Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Aqaba - Rainbow reef - vrak Cedar Pride

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - vrak
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
26 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
20 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - - - - - - 22°C
Obrázky lokality
Mapka lokality z cedule - obrázek poslal Hakl David
Popis lokality

 

Tato 74 metrů dlouhá nákladní loď o celkovém výtlaku 1 161 tun byla spuštěna na vodu v roce 1964 v SA Juliana Constructora v Gijonu ve Španělsku pod jménem Mone Dos, sloužila společnosti Naviera Anzar Shipping Company v Bilbau. V rce 1969 byla přejmenována na Puerto De Pasajes. A v roce 1978 na San Bruna. Poté byla zakoupena libanonskou lodní společností Cedar Pride a převzala jméno společnosti, čtvrté a poslední. V červenci 1982 přijela do jordánského přístavu Aqaba.  2. srpna, zatímco kotvila, začalo na lodi hořet. Požár se rychle rozšířil přes strojovnu a ubytovací prostory a zabil dva členy posádky. Poškození požáru zanechalo loď jako naprosto zničenou, i když její trup byl stále neporušený a ona byla stále na vodě. 

Samotný král Jordánu, vášnivý potápěč, se o plavidlo zajímal. Byl vyprácován plán na potopení lodi v naději, že se stane součástí útesu a utočištěm bohatého mořského života. Loď byla připravena loděnicí; olej byl odčerpán, nebezpečí odstraněna a tak dále. HRH Prince Abdullah byl patronem tohoto projektu a dorazil asi týden před potopením na průzkum a vybral jeden z reefu. Jako velmi nadšený potápěč si HRH velmi dobře uvědomoval požadavky a obtíže, s nimiž se setkal při vybírání vhodného místa na tak hluboce svažitém pobřeží. To bylo nakonec potopeno 16. listopadu 1985 a od té doby byl popisován jako jeden z nejvíce fotogenických vraků v Rudém moři.

 

Vloženo 12.05.2019. Údaje naposledy změněny dne 13.05.2019
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
29.12.2019 10:32 25 30 24 22 20 20
0 Potápění ze břehu , přes Coral Garden DC 1 ponor 35 JD, 2 ponory 60 JD půjčují kompletní vybavení mono.Šnorchlování 15 JD , krásná lokalita i příroda. Velmi čisté mnohem lepší než v Egyptě. Stratil jsem tam lolu tak kdyby někdo našel :-) bohdalicak@gmail.com doboručuji spojit s Military museum. (Zapsal Dohnal Jaroslav)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Aqaba - New canyon - C-130 wreck Jordánsko Moře - vrak 1 km / 183°
Taba - Nelson village Egypt Moře - ponořený útes 9 km / 311°