Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Následky zemětřesení

průběžné informace

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 08.01.2005)

Rozměr katastrofy je obrovský, nárůst počtu mrtvých se zbrzdil, velmi rychle narůstá pomoc postiženým oblastem.

Poslední aktualizace: 8.1.2005 10:30
(změny: Další vážné podezření na úmrtí občana ČR).

Zemětřesením zasažená oblast
Zemětřesením zasažená oblast

 

Animace - Původní zdroj zatím neznámý (zaslal jeden známý z USA, který má obrázek od jiného, stopy vedou do Japonska...)
Animace - Původní zdroj zatím neznámý

Zemětřesení

Magnituda
9 (původně uváděna 8.9) zařazuje toto zemětřesení mezi několik nejsilnějších v historii. Stupnice je logaritmická, zvýšení o jedničku odpovídá desetinásobku energie.
Kdy
26.12.2004 6:58:50 lokálního času, to je 01:58:50 času středoevropského
Epicentrum
na souřadnicích 3.298° N, 95.779° E, v hloubce 10 km pod povrchem. To je ve vzdálenosti 250 km jihojihovýchodně od města Banda Aceh a 320 km západně od města Medan (Sumatra, Indonésie).
Porovnání
Páté největší zemětřesení na Zemi od roku 1900, nejsilnější od roku 1964 (Prince William Sound, Aljaška).

Zemětřesení bylo velmi mělké. Došlo k němu na styku Indické a Barmské litosférické desky. Indická deska se pohybuje severovýchodním směrem rychlostí asi 5 cm za rok vzhledem k desce Barmské. Následné otřesy byly rozloženy podél asi 1000 km dlouhého zlomu probíhajícího od severní Sumatry až k Andamanským ostrovům. Došlo k posunu desek asi 20 m, což se na dně projevilo posunem menším, asi o 10 m. Média uvádějí, že zemětřesení "pohlo Zemí", že se změnila rychlost rotace. Teoreticky mohlo dojít ke změně, ale tak malé, že je desetkrát menší než přesnost, se kterou lze délku dne měřit. Ani změnu polohy osy rotace Země nelze měřením zjistit.
(Zdroj: U.S. Geological Survey)

"Hádám, že vertikální rozpětí moře muselo dosahovat 10 až 30 metrů. Když si představíte takovou výšku na tisíci kilometrech moře, dává to dohromady obrovské množství vody. A odtud pramení enormní síla vln, které udeřily na země Bengálského zálivu," řekl televizní stanici BBC britský seismolog Roger Musson. Ty se volným oceánem pohybují obrovskou rychlostí několika set kilometrů za hodinu s nepatrným vzdutím, teprve u pobřeží energie zdvihne vodu do výšky. Na pobřeží se obvykle projevují jako velmi rychlý a velmi vysoký příliv, škody páchají zejména díky silným proudům vody hluboko do vnitrozemí.

Indonésie

Úvodní otřesy způsobily destrukci řady domů ve městě Aceh na severu Sumatry, které leží nedaleko epicentra. Ostrov Nias byl zaplaven. Ztráty v Indonésii jsou patrně největší ze všech postižených zemí, k 7.1.2005 je potvrzeno 113.000 mrtvých.

Česká potápěčská základna je na Bali, mimo zasaženou oblast. Adam Malec přímo ze základny komunikuje na konferenci scuba-cz.

Srí lanka

Očitý svědek z města Tricomalee na východě země popisuje vlny o výšce přes deset metrů, které postupovaly přes půl kilometru do vnitrozemí. Byl zničen široký pás východního pobřeží od města Jaffna až k plážím na jihu. V severovýchodních oblastech, kde probíhaly boje s Tamilskými separatisty, roznesla voda nálože z minových polí po okolí a zničila značky, které na nebezpečná místa upozorňovaly.

Druhá nejpostiženější země, k 31.12. je potvrzeno téměř 30.000 mrtvých.

Indie

Zasažena byla část jižního pobřeží v délce 2000 km, vážně zasažen je Madras. K 31.12. je v Indii potvrzeno téměř 12.000 mrtvých.

Nejvíce postižené jsou ostrovy Andamany a Nikobary. Na ostrově Chowra záchranáři našli pouze 500 přeživších z původního počtu 1.500 obyvatel. Ostrovy byly dále poškozeny dotřesy s magnitudou 5.5 dne 28.12.

Thajsko

Stovky mrtvých jsou hlášeny z ostrovů Phiphi a Phuket, pohřešována je řada potápěčů. Manželský pár z Malajsie zemřel při potápění v Emeral Cave na ostrově Mook, původně pohřešovaných 70 (některé zdroje uvádějí 80) turistů bylo vyproštěno. Jeskyně má tvar tunelu o délce 80 m vedoucího místy těsně pod hladinou. Vstup je z pobřeží ostrova, z druhé strany vyúsťuje tunel na malou pláž obklopenou vysokými skalami. Tunel se zpravidla proplavává pouze se šnorchlem, místo je pro světelné efekty velmi oblíbené.

Americký manželský pár se v době příchodu tsunami potápěl u Phuketu. Pod vodou nic nezaznamenali. Po vynoření zjistili, že hladina je znečištěná. V první chvíli si mysleli, že někdo vyhodil odpad do moře. Když spatřili větší kusy, mysleli si, že došlo ke srážce lodí. Dokud na loď nedostali SMS od manželky divemastera, vůbec netušili, co se děje. Při návratu do zdevastovaného přístavu zaregistrovali míjeli těla obětí...

Některá turistická střediska na pobřeží prakticky přestala existovat. V době katastrofy měl podle informace Adama Malce z Bali pracovat na ostrově Phi Phi český instruktor Marek Florian. V oblasti je také další český instruktor, Milan Duben, 28. mluvil telefonicky v TV Nova. "Počet pohřešovaných Čechů se stále mění, v šesti případech ale existují ty nejhorší obavy. Jde o lidi, kteří se při běsnění vln ztratili svým příbuzným, kteří žijí," hlásil spolupracovník České televize Filip Kanda.

Z celkového počtu přes 4500 obětí na životech je asi polovina cizinců.

Všeobecně je vysoce hodnocena schopnost Thajských úřadů a zdravotního systému s katastrofou se vyrovnat.

Maledivy

Ostrovy, známé svojí nízkou maximální nadmořskou výškou, byly z velké části zaplaveny, komunikační infrastruktura byla několik dní nefunkční. Vlna tam přišla spíše jako pozvolné zvednutí hladiny asi o jeden až jeden a půl metru, což je více, než průměrná nadmořská výška. Nejvyšší bod Malediv má nadmořskou výšku pouze 2,4 m.

Nejsou žádné oběti mezi turisty.

Zpočátku letiště v Male fungovalo velmi chaoticky, nebyl tam kvalitní kerosin - voda se dostala všude. Dopravu zajišťoval jenom air shuttle mezi Male a Colombem. Dnes (29.12.) již letiště funguje dobře a turisté čekají na odlet domů.

Největší problém dalších dnů je pitná voda, hodně malých ostrovů používá cisterny, do kterých se pravděpodobně dostala slaná voda. Jen ti větší mají odsolovaci zařízení.

Mirihi - kompletně zaplaven, turisté jsou evakuováni,
Helengeli - částečně zaplaven, turisté OK,
Filitheyo, Vilamendhoo a Eriyadu - částečně zaplaveno, turisté OK,
Kuredu - OK, dokonce se podařilo zprovoznit e-mailovou komunikaci,
Kanu Huraa - částečně zaplaven, turisté jsou evakuováni,
Hilton on Rangali Iceland - OK,
Reethi Beach Resort - OK,
Medhufushi - žádní zranění, hosté evakuováni. Vše poškozeno, přes ostrov přešla třímetrová vlna.
(Zdroj: Igor Hajdu, přeposlány informace přímo z Malediv)

Maledivy se vzpamatovávají z postižených zemí asi nejrychleji, na některých ostrovech dokonce přijali nové turisty proběhly regulérní Silvestrovské oslavy.

Malajsie

V Malajsii tvoří děti a mládež jednu třetinu všech obětí přírodní katastrofy. Dvaačtyřicetiletý malajsijský rybář Zulkfli Mohd Núr a jeho manželka přišli o pět dětí. Rodina sbírala ryby, které uvízly na mělčině při krátkém odlivu, který předchází vlně tsunami. "Vůbec mě v tu chvíli nenapadlo, že ty ryby znamenají brzký příchod tsunami," naříká nešťastný otec (Zdroj: AP).

Barma

Chunta vládnoucí v Barmě zveřejňuje velmi málo údajů o následcích katastrofy.

Afrika

Vlny tsunami překonaly vzdálenost 6000 km a dorazily na pobřeží Afriky. Škody způsobily zejména na pobřeží Somálska, potvrzeno je přes 100 mrtvých. Zasažena byla dále Keňa, Mauritius, Réunion a Seychely. I v těchto odlehlých končinách stoupla hladina asi o metr a půl.


Pomoc

"Je to fenomenální," řekl Jan Egeland, koordinátor OSN. "Nikdy jsme nic podobného nezařili. Za deset dní máme vice prostředků určených pro pomoc obětem tsunami, než na všechny světové nouzové situace v loňském roce dohromady."

Ve čtvrtek 6.1. se konala dárcovská konference v Jakartě. Státy světa přislíbily pomoc ve výši čtyři miliardy dolarů.

Největší dárcem je Austrálie (s pouhými 20 miliony obyvatel!), po přepočtu na obyvatele pak vede Norsko. Mezi nejvýznamnější patří dále Německo, Japonsko, Spojené státy. Pomoc přislíbená všemi členskými státy Evropské unie dohromady by EU posunula na první místo v žebříčku dárců.

Konkrétní čísla, která byla na tomto místě dosud publikována, poněkud ztrácejí smysl - vše se vyvíjí, výše přislíbené pomoci se neustále navyšuje. Z druhé strany se opravdu jedná pouze o přísliby a při ověřování informací lze zjistit, že často učiněné politikem, který nemá pravomoc sám v takové věci rozhodnout. A také se nejedná o pomoc okamžitou, ale rozloženou na několik let, která bude navíc možná částečně poskytnuta i formou odpuštění beztak nevymahatelného dluhu. V minulosti se mnohokrát stalo, že po katastrofě přislíbená pomoc nikdy nedorazila. Například po ničivém zemětřesení v Íránu před rokem dárci podle agentury AP slíbili přes miliardu dolarů. Podle íránských představitelů bylo ovšem dosud investováno pouhých 17,5 milionu.

Velké prostředky poskytují i soukromé osoby a korporace prostřednictvím humanitárních organizací. Ty tak na rozdíl od států činí ihned a v hotovosti. Bude velmi zajímavé po delší době porovnat, kdo vlastně pomohl více. Jen v České republice na sbírková konta humanitárních organizací dorazilo k 7.1.2005 140 milionů Kč, vláda už uvolnila 15 mil. a přislíbila 200 mil.

Země s vojenskou přítomností v oblasti, zejména Spojené státy a Austrálie, poskytují masivní pomoc přímo na místě. Klíčem je dostat pomoc až k přežívajícím obětem katastrofy, díky zničeným komunikacím je mnoho míst dostupných jen vrtulníky.

Pomoc nevládních organizací v ČR

Dárcovské SMS, ano či ne? Odesilatele stojí 35.70 Kč. Poplatek za odeslání SMS operátoři ruší od 5.1.2004. Příjemce dostane 27 Kč. Rozdíl tvoří poplatek za režii (3 Kč, které si rozdělí mobilní operátor a ATS) a daň z přidané hodnoty (5.70 Kč). Kdo použije firemní mobil, způsobí problémy při vyúčtování, protože tato částka rozhodně neslouží pro dosažení a udržení příjmů a tudíž musí být účtována odděleně - což vygeneruje další administrativní náklady, které při běžných cenách účetních firem mohou přesáhnout hodnotu pomoci. Ke cti mobilních operátorů nutno dodat, že se snaží problém řešit. Sami posílají své dary na účty humanitárních organizací, či své služby za DMS pro Asii poskytují zdarma. Vláda 4.1. přislíbila pomocí DMS vybranou DPH poukázat na účty organizací, kterým byly DMS adresovány. Ještě v úterý ráno to vypadalo, že DMS jsou velká zlodějina. Teď však už zbývá jen jediný důvod, proč nepoužívat DMS, a ten je subjektivní. Jako výdělečně činný člověk, který vnímá jistou globální odpovědnost, bych se styděl koupit si čisté svědomí takhle levně. Podle mého názoru by každý občan se slušným příjmem měl přispět alespoň tisícovkou.

Z dlouhodobého hlediska asi můžeme postižené oblasti pomoci nejlépe tím, že se tam pojedeme potápět. Podle ředitele pražské hygienické stanice Vladimíra Polaneckého nebude vhodné cestovat do postižené oblasti minimálně po dobu dalších tří až šesti měsíců. Hodně záleží na míře poškození, některé země, zejména Maledivy a Thajsko, odstraní nejvážnější následky katastrofy pravděpodobně velmi rychle a už teď na některá místa cestovat lze bez enormně zvýšeného rizika.

Malý komentář: Musíme si uvědomit, komu pomáháme. To nejsou lidé, které do neštěstí vehnala jejich vlastní neschopnost, lenost či zaslepenost. Nejsou to lidé, kteří trpí díky strachu většiny svrhnout své nelegitimní politické představitele. Jsou to často lidé chytří a pracovití, kterým stačí pomoci přežít, aby si pak pomohli sami. Uvědomme si, že socialistická vláda vybere z kapsy každého výdělečně činného člověka několik tisíc ročně, aby štědře rozdávala naše peníze vyžírkám, pro které je jednodušší nepracovat. Připadá mi mnohem důležitější podpořit oběti přírodní katastrofy než oběti vlastní lenosti, neschopnosti a nepřizpůsobivosti. A připadá mi mnohem inteligentnější dát peníze organizacím, které efektivně pomoci umí - a nikoli naší vládě, která podstatnou část peněz určených na rychlou pomoc spotřebovala na leteckou dopravu vody přes půl světa místo toho, aby tam poslala jednu armádní mobilní úpravnu vody s obsluhou nebo chemické prostředky pro individuální úpravu vody z místních zdrojů (tunu desinfekce poslali, abych nekřivdil). Peníze, které do regionu dorazí, pomohou jednou příjemcům pomoci a podruhé dají vydělat místním lidem.

Musela katastrofa dostoupit takových rozměrů?

Nemusela, kdyby existoval varovný systém, jaký funguje v Tichomoří. Seismografy, které zaregistrují zemětřesení, v regionu instalovány jsou. Chybí ale další články systému - především čidla na dně oceánu, která vyšlou přes bóji a satelit informaci o postupu tsunami. A chybí zpracování dat ze seismografů a bójí z Indického oceánu jako celku, centrála, která by - stejně jako v Pacifiku - dokázala určit kdy a přibližně s jakou silou tsunami na určité místo pobřeží udeří. Samotné seismografy totiž nestačí. Výskyt zemětřesení je poměrně častý a zdaleka ne každé je tsunami doprovázeno. Kdyby byla varování před tsunami vydávána příliš často, lidé by je ignorovali.

Varovný systém byl v Tichomoří vybudován po tsunami vzniklých následkem zemětřesení v letech 1946 a 1960. V Indickém oceánu chyběla motivace, přes sto let nebyla v regionu velká tsunami zaregistrována. Nyní vlády Indie a dalších států vyhlašují, že varovný systém vybudují a OSN slibuje pomoci. Není to však jediný potenciálně ohrožený region na Zemi bez varovného systému. Ten chybí v Karibiku a dokonce i ve Středozemním moři. A přitom Minojská kultura na Krétě byla s největší pravděpodobností zlikvidována právě vlnou následující po výbuchu sopky na ostrově Théra (Santorini), roku 1755 byl zničen Lisabon a v roce 1908 byla zasažena Sicílie, zahynulo sto a podle jiných zdrojů až dvěstě tisíc lidí (největší přírodní katastrofa v novodobých dějinách Evropy).

Dalším důvodem velikosti katastrofy je nedostatečný záchranný systém a úřady neschopné řešit dokonce i jen příjem pomoci. To se týká zejména dlouholetými boji zmítané Srí Lanky a zemětřesením nejvážněji postižené Indonésie. Ale například v Thajsku a na Maledivách vše dle možností funguje dobře.

Příroda

Až budou sečteny lidské oběti a odstraněny nejhorší materiální škody, přijde řada na inventuru škod na přírodě. Jestli zemětřesení a vlny tsunami vážně poškodily přírodu pod vodou, hrozí v regionu dlouhodobý pokles zájmu o potápěčskou turistiku, která tvoří v turisticky aktivních oblastech regionu podstatnou část příjmů místní ekonomiky.

Podle prvních zpráv v potápěči nejnavštěvovanějších místech nejsou škody na přírodě katastrofální a podle všeho by k dlouhodobého poklesu návštěvnosti dojít nemuselo. Na důkladnější analýzy je ale třeba více času.

Během času se ale příroda se situací vyrovná. Adam Malec z Bali na konferenci scuba-cz uvádí, že se potápěl na lokalitě Flores v okolí Maumere (Pacifik), kterou tsunami poškodila před dvanácti lety. Ponor se mu líbil, jelikož byly k vidění věci, které nejsou běžné. Útes se postupně obnovuje. Rok po tsunami byla ale lokalita vážně poničená.


Když jsem 26.12. začínal psát tuhle stránku, tak byly hlášeny dva tísíce mrtvých...

Tento text není uzavřený, podle dostupných informací bude průběžně doplňován.

autor: Sládek Tomáš