Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

DIVEPOC

nový systém upevnění potápěčských kapes

autor: Pleskot Tomáš  (publikováno: 16.12.2011)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

Rád bych se touto cestou podělit o dojmy a zkušenosti s vlastním řešením systému upevnění potápěčských kapes.

Určitým vývojem ve své potápěčské praxi jsem postupně dospěl k názoru, že je celkem vhodné mít s sebou při ponoru několik celkem užitečných pomůcek. Samozřejmě jsem tím neobjevil nic nového, jsou to věci, které mohou pomoci při řešení některé z krizových situací, ale také různé volitelné předměty závislé na osobních preferencích nebo charakteru ponoru. Někdo rád fotí, někdo se jen tak kochá, někdo má rád tmu a někdo všechno dohromady. V mém případě se standardně jedná o záložní masku. Dále pak dle ponoru dekompresní tabulky, osobní cívka, úvazek, dekompresní bójka, destička na psaní, náhradní karabina atd. Čas od času najdu ve vodě zajímavý suvenýr, někdy se hodí mít jej kam uložit.

Spolu s vývojem zkušeností a praxe každého potápěče, vyvíjí se u něho i systém používané výstroje. Výstroj se však může měnit i s jednotlivými ponory, podle aktuálních potřeb nebo možností. Co však zůstává stále stejné, je potřeba nést s sebou těch několik drobných kousků výstroje, které mohou být za určitých okolností nezbytné ať už z hlediska bezpečnosti, nebo čistě pro ponor samotný. Zároveň ale tak, aby byly vždy na svém místě tam, kde jsme na ně zvyklí a bez nutnosti používat improvizovaná řešení.

Tato fakta mne donutila zamyslet se nad tím, jak vyřešit problém, když někdy je ponor třeba v 5 mm shortu, jindy v dlouhém 7 mm neoprenu, někdy v suchém neoprenovém obleku a jindy v trilaminátu. Přidejme k těmto variacím ještě potápění se žaketem, jindy s křídlem a dvojčetem, se stage, pouze jednou lahví na holém postroji a někdy jenom „na ústa“. Typickým příkladem může být nácvik v bazénu v mokrém, následné potápění v českých vodách v suchém obleku. Když zaměstnavatel dá tak i Egypt, Chorvatsko, nebo jakákoliv jiná vzdálená destinace s různými typy obleků a výstroje. Standardní postroj a vše kolem něj s vámi letadlem obvykle nepoletí, pak lze jen doufat, co vám na cílové základně přidělí. Záložní maska, dekompresní bójka, tabulky a další věci mnoho místa nezaberou a hodí se mít je při ponoru s sebou.

Hledal jsem tedy řešení naprosto nezávislé na čemkoliv, co bych mohl při ponoru mít na sobě ustrojeno. Řešení, které by mne žádným způsobem nelimitovalo, avšak nabídlo komfort univerzálnosti a požadované funkčnosti.

Uspokojivé řešení se po různých úvahách nakonec zrodilo. Pracovně jsem ho pojmenoval „kapsáč“. Proběhla vlastnoruční výroba tak zvaně na koleni, někdy i za vzteku a marnosti otočen k tomu zády, kdy poslední šití byly knoflíky řadu let před tím na vojně, drátem. Zrodila se však věc, dnes již neodmyslitelná součást mé výstroje, která během dvou následných let potápění splnila přesně to, co jsem od ní očekával. Nezávislost na jakékoli použité výstroji, jednoduchost a vše přitom na místě, kde jsem zvyklý to po hmatu bezpečně nacházet. Po čase testování vznikl již profesionální cestou inovovaný typ s vylepšeními, které vzešly z praktického použití za různých podmínek. Nová, inovovaná verze, má název DIVEPOC.

Nezávislost na ostatní použité výstroji.

Řešení je tvořeno jakýmsi nastavitelným opaskem s kapsami zboku na stehnech. Tento systém je proto možné nosit na holém těle i na mokrém či suchém obleku a nezávisle na výstroji. Rovněž bez nutnosti výstroj či oblek jakýmkoliv způsobem upravovat nebo přizpůsobovat. Toto byl můj hlavní požadavek.

Uchycení na těle potápěče

V pase je plochá látková zkracovací smyčka, která má běžný rozsah cca +/- 10 cm obvodu pasu, tedy kompenzující rozdílné obvody pasu, závislé na zvoleném obleku nebo tloušťce podobleku. Nastavení se ještě zajistí pružnou přezkou se suchým zipem, vše je otázkou několika vteřin. Stehna jsou obepnuta pružným upevněním s nastavitelným obvodem o rozsahu +/- 10 cm. Jakmile se obvod stehen jednou nastaví, není nutno jej za stejných podmínek znovu měnit. Žádná z upínacích částí systému DIVEPOC nekoliduje se zapínáním běžných postrojů, nenaráží na přezky a nemůže je nechtěně otevřít. Systém je zároveň vytvořen tak, aby neškrtil, netlačil a dovolil nastrojenému potápěči ohýbat tělo a končetiny běžným způsobem, bez omezení, ve vodě i na suchu. Použitím pružných upínacích částí je eliminován vliv stlačení těla tlakem vody. Nedochází ani ke kolizi s vývodem P-ventilu nebo zátěžním opaskem.

Charakteristika kapes

Kapsy jsou tvořeny tak, aby svými rozměry a tvarem sloužily obvyklému účelu. Délka 29 cm, šířka 20 cm a hloubka 4,5 cm pojme i sestavenou dekompresní bóji. Jsou celkem dvě, každá má zároveň menší vnitřní plochou kapsu na tabulky, destičky atd. Kapsy jsou opatřeny poutky, ale také systémem jakéhosi „náhradního poutka“ pro snadné nouzové připnutí. Otvory pro výtok vody jsou na všech kapsách.

Materiál

Pro výrobu všech plošných částí je použita osvědčená Cordura.

Další info je na webu divepoc.com

autor: Pleskot Tomáš
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier