku (sucháč). A tak by docházelo k mnoha rozdílům mezi konfigurací rekreační a technickou, což by šlo proti základním principům našeho systému. Pozitivní na AIR2 inflátorech je, že se používá o jednu hadici méně (odpadá hadice záložního regulátoru). Inflátory typu AIR2 nejsou standardizované. Každý výrobek má tlačítko k dofukování a vyfukování na jiném místě. I když jsme partnera před ponorem upozornili, jak inflátor funguje, je pravděpodobné, že ve stresové krizové situaci, kdy se bude snažit nás v bezvědomí vytáhnout na hladinu, bude pouze tipovat, který knoflík je k čemu. To může být začátek nechtěně rychlého výstupu obou partnerů k hladině.

 

Příště: Přetlakový ventil

autor: Jan Špalek