Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dalešická přehrada - pilíře

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - přehrada
Nadm. výška
381 m.n.m
Max. hloubka
37 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 99 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 3°C 2°C 5°C 7°C 11°C 13°C 15°C 15°C 12°C 10°C 7°C
Obrázky lokality
Hartvikovický mlým před zatopením - obrázek poslal archiv
Popis lokality

Z Harvíkovic do autocampu, hned za vjezdem doprava na konec poloostrova (přes kopec, ne zcela doprava ze svahu). Vstup do vody je poblíž ústí zátoky, kde se spouštějí lodě, po jejím pravém břehu při pohledu na vodu. V 10 metrech je rovnoběžně s břehem vyvázaná linka, z ní jsou celkem tři odbočky. Horní a spodní cesta (jsou označeny tabulkou) vedou ke 3 pilíři. Levá cesta je vyvázaná kolem patníků přímo k oblouku nad náhonem.

Lokalitu našel na jaře 2001 Jirka Huráb a Vašek Babický, v současnosti jsou vyvázány 2 okrajové patky, 4 pilíře a 1 mostní oblouk nad náhonem do mlýna, možnost pokračovat mlýnským náhonem. Celá atrakce je v hloubkách 33-35 m podle stavu vody, na zběžnou prohlídku je potřeba počítat alespoň půl hodiny.

Lajny jsou označené cedulkami s popisem a šipkami. Rovnoběžně s břehem je umístěná lajna. Místo nejlepšího výlezu je označené dvěma šipkami směřujícími k sobě. Směrem proti proudu od šipek je „Horní cesta“. Je delší a vede dlouhou dobu přes původní koryto, kde nic není a zbytečně chytáte dekošku. „Spodní cesta“ je příjemnější. Obě tyto cesty vedou na levou horní stranu třetího pilíře (je očištěn z větší části od sedimentu). Z tohoto místa můžete pokračovat ke čtvrtému pilíři, ten tvoří mostní patka na pravém břehu. Lajna končí cca 2 m od pilíře na klacku.

Pokud budete po lajně vedoucí rovnoběžně s břehem plavat směrem po proudu a dolů. Připlavete za velmi krátkou chvíli ke křoví, kde se lajna stáčí prudce zpět proti proudu. Vede po původní cestě a levou stranu lemuje náhon. Pokud budete pokračovat, doplavete kolem patníků k mostnímu oblouku. Lajna vede pod oblouk, tam nelezte … bubliny uvolňují kusy betonu. Přes oblouk je vyvázaný „jump“, ten vás převede na druhou stranu přes oblouk a navazuje na lajnu vedoucí k první mostní patce na levém břehu. Dál pokračuje na první, druhý a třetí pilíř. Zde je navázána a spojena s „Horní a spodní cestou“.

Jinak připravujeme vyvázání ještě splavu a hledáme zbytky mlýna, který chceme taky vyvázat. K němu se dá dostat náhonem, taky celkem pěkný. V náhonu je napůl zabahněné jízdní kolo. Pak je zajimavé plavat dál v bývalém náhonu, který lemují stromy, zbytky plotu a na konci základy mlýna. Ale je to ve viditelnosti 1-3 m ve 40 m hloubce několik set metrů. Pak je potřeba počítat s výstupem a asi dekompresí ve volné vodě.

Na celé kolo potřebujete tak 2x12 + 50% nitrox na deko. S patnáctkou to asi neobeplavete. Pod mostek raději nelezte, padají cihly.

Nejbližší plnění lahví (vzduch, nitrox):

Potápěčský klub ARGUS POSEIDON Třebíč
Třebíč, Poušov 773
www.argusposeidon.cz

Těsně za vrátnicí je mimo sezónu zamčená závora a k lokalitě se nedá dojet autem.

Vloženo 25.07.2001. Údaje naposledy změněny dne 22.12.2014
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
05.05.2021 17:00 35 10 9 1 4
0 pod 15m se to procisti, spodek parada, temer zadnej kal u dna, par uhoru...nikde nikdo, proste parada... (Zapsal )

09.04.2021 12:00 36 12 5 5 2 4
0 Opět nadstav vody. Ponor dolní cestou. Pod linkou bylo krásně vidět dno. Moc hezká viditelnost v hloubce. Bohužel linka ke 4 pilíři byla utržená. Jinak zbytek na svém místě. (Zapsal Švanda Richard)

31.01.2021 11:30 37 -2 4 3 6 6
0 Při příjezdu se děsím kam až sahá hladina. Už nikdy nebudu parkovat auto na cestě pod lesíkem - nechci s něho mít vrak. Hladina na úplném maximu. Voda bez ledu. Po hladině jsme naplavali na pozici a pak hurá dolů (Spodní cesta). Viditelnost dnes jak z říše snů. V celém sloupci krásných 6m :) Dole mezi pilíři potkáváme sumečka cca. 70cm. Po přeplavání pilířů ještě okukujeme náhon k Hartvíkovickému mlýnu. Pak už kolem telefonu nahoru. Pod vodou na kompas až k autům. Dnes jen 14 min dekomprese (ponor 50 min) - byli jsme rychlí a šikovní :) Podařilo se mi dnes udělat spousta fotek - hodím na náš webík www.alkyon.cz Krásná akce :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

21.01.2021 12:47 36 4 5 4 6 3
0 velmi dobré podmínky, 70 minut pod vodou, dekomprese 16 min, vybrané pilíře prozkoumány kolem dokola, stejně jako mostek náhonu, hodně vody - zhruba metr pod maximem (Zapsal Barák Petr)

08.09.2020 18:10 37 20 18 16 4 0
Na uvítanou jsou před kempem nějaké objížďky a zákazy.Poslední dobou je hladina stále v max. retenční kótě 380,5m (takže u pilířů je voda na břehu cca u houpačky). Na večer pak hrázný odpouští, i teď během ponoru cca 0,5m dolů.Viditelnost u šňůr moc pěkná, sestupovali jsme klasicky dolní cestou a pod 30m je prudká změna a hrachovka. Cesta k pilíři po dně skoro v nule, místy nebylo vidět na počítač. Na vrchu pilíře možná krapet lepší ale pouze hmatově.Dekomprese už krásná za společnosti úhořů. (Zapsal Pavlík Ondřej)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Dalešická přehrada - hráz Česko Sladká - přehrada 5 km / 143°
Dalešická přehrada - chata (zátoka Lavičky) Česko Sladká - přehrada 1 km / 301°
Dalešická přehrada - Wilsonova skála Česko Sladká - přehrada 0 km / 114°
Hostěradice Česko Sladká - lom 28 km / 149°
Lom Pozďatín Česko Sladká - lom 10 km / 334°
Vodní nádrž Výrovice Česko Sladká - přehrada 26 km / 176°