Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dive 2006

Birmingham, 14.-15. října 2006

autor: Aleš Procháska  (publikováno: 18.10.2006)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Pár zajímavostí z veletrhu Dive 2006, kterého se zúčastnilo 320 vystavovatelů z 50 zemí.

Někteří přišli zaujmout cenami či průběžně inovovanými modely, případně využít příležitosti a přímo na výstavě prodat nějaké zboží. Bylo tak k vidění obrovské množství modelů mokrých i suchých obleků, ploutví klasických i různě vykrajovaných, automatik, kompenzátorů a drobného příslušenství, nabídky potápění od exotických ostrovů až po polární kruh. Mezi záplavou nabízených produktů každého zaujalo pár novinek či pěkných věciček. Mně osobně stojí za zmínku tyto:

Firma Beaver Sports vybavila řadu nabízených modelů kompenzátorů titanovými D-kroužky a přezkami. Snižování hmotnosti výstroje v potápění asi nemá zásadní důležitost, ale kroužky typické namodralé barvy oxidovaného titanu jsme si vydržel prohlížet dost dlouho. Možná je to i nějaký nový módní trend, každopádně stojí za to o něm vědět.

Firma Greenforce měla v nabídce pozoruhodné tvary velice precizně provedených svítilen a akumulátorových pouzder z nerezu a lehkých slitin. Stojí určitě za prohlédnutí.

Obtížně sehnatelné závěsy na malé lahve, oblíbené hlavně mezi domácími staviteli rebreatherů nabízeli Lumb Bros. Pod názvem "Side lock pony clamp" bylo k dispozici hned několik typů takových držáků.

Podobné držáky vlastní produkce nabízel Kent Tooling & Components. Ti navíc měli v nabídce kompletní stavebnicovou kostru rebreatheru z nerez oceli. Zřejmě je domácí stavba rebreatherů oblíbená leckde po světě.

Každý kolemjdoucí si mohl na stěnu stánku Shark Alliance nakreslit žraloka. Spíš než to jsou ale potěšující aktivity této organizace a také, že měla mezi návštěvníky veletrhu velkou podporu a jednomyslný souhlas s nutností zabránit vybíjení žraloků.

Scubapro nabízela konverzní kit pro přestavbu halogenové svítilny na HID. Nevím, jestli je to ta správná cesta, ale miniaturní provedení všech komponent vypadalo zajímavě a bylo velice čistě udělané.

Miniaturní jednočinný booster pro potápěčské expedice za 800 GBP byl k vidění u firmy Under Pressure Diving. Podle zástupce firmy (a odhaduji, že i konstruktéra a výrobce v jedné osobě) byl použitelný i pro kyslík.

Firma Buccanneer měla na stánku miniaturní ROV za 22,000 GBP. Za tu cenu se uměl potopit do 300 metrů, byl vybavený řídicím pultem s monitorem, přední a zadní pohyblivou kamerou a side scan sonarem.

British Sub Aqua Club měl velký bazén a každému zájemci (fronta byla stále, ale snesitelně dlouhá) umožnil si vyzkoušet ponor s rebreatherem Dräger Dolphin nebo Inspiration.

Společnost Forty 4 Diving Equipment vystavovala zařízení pro automatické vypouštění dekompresní bójky.

Apeks představil nové provedení prvních stupňů s označením "status". Regulátory status obsahují digitální manometr který ukazuje stav středotlaku zprávou na LCD displeji. Podle hodnoty setředotlaku se ukazuje HIGH, LOW, OK nebo SVC. Poslední z možností upozorňuje na vypršení servisního intervalu a doporučení nechat regulátor zkontrolovat u odborné firmy. Kromě toho přibylo na těle prvního stupně několik zápichů tvarem připomínajících žebra tepelného výměníku.

Česká firma Divesoft představila novou verzi analyzátoru He/O2.

Na závěr se omlouvám fotografům a filmařům - fotit neumím, až na jednu výjimku podvodní foťáky nevlastním a nekupuji a tudíž jsem nebyl schopen rozpoznat novinky a zajímavosti a informovat o nich.

autor: Aleš Procháska
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek