Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Kajmanské ostrovy

Západní Karibik

autor: Černý Jan  (publikováno: 06.12.2006)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Kajmanské ostrovy jsou destinace, která je zatím pro české potápěče poměrně neznámá. Přitom je to obrovská škoda.

Vody západního Karibiku, které obklopují tři ostrůvky - Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman, se vyznačují celoroční nadprůměrnou viditelností, která málokdy klesá pod 30 m. To je převážně způsobeno tím, že na Kajmanských ostrovech nenajdete říčky či potůčky, které by přinášely do okolních vod naplaveniny.

Přesto, že jsou ostrovy více méně ploché, jsou to ve skutečnosti vrcholky podmořských hor. Kajmany leží na okraji Kajmanského příkopu, který je nejhlubším místem Karibiku. Samotné potápěčské lokality bychom mohli rozdělit na dva základní typy.

Mělké (do 15 metrů) kde najdete obdivuhodně zdravý korálový ekosystém, a hluboké, takzvané "wall dives" které ohromí nejen velmi pestrým mořským životem, ale hlavně dramatičností samotného ponoru, kdy "let" kolem kolmých až převislých stěn padajících do hloubky několika kilometrů je skutečným zážitkem. V okolí ostrovů je také několik vraků, z nichž je nejoblíbenější loď Capt Keith Tibbetts - uměle potopená sovětská válečná loď.

Moře kolem ostrovů je národním parkem s velmi vysokým stupněm ochrany. Infrastruktura pro potápění je na vysoké úrovni. Všechny základny mají vysoké bezpečnostní standarty, dbají na ochranu lokalit při maximálním prožitku potápěčů.

Kajmanské ostrovy leží v západním Karibiku, asi 770 km jižně od Floridy a 240 km jižně od Kuby. Souostroví je tvořeno třemi ostrovy - Grand Cayman, Cayman Brac a Little Cayman o celkové rozloze 259 km2. Ostrovy jsou britským zámořským teritoriem s přibližně 40 000 obyvateli různých národností. Hlavním městem je George Town na ostrově Grand Cayman. Oficiálním jazykem je angličtina.

Ostrovy byly v roce 1503 náhodně objeveny Kryštofem Kolumbem během jeho poslední cesty do Nového světa.

autor: Černý Jan
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek