Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tech Meeting 2007

Živohošť, 3.3.2007

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 05.03.2007)

9. ročník setkání technických potápěčů se konal v Čechách, u břehů Slapské přehradní nádrže.

Plně se projevil mezinárodní charakter technického potápění. Při svých příspěvcích mluvil Francouz J.P. Imbert anglicky, tlumočení probíhalo do češtiny a polštiny. Čeština šla do reproduktorů v sále, polština do bezdrátových sluchátek na hlavách početné polské výpravy.

Poláci přivezli zejména presentace svých vrakových ponorů. Vraky na polském Baltu známe alespoň z doslechu, ale všichni koukali jak u vytržení na nedotčené vraky na finských Alandech. Na místě je porcelán, kormidelní kolo i lodní zvon, sbírání suvenýrů je zakázáno. Z finského vnitrozemí byl příspěvek o hlubinném dolu na vápenec zaplaveným křišťálově čistou vodou.

Čeští potápěči presentovali filmy a obrázky z tuzemska (Hranická propast, nově nalezené lokality na Slapech a Orlíku), z vod teplých (Zenta) i proklatě studených (Ledový příliv). Z Jihoafrické republiky byl film o potápění v silných proudech na vrak lodi Oceanos.

Čím dál obtížnější je zaujmout teoretickými příspěvky. Trochu zděšení vzbudilo sdělení Zdeňka Kalisty, že medicinální kyslík se bude i u nás prodávat jako léčivo se vším, co k tomu patří. Po informaci Fera Novomeského o tom, co všechno žije v našich suchých oblecích a spodním prádle, se začala polovina sálu ošívat a nenápadně drbat. Výsledky týmové spolupráce při osvětlování jeskyň demonstroval svými fotografiemi Petr Vaverka. Fyzikální podstatu trimu vysvětlil David Vondrášek. O významu PFO u potápěčů a právě probíhajícím výzkumu mluvil Luděk Šefc. Na nových postupech v dekompresním modelování je nejsmutnější to, že žádné nové postupy nejsou, alespoň podle J.P. Imberta z Comexu.

Nedávná historie byla připomenuta smutnou vzpomínkou na několik známých polských technických potápěčů, kteří v loňském roce zahynuli. Historii starší zastupoval film Honzy Jiráska o podvodním bydlení v Permonu; zajímavý byl přehled soupeření o nejvyšší dosaženou hloubku z pohledu Comexu od J.P. Imberta.

Ivan Kovář a tým ve složení Radek Hadrovský, Radim Frajer, Marek Vůjtěch a Radek Havlíček (všichni ProTec) zvládl organizaci výborně. Příští ročník je plánován na Severní Moravu a Silva Pěkník už rozmýšlí, jak desetileté jubileum oslavit.

Program presentací

autor: Sládek Tomáš