Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Pokus českých potápěčů

o pobyt pod vodou v délce 24 hodin (2014)

autor: Souček Jiří, Milan Benc  (publikováno: 25.06.2014)
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier

PRAHA/DOMAŽLICE - Dva čeští potápěči se pokusí strávit pod vodou nejméně 24 hodin non-stop. Jsou jimi David Vondrášek – učitel potápění na FTVS UK Praha – a jeho student Václav Gabriel. Pokus se uskuteční ve čtvrtek a pátek 26. - 27.6.2014 v zatopeném lomu Lomeček u Domažlic, kde je v hloubce 7 m umístěna podvodní kabina Atlantic. Potápěči budou mít s sebou jídlo, spací sítě (hamaky) a spacáky, aby měli ve svém podvodním obydlí dostatečný komfort. Celou dobu budou plnit technické a vědecké úkoly.

Časový plán: ve čtvrtek 26.6. ve 12 hodin zanoření pod vodu a - pokud vše půjde dobře - v pátek 27.6. někdy po 12:00 výstup z vody. Pak budou oba „aquanauti“ k dispozici novinářům.

Projekt, jehož hlavními partnery jsou Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzita Karlovy (FTVS UK) Praha a Svaz českých potápěčů, má mimo jiné i specifické vědecké zaměření. Cílem akce je především získání zkušeností a technických i technologických postupů při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Poznatků bude využito pro budoucí experiment s maximálně soběstačnou stanici pod hladinou. To bude zkoumáno v rámci ochrany obyvatelstva - přežití malé skupiny v prostředí nezávislém na hladinové podpoře.

Současně tentokráte proběhne pod vodou i několik dalších lékařských experimentů - na jemnou motoriku, paměť, ovlivnění chuti, spánkové rytmy...

Hlavní postavou celého experimentu je David „DvD“ Vondrášek, dlouholetý a zkušený potápěč. Mimo jiné je instruktorem potápění v několika systémech. Od roku 2001 působí na FTVS UK na Katedře technický a úpolových sportů jako vedoucí oddělení potápění. Též je autorem knih „Slapy - průvodce po přehradě pro potápěče a rekreanty“ a „Vltava - po dně staré řeky“.

Zbytek teamu tvoří posluchači FTVS a další zkušení potápěči. Celých 24 hodin v podvodní kabině po boku svého pedagoga prožije Václav Gabriel, další studenti je budou průběžně doplňovat, navštěvovat v Atlanticu a zabezpečovat vše z hladiny.

Celá akce je maximálně připravena. Riziko minimalizováno. Navíc David Vondrášek má s pobytem pod vodou zkušenosti. Při minulém - pilotním – pokusu, který se v té samé kabině uskutečnil v únoru letošního roku, strávil pod vodou devět hodin.

Kabina Atlantic je dodnes největší "keson", který kdy byl u nás postaven a dán do provozu. Její délka je cca 4 m největší průměr cca 2 m, výtlak pak zhruba 10 tun. Vejde se do ní naráz celkem osm potápěčů. Vzduch v ní je vyměňován kompresorem z venku a má i telefonní spojení po drátu se hladinou. Vstup do kabiny je jen pod hladinou, „suchou nohou“ se do ní nedá dostat. Potápěči budou mít na sobě pro přesun do podvodního habitatu suché neoprenové obleky, které si pak v kabině sundají a budou celou dobu v suchém oděvu (tepláky, mikina) a teple (bunda, spacák). Obdobně – veškerý materiál bude do kabiny transportován nepromokavým způsobem - v plastových boxech, igelitových pytlích apod.

Podrobnosti k lokalitě

Lom Lomeček je bývalý amfibolitový lom (amfibolit je tvrdá hornina, směs metamorfovaných vyvřelin), těžba ukončena 1988. Rozměry přibližně 200 x 20 až 50 m. Dříve byl známý pod názvem Maledivy II.(kvůli výborné viditelnosti pod vodou), dnes už je oficiálně Lomeček.

V lomu je kromě Atlanticu pod vodou i druhá kabina „Pozorovatelna“, do které se dá vstoupit suchou nohou a natočit/vyfotit potápěče přebývající pod vodou v Atlanticu „z vnějšku“ i se suchuzemským vybavením.

Pozn.: Lom patří potápěčskému klubu Marine Domažlice, kabina pak klubu potápěčů OSAC Atlantic. Díky jejich laskavosti je možno celý projekt uskutečnit.

Z historie dlouhodobých pobytů pod vodou

S pokusy pobytu člověka pod hladinou začal v šedesátých letech světoznámý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. V roce 1963 strávil v rámci legendárního projektu Conshelf Two celkem 30 dnů v podvodním habitatu v Rudém moři v hloubce zhruba 9 m.

Shodou okolností vnuk „starého pána“ Fabien Cousteau se v tuto chvíli nachází v podmořské laboratoři Aquarius jižně od Floridy (v hloubce zhruba 18 m), ve které hodlá strávit 31 dnů a překonat tak rekord svého slavného děda. Nyní mu zbývá necelý týden.

V bývalém Československu se uskutečnil podobný experiment s dlouhodobým pobytem člověka pod hladinou v roce 1967. V tu chvíli šlo o teprve třetí zemi na světě, kde se tyto pokusy konaly. Projekt s názvem Permon probíhal v zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích (Moravskoslezský kraj). Při Permonu III., který probíhal na jaře toho roku, dva hlavní aktéři - Vilém Kocián a Vladimír Geist - strávili v kabině v hloubce 10 m pod vodou celkem 80 hodin. V rámci podzimního Permonu IV. pak oba dva aquanauti strávili pod hladinou v hloubce 25 m celkem již 102 hodin.

Update 30.6.2014

Experiment proběhl v pořádku.

autor: Souček Jiří, Milan Benc
redakčně zpracoval: Zdeněk Šraier