Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Technický zásah záchranářů-potápěčů

na Nové Huti v Ostravě

autor: Provázek Jaroslav  (publikováno: 29.01.2001)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek
Hladina

V úterý 15. srpna jsme byli požádáni o zásah na Nové Huti v Ostravě, když došlo k provozní havárii v objektu nedávno zprovozněné Minihutě. Zde uvízla drapáková nádoba jeřábu ve vodícím tubusu okujové jímky. Okujová jímka je v podstatě podzemní bazén umístěný 6 m pod úrovní terénu, měří v průměru 22 m a je hluboký 16 m. Uprostřed je situován vodící tubus o průměru 3,4 m vyvedený 1,2 m nad úroveň terénu. Výška hladiny "vody" dosahuje v tubusu cca 14 m. Do okujové jímky jsou, jak název napovídá, odváděny okuje z pásové válcovací linky Minihutě, zde se ochladí a následně sedimentují na dně vodícího tubusu, odkud jsou těženy pomocí drapákového jeřábu.

Spouštění do tubusu

Na místo ihned po podání žádosti vyjeli členové potápěčské skupiny Revírní báňské záchranné stanice ke zhodnocení situace. Druhý den ráno provedli potápěči průzkum vodícího tubusu i samotné okujové jímky, pomocí kombinace potápěčské a lezecké techniky. Teplota vody dosahovala 33 °C, potápěči pracovali v hloubce 10-12 m v téměř nulové viditelnosti. Výborně se osvědčily naše nové suché obleky Viking. Průzkumem bylo zjištěno, že drapáková nádoba je již pod nánosem okují a bez vyčerpání vody a vytěžení okují ji nebude možno vyprostit. Bylo nutno zastavit provoz pásové válcovací linky Minihutě a neprodleně se započalo s čerpáním vody z jímky.

Záložní potápěč

Následující den, po vyčerpání cca 5000 m3 vody, se mohli záchranáři spustit pomocí lezecké techniky na dno vodícího tubusu a začalo nakládání okují a jejich těžení na povrch. Záchranáři pracovali v teplotách 32 - 34 °C. Po pěti hodinách opravdové dřiny, když bylo vytěženo asi 5 m3 okují, se konečně podařilo odkrýt upevňovací oko drapákové nádoby, na nějž jsme provedli úvaz a pomocí těžkého jeřábu se podařilo ve 21.00 h uvolnit nádobu a vytáhnout ji na povrch. Druhý den, po opětovném zavodnění okujové jímky, mohla Minihuť najet na normální provoz.

Tímto úspěšným zásahem prokázala skupina specialistů RBZS Ostrava, že je schopná a vybavená i pro tyto nezvyklé případy mimo oblast její působnosti.

autor: Provázek Jaroslav
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek