Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Taba - Nelson village

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - ponořený útes
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- 21°C - - - - - - - - - -
Popis lokality

Hned za hranicí s Izraelem se nachází resort dvou hotelů (Movenpick a Nelson) - propojených pláží.

Užitečné informace k pobytu: do hotelů se lze dostat pěším přechodem přes hranice s Izraelem, pokud máte objednávku ubytování, nebudete platit poplatek za vstup do Egypta, neboť oba hotely se nacházejí v bezcelní zóně - pouze je nutné projít bezpečnostními procedurami (přechod hranice zabere minimálně 30 minut, pokud není na hranicích provoz) a je třeba mít pod kontrolou zavazadla - hlavně kvůli návratu přes Izrael (důrazně se pak vyptávají, zda jste měli celou dobu všechna svá zavazadla plně pod kontrolou). Rezervaci hotelů rozhodně provádět přes jejich systém, je to levnější než než přes booking a mají pak pro Vás ještě různé slevy, mimo sezónu jsou hotely skoro prázdné a dá se dostat na cenu těsně přes 50 dolarů za dvoulůžkový pokoj včetně polopenze. 

Přímo od pláže u Diving centra v Nelson village lze provést z pláže ponory na 3 lokality. Nebezpečné proudy v oblasti nejsou. Nejjižnější "Kaňony" obsahují několik útesů rozdělených menšími proláklinami, kterými lze proplouvat. Nejnižší hloubka je udávána kolem -35 metrů, samotné úpatí většiny skalních masivů se nachází v hloubce do 28 metrů. Útesy jsou velmi malebně porostlé nejrůznějšími korálovými formacemi, bohatá rybí společenstva. 

Přímo u Diving centra  se nachází lokalita s pozvolně sestupujícím písečným svahem - opět cca do 30 metrů, na které jsou v šíři cca 20 metrů roztroušeny menší skupiny korálů. Vyhlíží to tak trochu jako pohádková zahrádka, nebo "sbírka" nejrůznějších druhů korálů. Nejbohatší rybí život a nejbizarnější barevnost korálů je v hloubkách kolem 15 metrů. Ponor byl veden sestupem k nejnižšímu bodu a pak cik cak návrat přes korálové pole. 

Z diving centra lze také vyrazit na nejrůznější lokality dostupné člunem, např. "Fjord" - poměrně ponurá propast o průměru cca 10 metrů s maximální hloubkou 25 metrů, na horním okraji obklopena několika výraznějšími korálovými formacemi, ryb spíše menší množství. "Coral Island" - korálový ostrůvek obklopený reefem už od malých hloubek. Několik dalších příbřežních lokalit směrem na Taba Hights. 

Ve srovnání lokalit dostupných člunem a lokalit přímo z pláže byly mírně zajímavějšíí ty přímo z pláže (srovnání ovšem pouze 4 ponorů) - tj. pokud máte čas jen na 2-3 ponory, vyplatí se varianta z pláže a nejen kvůli ceně. Breefing přehledný, bezpečnostní standardy dodržovány. S vyplněným log bookem netrvají na check-dive, pokud vidí, že potápěč se v posledním půl roce aktivně potápěl. 

Zkušenost z února 2018 - hotely jsou prakticky prázdné, diving centrum nemá klienty, tj. pravděpodobně se v zimě budete potápět sami jen s instruktorem a nikdo jiný na lokalitě nebude. Teplota vody zde nikdy v roce neklesá pod 21 stupňů. Cena průvodcovaného z dvojponoru z pláže 70 euro včetně půjčovného. 50 euro pokud si půjčujete pouze závaží a láhev. Láhve mají pouze 12l, plány ponorů mají na 45 minut a dodržují je.

Najděte si čas i na průzkum pouze se šnorchlem - nejvyšší část "Kaňonů" je těsně pod hladinou, jistě najdete i několik dalších menších skalek končících cca metr pod hladinou. Zejména přímo pod Nelson village restaurantem začíná řetěz izolovaných korálových skal - jsou na dohled od sebe, vedou směrem na moře, které zde klesá jen velmi mírně. Koráli jsou poměrně zachovalé, s výjimkou těch nejvíce u hladiny, kde je přeci jen znát olámání neopatrnými plavci...

Vloženo 09.02.2018. Údaje naposledy změněny dne 11.02.2018
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
07.02.2018 10:00 28 25 21 21 10 15
0 Zapsal
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Aqaba - New canyon - C-130 wreck Jordánsko Moře - vrak 10 km / 137°
Aqaba - Rainbow reef - vrak Cedar Pride Jordánsko Moře - vrak 9 km / 131°