Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Hogarth (DIR) konfigurace 3

Dvoumontáž - dvojče

autor: Šmok Radek  (publikováno: 21.09.1999)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Já sám používám dvě 15 l (95s po Americku) na pracovní tlak 200 bar DIN spojené uzavíratelnym můstkem DIVE RITE. Dvoumontáž drží pohromadě souprava pro spojení lahví DIVE RITE.

Dvoumontáž - klikněte pro větší rozlišení Ventily spojené uzavíratelným můstkem  - klikněte pro větší rozlišení

Dvoumontáž; Uzavíratelný můstek, ventily - klikněte pro větší rozlišení

Můstek

Z obrázků je patrné, že je možné otočná kolečka ventilů nahradit jinými. Je výhodné použít taková, která mají v plastu kovový zálisek, aby se předešlo protáčení při povolování a utahování ventilu. Mě osobně vyhovují Sherwood Rubber Handwheels. Také je dobré si upravit povrch otočných koleček ventilů tím, že je zdrsníme (tak, aby se neprokluzovala ale také, aby nám nezpůsobila zranění).

Kdybych si "dvojče" stavěl dneska, postupoval bych již trochu jinak.

Místo 200 bar můstku bych si koupil 300 bar můstek. Také bych si koupil jinou sadu kování pro montáž "dvojčete". "Brejle" bych si koupil od Highland a Ralph Hood, které se mi jeví jako velmi dobře udělané a změní mezeru mezi lahvemi na 1/4" z původních 3/16" (Dive Rite).

Zde jsou dva návody, jak sestrojit "dvojče":

  1. www.diverite.com/resource/doubles/index.htm (odkaz v roce 2005 nefunguje)
  2. Jim Cobb's Trimix Site

Lahve

Jaké používat lahve je vždy nejžhavější téma. Nebudu se zde zabývat detaily. Jakkoli se potápíte hluboko, je vždy důležité myslet na vztlakovou charakteristiku lahví, za jakých podmínek je používáte (slaná vs. sladká voda), k jakým expozicím dochází (suchý vs. polosuchý oblek). Je dobré hledat v archivech technického potápění a jeskyňářských e-mail konferencích. Jestliže máte jakékoliv otázky, na které potřebujete odpovědět, ptejte se právě v techto konferencích.

autor: Šmok Radek
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek