MČR ve freedivingu 2008

Padly dva národní rekordy

autor: Pavlína Procházková, Vaverka Petr  (publikováno: 09.06.2008)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

V sobotu 7.června 2008 se v Ostravě konalo Mistrovství České republiky ve freedivingu. V 50-ti metrovém bazénu se ve dvou disciplínách utkalo na 30 atletů.

I am OK

Od 7. hodiny ranní byl bazén otevřen jak pro poslední registrace závodníků, tak pro všechny konečné přípravy a kontrolu před závody. V 10:00 startoval první freediver v disciplíně statická apnoe. Každý závodník se před vlastním startem připravuje ve dvou zónách. V přípravné zóně se především rozcvičuje a poté 2 minuty před startem přechází přes transportní do závodní zóny, kde se potápěči finálně koncentrují na svůj pokus. Pořadí se určuje podle předem nahlášeného času, takže první jdou na řadu ti co nahlásí nejnižší hodnoty - časy. Před 12:00 hodinou byly již jasné výsledky z první disciplíny a přišel čas na relaxaci před druhou částí závodů.

Ve 14:00 hodin byla odstartována druhá disciplína - dynamická apnoe. Opět pořadí účastníků určila předem nahlášená vzdálenost. Na platnost výsledků letos dohlíželi mezinárodní rozhodčí David Čani a Ute Gessmann z Německa.

Celodenní snažení všech atletů přineslo jak rekordní výsledky, tak bohužel i penalizace za drobné nedodržení pravidel. Před 17:00 hodinou na nejvyšším ze stupňů vítězů stanula za ženy Jarmila Slovenčíková, která je stálicí českého vrcholového freedivingu. Ale výsledky celodenního snažení byli pro některé milým překvapením, jako pro Martina Petriska z Karlových Varů, který byť se účastnil závodů ve freedivingu poprvé, získal svými výsledky prvenství v kategorii mužů. Také je držitelem nového národního rekordu v dynamické apnoe s ploutvemi, kdy doplaval do vzdálenosti 183 metrů a překonal tak šest let starý rekord Martina Štěpánka.

Lucka Plačková předvedla úžasný výkon v průběhu první závodní disciplíny, kterou byla statická apnoe, kdy časem 5:32 překonala český národní rekord. Bohužel celá soutěž a tím i celkové pořadí se již tradičně hodnotilo v obou disciplínách. Vzhledem k penalizacím v druhé disciplíně (dynamická apnoe), se Lucie i přes vynikající statiku na stupně vítězů nedostala.

Statika

Akce to byla opravdu podařená a organizátoři věří, že si všichni odnesli jen dobré zážitky a ponaučení do příštích závodů.

Zeptali jsme se Jarmily Slovenčíkové, nové mistryně republiky:
Jaké jsou pocity po závodech a spokojenost s výsledkem?
Jsem ráda, že moje výkony byly celkem kvalitní, i když to nebylo na úrovni mého osobního maxima, protože jsem byla unavená z cesty ze soustředění ve Francii a neměla čas si před závody odpočinout. Myslím, že je ale velice důležité zúčastnit se MČR, je to nejdůležitější závod v naší zemi. A pokud mohu porovnávat s některými závody v zahraničí, tak mohu říct že výkony u českých freediverů jsou velice dobré.

Druhou otázku jsme položili Davidovi Čani, prezidentovi České asociace freedivingu:
Jak jsi spokojený s průběhem a s výsledky závodů?
Myslím si, že na letošním Mistrovství republiky v Ostravě padly velice dobré výkony, které odpovídají situaci a fázi přípravy, kde se především u České reprezentace vše směřuje na Mistrovství světa týmů. Obzvláště kvalitní výsledek předvedli ve vodě pod dozorem mezinárodních rozhodčích Lucie Plačková Z Ostravy a Martin Petrisko z Karlových Varů, kteří vytvořili nové národní rekordy. Je vidět, že vývoj tohoto nádherného sportu jde opravdu dopředu, což se projevilo na profesionálním přístupu všech zúčastněných.

Martin Petrisko, český národní rekord v dynamické apnoe, výkon 183 metrů,
Lucie Plačková, český národní rekord ve statické apnoe, čas 5 minut a 32 sekund.

autor: Pavlína Procházková, Vaverka Petr