Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Ilsesee

Výprava na jezero u Augsburgu, 1998

autor: Böhm Jindřich  (publikováno: 19.05.1998)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Průzkumná výprava

Ačkoliv jsme cestu k jezerům v Německu plánovali již delší dobu, měl pak na poslední chvíli každý najdenou nějakou práci a tak se plánovaná klubová akce změnila v průzkumnou výpravu dvou členů - Jindry Böhma a Ládi Hořejšího. V sobotu 2.5.98 jsme vyrazili po dálnici směrem na Mnichov a Augsburg. Na doporučení německého potápěče a instruktora Hanse Georga Hutsteina jsme mířili k jezeru u Augsburgu, jehož jméno by se dalo přeložit asi jako Eliščino jezero. Cestou začalo tak silně pršet, že jsme u Mnichova uvažovali o návratu. Naštěstí jsme se nedovolali Hanse Georga a tak jsme pokračovali. Sraz jsme měli v potápěčském obchodě u Hanse Georga, kde jsme také dofoukali flašky (den předtím jsme se potápěli na Blatné). Cena za plnění: 5,-DM za flašku.

Hans Georg nám vysvětlil, kde budeme bydlet (hotýlek nedaleko jezera, dvoulůžkový pokoj se snídaní pro 2 osoby celkem 64,-DM) a pak nás jiný potápěč dovedl k jezeru.

Potápění

Nevelké jezero v nás nejprve vzbudilo rozpaky. Vždyť to vypadá jako městské koupaliště! Navíc pršelo a byla zima. Skupinky potápěčů vracející se od jezera a "bublající voda" však naznačovaly, že by to nemuselo být tak špatné. A tak jsme se převlékli (na parkovišti) a šli na to. Udělali jsme tu dva ponory: 1.ponor západ/sever a 2.ponor východ/sever. Jezero překvapilo bohatou vegetací, spoustou ryb a perfektní viditelností. Nejzajímavěší byla bezesporu strana východní. Rostliny zde dosahují až 8 metrů výšky a tvoří bizardní labyrinty, ve kterých se ukrývá spousta ryb. Viděli jsme kromě všudypřítomných okounů také úhoře a asi 6 štik, všechny okolo jednoho metru velkých. Jednu chvíli jsem skoro spolkl automatiku, to když kolem nás proplulo 16 kaprů. Ano, co na tom? Řekne se kapr, ale já jsem ve vodě ještě metrového kapra neviděl a tady jich polavalo "stádo". Nejdřív jsme mysleli, že jsou to amuři. K nejzajímavěším patřilo setkáni s jeseterem. Asi 60 cm velký zástupce toho druhu (Bůh ví, jak se sem dostal) měl ocasní ploutev jako malý žralok. Nic si z nás nedělal a tak jsme si ho mohli pořádně prohlédnout. To množství života pod hladinou je dáno dodržováním zákazu rybolovou s důsledností němcům vlastní.

Shrnutí

Zajímavé a hezké místo, kam se vyplatí vrátit. Ideální je možnost plnění lahví v nedaleké, cca 2km vzdálené prodejně potápěčského vybavení (Hans Georg Hutstein). I přes nepřízeň počasí se nám potápění líbilo.

Kudy k jezeru

Z Mnichova po dálnici vedoucí do Stuttgartu (A8), dálníční výjezd Dasing. Odtud po silnici číslo B300 směrem na Freidberg. U Augsburg Hochzoll odbočit doleva na silnici číslo B2 směrem na Mering. Po dlouhé levotočivé zatáčce odbočit vpravo na Königsbrunn. U křižovatky tvaru T uhnout vpravo (Lechtstrasse). Těsně za levotočivou zatáčkou je na pravé straně veliké parkoviště. Vjeďte na parkoviště a jste přímo u jezera.
mapa

Ilsesee

Vstup do jezera je možný pouze na dvou místech: jihovýchod a jihozápad. Nemůžete přehlédnout. V letních měsích je potápění kvůli koupání omezeno (od 15.5. do 15.09.). Nesmí se potápět v době od 11,00 do 16,30 hod. Po západu slunce se zde smí ještě dvě hodiny potápět. Místní povolení pro potápění není nutné a neplatí se ani žádné poplatky.

Poznámka 2005: Tohle už neplatí, aktuální stav viz popis lokality Ilsesee.

Maximální hloubka: 15 metrů
Teplota na hladině: v létě kolem 23°C
Teplota u dna: 8°C až 10°C
Viditelnost: okolo 10 metrů (místní tvrdí, že bývá i 15 metrů)
Možnost plnění lahví: cca 2km v potápěčském obchodě Hanse Georga Hutsteina. Doporučuji domluvit se předem na tel. čísle: 0049-821-584201
Ubytování: řada hotýlků a hotelů v okolí. Nevím o žádném kempu.

autor: Böhm Jindřich
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek