Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

50 let od potopení československé obchodní lodi ob

Detail plánované akce

Obecné informace
Typ akce
Expedice
Oblast
Středočeský kraj
Termín konání
středa 11.3.2020, 19 hod., Orca
Zapsal (edituje)
Popis akce

Klub  Orca a uvádí  povídání a promítání známého námořního badatele a historika Borise Gola na téma

50 let od potopení československé obchodní lodi obchodní lodi M/S PIONÝR

       V srpnu r. 1960 sjíždí ze „štaflu“ v bulharské loděnici J. Dimitrova ve Varně československá obchodní loď M/S PIONÝR a později i M/S JISKRA, které patřily mezi naše nejmenší námořní lodě. Se svojí délkou 92 metrů a výtlaku 3150 DWT byly PIONÝR i JISKRA určeny především pro přepravu materiálu po Černém a Středozemním moři. Později převážely obě lodi „speciální materiál“ i na Kubu a do Indie.

      Osudnou se PIONÝRU stala plavba na Kubu v srpnu roku 1969. Dne 6. 8. 1969 v 7:10 vyplul M/S PIONÝR z kubánského přístavu Moa na svojí zpáteční cestu do Evropy. Ještě téhož dne ve 20:53 místního času najel na korálový útes u bahamského ostrova Mayaguana. Zpočátku to vypadalo, že se posádce a kapitánovi podaří uvízlou loď vyprostit a vrátit se zpět na Kubu. Česká státní pojišťovna požádala o pomoc americkou společnost Murphy Pacific Salvage Co. Ta vyslala na záchranu PIONÝRA loď CABLE a následně lodě KIRK DALE a UNISERVI. 21. srpna připlula naše loď M/S BLANÍK a hned na to M/S JISKRA. Po vyzdvižení cenného nákladu a marných pokusech vrak lodi prodat nějakému „místnímu“ zájemci, bylo vzhledem k rozsahu poškození lodi rozhodnuto, ponechat vrak svému osudu. Dne 13. září byla stažena československá vlajka a posádka loď opustila. M/S PIONÝR byl ponechán svému osudu.

      Neopravitelný a opuštěný vrak lodi „PIONÝR“ zůstal zaklíněný na korálovém útesu. Mořský příboj, silný proud a hlavně časté ničivé hurikány vykonaly své. Loď se rozlomila na dvě části a ty postupně zmizely pod hladinou moře. Dlouhých 46 let ležel vrak naší obchodní lodi M/S PIONÝR (nebo spíš to, co z něj zbylo) bez povšimnutí rozesetý po mořském dně nedaleko bahamského ostrova Mayaguana. Až v roce 2015 se skupina českých technických potápěčů, historiků a dokumentaristů rozhodla vrak lodi M/S PIONÝR nalézt, prozkoumat a zdokumentovat. A to můžete vidět i vy.

S celou historií včetně bohaté obrazové dokumentace nad i pod vodou se můžete díky panu Borisi Golovi seznámit ve středu  dne 11. 3. 2020 od 19:00 v klubu Orca  v Praze - Braníku, podrobnosti jsou na https://www.orcadiving.cz/ , popis cesty je na https://www.orcadiving.cz/top-kontakty-57 . Vstupné 50 Kč. Pozvěte i svoje známé z klubu! Zajistěte si prosím židli zasláním mailu na orca@orcadiving.cz  nebo telefonicky na čísla  244 468 220  a  603 310 054 .

JH

Údaje naposledy změněny dne 13.02.2020 13:39:12,0