Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Nalezeny ostatky Šemíka i s Horymírem

Kostry nalezl ve Vltavě japonský turista

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 01.04.2007)

Pan Tanaka chtěl poznat Prahu a zkusit svoje štěstí při lovu ryb. Místo kapra však vytáhl zachovalou kostru koně i s jezdcem.

Místo nálezu, přímo pod Vyšehradskou skálou, bylo v létě 2006 podrobeno podrobnému potápěčskému průzkumu. Kostra muže i koně jsou velmi zachovalé a téměř kompletní. Podle všeho se jedná o Horymíra a koně Šemíka.

Šemík s Horymírem
Kostra Šemíka s Horymírem se na speciální plošině zvedá z vody.

"Šel jsem na ryby, jako to tady v Česku děláte," říká pan Tanaka. "Kamarád, se kterým jsem včera navštívil několik hospod, mi půjčil loďku. Chtěl jsem pochopit, proč to děláte. Našel jsem si pěkné místo, pod romantickou skálou se starou zříceninou. Háček se o něco zasekl, tak jsem zabral. Vyvalila se spousta bublin a pak tohle," ukazuje na kostru.

"Stav kosterního nálezu odpovídá tomu, že skelet byl přibližně tisíc let pohřben v bahně," uvádí Karel Motyčka z Archeologického ústavu. "Přesnější datování bude možné až pomocí uhlíku C14. Bohužel nemáme pozůstatky žádného z předpokládaných potomků Horymíra, abychom mohli nález jednoznačně identifikovat pomocí DNA. Horymír je ale naše nejpravděpodobnější pracovní hypotéza."

Horymír, vladyka z Neumětel, byl knížetem Křesomyslem odsouzen k smrti za ničení dolů a dalšího zařízení horníků dolujících zlato a stříbro v tehdejších Čechách. Podle pověsti ho před smrtí měl zachránit jeho věrný kůň Šemík hrdinským skokem ze skály na Vyšehradě, kde bylo knížecí sídlo. Udivený kníže poté udělil Horymírovi milost.

Realita byla asi poněkud prozaičtější. Kostra Horymíra totiž skrývala šíp, který jej zasáhl zezadu (je dobře patrný i na fotografii). Horymír byl patrně zastřelen na útěku. Archeologové spolupracují s kriminalisty, aby zjistili, zda se tak stalo při pověstném skoku, nebo zda Horymíra se Šemíkem zabili už dříve a pak hodili obě těla do Vltavy.

Postavu Horymíra zmiňuje Kronika česká, kterou v 16. století sepsal Václav Hájek z Libočan. Ve Starých pověstech českých ji proslavil Alois Jirásek. Dosud chyběl důkaz, že Horymír byl historickou postavou.

Před několika lety si potápěči dělali při ponorech pod Vyšehradem legraci, že jestli sem Šemík s Horymírem skočil, musel se zarýt celý do bahna. Možná nebyli daleko od pravdy. Ještě o Silvestru 2001 zde byla hloubka jen něco málo přes metr, po povodních v létě 2002 se ale situace změnila. Voda bahno odplavila, hloubka stoupla asi na čtyři metry a dno je většinou pokryté pískem. Pravděpodobně až zvýšený průtok na jaře 2006 ale kostry odkryl. Tomu nasvědčuje vynikající stav koster i zachycená čerstvá vegetace.

Autor tohoto článku se podílel na potápěčském průzkumu. Donedávna byly informace embargované.

Související odkaz: Šemík a Horymír - doplnění a fotogalerie.

autor: Sládek Tomáš