Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Kyslík zachraňuje

Popis dvou kyslíkových inhalačních přístrojů pro první pomoc

autor: Jiří Valenta  (publikováno: 14.02.2002)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Kyslík zachraňuje je název svazové kampaně. Rozebírat, že tomu tak skutečně je, by bylo asi námětem pro výcvik na první hvězdu (libovolného systému).

S tímto tvrzením asi většina souhlasí, u vody je však kyslíkový křísící nebo inhalační přístroj vidět jen zřídka.

V nedávné době jsem měl možnost se shodou okolností seznámit se dvěma přístroji v ceně jednoduchých automatik.

Sestava Davida Skoumala

První přístroj předvedl na Zemské svazové konferenci MUDr. David Skoumal. Jedná se o redukční ventil, polomasku a kufřík. Na redukčním ventilu je možnost nastavit průtokové množství kyslíku. Ventil je vybaven stupnicí průtokového množství kyslíku a HP tlakoměrem zásoby plynu v lahvi.

Výhodou tohoto přístroje je jeho relativně kvalitní kufřík, cena okolo 8.500,- Kč a možnost vyměnit láhev.

Další informace je možno získat u Davida Skoumala

Sestava Jiřího Valenty

Druhý přístroj je obdobný. Rozdíl je pouze v tom, že ventil je monolit, tzn. že obsahuje tlakoměr zásoby kyslíku v lahvi, redukční ventil se stupnicí průtoku, výstup do polomasky a plnící koncovku. Součástí přístroje je polomaska, ventil, 2l láhev a koženkový obal. Sestavu je možno podle přání modifikovat. Pokud hodláte přístroj používat jako záchrannou pomůcku v případě potíží, nedodržení dekompresního postupu atd. myslím, že není na závadu pevné spojení láhve a ventilu. Vyvažuje to i cena 5000,- Kč. Lze jej uložit do větší lékárničky. S plněním jsem také problém neměl.

Další informace získáte u mne.

Závěrem: Při této velikosti a cenách, vzhledem k cenám ostatní výstroje, bude asi stav, kdy nebudete schopni zabránit poškození zdraví proto, že není čím, těžko omluvitelné především vlastnímu svědomí. A nehoda, to je hned. I když následky možná vydýcháte bez dalších komplikací, s kyslíkem to jde rychleji a bezpečněji. Nehledě na to, že některé přímořské státy požadují u skupin (nad 2 lidi) kyslíkový přístroj. Pokud jej nemáte a stane se nehoda, následná vydání jsou pak mnohonásobně vyšší.

autor: Jiří Valenta
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier