Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Jak levně do Egypta

v roce 1996

autor: Dvořák Zdeněk  (publikováno: 08.12.1997)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

Do Egypta se nemusí vždy jen letecky, ale mnohem levnější je doprava lodí, která jezdí z Athén do Izraelské Haify přez Kypr (děsně drahej a nepřesvedčivej ostrov), Rhodos (super, ideální místo na dovolenou, škoda že se v Řecku nesmí potápět) a Port Said - bezcelní zóna v Egyptě. Zde je možnost velice levných nákupů, případně jet zrovna turistickým autobusem (čeká u lodi) do Káhiry. Moře je v Port Saidu teplé, ale špinavé a na potápění naprosto nevhodné. Z Káhiry se dá bez problému dostat autobusem (linkou) do Karnaku nebo Luxoru a odtud k Rudému moři.

Snad jen jeden postřeh - vezl jsem si sebou takové malé flašky, co kdysi používala naše armáda. Má to takovej ventil, co mi připadá normální (kroužek který se připevní objímkou se šroubem). Nevím jak se tomu říká. No a to mi v Safaze odmitli naplnit, že na to nemají redukci. Přitom před pár měsíci mi to v chorvatsku bez problémů foukali.

Druhej způsob jak se do Egypta levně dostat je zájezd "po zemi" přez Turecko, Syrii a Jordánsko. Tenhle zájezd je sice trochu náročnější, ale po cestě je spousta pěkných památek a určitě to stojí za to. Dělají to některé "dobrodružné cestovky" jako např. Bivak klub nebo tuším i Kudrna Brno. Když jsem to jel v roce 96, tak ten zájezd stál cca 22k a trval měsíc. A obsáhl hlavní věci v Turecku, Syrii, Jordánsku (Petra) i potápění, celej Egypt (vč. Abu Simbelu) a celej Izrael a kus Řecka (Akropol, atd.). Jídlo v ceně, spávání pod širákem či stanem. Jinak hotely, jídlo i doprava je v Egyptu je víc než cenově příjemná. Po tom nedávném maléru v Luxoru je ale otázka jak je to bezpečné. I když při naší cestě jsme jako cizinci automaticky dostali přidělený vojenský doprovod.

autor: Dvořák Zdeněk
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek