Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nebezpečný freediving?

Několik základních pravidel

autor: Čani David, Vaverka Petr, Sládek Tomáš  (publikováno: 13.02.2008)

V současné době bylo napsáno již mnoho o této úžasné aktivitě. Pro někoho je to způsob relaxace na dovolené, pro jiného sportovní až vrcholová aktivita nebo poznání sebe sama. Někdo bere freediving jako životní styl. Nejdůležitější je však vidět potápění na nádech jako činnost, u které se musí dodržovat jistá pravidla.

Podívejme se mu na zoubky (Foto Tomáš Sládek)
Podívejme se mu na zoubky (Foto Tomáš Sládek)

Čím více je freediving populárnější, tím se podle statistik zvyšuje riziko nehod. Je to samotnou aktivitou - sportem, nebo jen přístupem lidí k ní? Tato otázka, myslím, je lehce a jasně zodpověditelná. V oblasti tohoto nádherného sportu se pohybuji již řadu let na profesionální úrovni a všechny nehody, ať už s dobrým či tragickým koncem, se staly díky neakceptování základních pravidel či přecenění vlastních sil.

Shrneme-li to, nehody vznikají na základě banálních chyb a omylů jednotlivce. Vždy se potom setkáváme s otázkami: "Jsou lidé poučitelní? Uvědomují si rizika? Znají vůbec tato rizika?"

Vzdělání versus internet

V dnešním světě virtuální techniky, době rychle šířících se informací, lze formou internetu získat mnoho informací. Ty ale bohužel díky chybějícímu vysvětlení či objasnění rizik a souvislostí přinášejí jen život ohrožující nebezpečí. Velkou vinu nesou i rádoby rady kamarádů, kteří se někde něco dověděli a pak "si honí triko". Obzvláště pokud se jim povede dosáhnout ohromujícího výsledku. Výjimečné časy a hloubky někdy svádí takové osoby k tomu, aby učili kurzy a prohlašovali se za instruktory. Cesta k takové pozici ale vede směrem k zodpovědnému získání dalších vědomostí a zkušeností. Jednou ze zásad patřících k potápění na nádech je dodržování pravidel bezpečnosti.

Zde jsou základní tipy:

V pohledu k i občasným fatálním příhodám freediverů neberte těchto pár doporučení jako dostačující formu vzdělání. Naopak! Toto jsou jen střípky toho, co by měl člověk vědět, než se vůbec nadechne a zanoří pod hladinu vody do krásného světa ticha. Světa, který nám živočichům byl před miliony let domovem.

Rada závěrem - zhodnoťte si, na co si ceníte svůj vlastní život. Prověřte si zdroje, ze kterých (nebo od kterých) se chcete o freedivingu něco dozvědět a naučit!

Dnes je mnoho profesionálních systémů, které se touto aktivitou zabývají a mají dlouholetou zkušenost. Za jejich standardy stojí výzkum i věda, manuály, certifikace a výklad teorie i praxe se zkušeným a certifikovaným instruktorem. Distancujte se od polovičatých informací. Sport, kterým se hodláte zabývat, určitě zvyšuje vaši kondici a vaše prožitky. Na druhou stranu se ale můžete přiblížit stavům blízkým hypoxii. A to se rozhodně nesmí podcenit!

Freediving pod převisy (Foto Tomáš Sládek)
Freediving pod převisy (Foto Tomáš Sládek)

Přeji bezpečné potápění a samé pozitivní zážitky pod vodou.

autor: Čani David, Vaverka Petr, Sládek Tomáš