Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Sv. Marina

Sv. Marina

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 02.11.1997)

Cesta

Tomášovou Felicií jsme vyrazili ve čtvrtek večer směrem Jihlava, Vídeň, Graz, Lubjlana, Rijeka. Ráno jsme pohodlně byli na místě. Jeli jsme na blind, vezli jsme s sebou kromě jídla také stany a spacáky. Naštěstí na tuto variantu nedošlo. Přímo v osadě Sv. Marina jsme sehnali ubytování v apartmanu za 40 DM na noc. To bylo velmi dobře, protože počasí nám zrovna nepřálo (i když mohlo být hůř).

Mapa oblasti

Počasí

Teplota vzduchu se pohybovala od 14°C v nejlepším případě k 7°C nejhorší varianty. Voda byla příjemná, po celou dobu si i hloubce držela 15°C. Největším problémem byl vítr, ten foukal skoro pořád a jednou jsem ho odhadoval až na 8 Bf. Díky tomu nebyla právě nejlepší viditelnost, maximálně 10 metrů. Někdy se zvedly vlny do výšky jednoho metru i více. Vítr byl hlavně velmi protivný při svlékání neoprenů. Museli jsme využívat závětří kapličky nebo velmi úzké zátoky za kapličkou.

Potápění

Sv. Marina je perfektní pro potápění ze břehu. Jsou zde pohodlně dostupné tři stěny (na mapce jsem je označil červeně). Pokud se někomu chce, může si zaplavat asi 1 km k dalšímu rifu, který leží ve směru nejjižnější stěny. K vidění byla spousta běžných ryb, k tomu červení koráli, chobotnice, velcí nahožábří plži, tresky, velcí pražmani (asi zubatci), raci, kraby, sepie, olihně, nekolik jazyků. Třešničkou na dortu byli žralok máčka (50 cm, ztuhlý zimou), množství lilijic, asi 35 centimetrová trigla, sumeček a hruje vousatá, oba po 30 cm.

Základna PDA

V areálu autokempu je základna PDA, kde nám sympatický Steffen foukal láhve. Odkaz na PDA

Základna se skládala ze tří kontejnerů, v jednom byly tři kompresory, zásobníky, nářadí, atd. V druhém měli materiál k půjčování (neopreny, automatiky, ...). No a ve třetím bydlel Steffen.

Ceny za neomezené foukání byly i pro Čecha akceptovatelné:

1 den 2 dny 3 dny 4 dny 5 dnů 6 dnů
25 DM 45 DM 60 DM 75 DM 90 DM 100 DM

Kromě foukání a půčování výstoje zde absolvovat kurzy SSI, půjčit si loď, lyžovat na vodě nebo jet na lodní výlet.

autor: Zdeněk Šraier