Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Stará Baška na Krku a okolí

srpen 1998

autor: Sládek Tomáš, Bohumír Kráčmar  (publikováno: 21.08.1998)
Mapa - klikni pro podrobné zobrazení

V půlce srpna 98 jsem se byl podívat na Krku, konkrétně na základně Deep Sea ve Staré Bašce. Jel jsem tam se svou matkou, která se dala na potápění, ale měla právě "mokré" papíry a její vyvažování vypadalo stejně, jako o všech začátečníků - nachávala za sebou rýhu ve dně.

Cesta

Klasická trasa Praha - Znojmo - Vídeň - Gratz - Maribor - Ljubjana - Rijeka - Krk zabrala v plné sezóně skoro 20 hodin. První čekání už na česko-rakouské hranici, od hranice z Chorvatskem už jenom jízda v pomalu se ploužící a často úplně stojící koloně. Díky nehodě jsem strávil asi hodinu i na mostě na Krk. Závěr: už nikdy o prázdninách autem do Chorvatska.

pláž - klikni pro podrobné zobrazení

Ubytování a servis

Krk je hezký ostrov. Jak postupně pronikáte na jih (a Stará Baška je úplně na jihu), postupně ubývá stromů, potom i keřů a trávy. Kemp Škrila, kde je základna Deep Sea, proto připomíná Rudé moře - kamenitá poušť přechází rovnou do moře. Dojem kazí pouze několik málo fíkovníků a ostrůvky trávy. Co se zařízení kempu týče, je na slušné úrovni - voda teče celý den a ani místní s ní nějak zvlášť nešetří, na základně je kuchyň vybavená plynovým sporákem a lednicí.

člun - klikni pro podrobné zobrazení

Dopravu na lokality zajišťuje silný motorový člun (120 HP) s pevným dnem, který jde do skluzu i při obsazení deseti potápěči. Foukání mají na starost dva kompresory (Trident a Astra), ktré jsem zaplať Bůh za celou dobu neviděl a díky umístění na druhém konci kempu ani neslyšel. Fouká se poctivě, "s kopečkem".

Počasí

Tento kus Jadranu (Senjska vrata) má mezi jachtaři velmi špatnou pověst pro častý silný vítr. Měli jsme na něj obzvláštní štěstí, foukalo skoro každý den alespoň dopoledne. Vítr od pobřeží začínal z úplného bezvětří do maxima za nějakých 10 minut a končil sice trochu pozvolněji, ale nakonec také jako když utne. Přišel velmi vhod horolezecký stan Gemma, který vítr přežíval vcelku bez problémů. Vítr způsobil ale také velmi pozitivní jev - odvanul svrchní vrstvu vody, takže byla vynikající viditelnost okolo 30 m. Jen pro koupání v plavkách nebylo těch 19°C nic moc. Když se vítr utišil, voda se začala velmi rychle ohřívat, takža když v poledne přestal vítr, ve čtyři hodiny odpoledne už byla citelná vrstvička o teplotě skoro 25°C.

Lokality

Zátoka u kempu

Je zde je ploché dno asi v hloubce 6 m, takže pro potápění nic moc. Já všek hledal lokalitu pro výcvik, na který je to tady docela vhodné.

Galun

Nejbližší lokalita - ostrůvek je přímo proti Staré Bašce, ani ne 2 NM vzdálený. Je tu k vidění amforové pole. Na písku v hloubce 16-25 m leží docela zachovalé velké střepy amfor. Už je to asi dost probrané, takže jsem neviděl ani jedno hrdlo, pouze dna. U hladiny jsou hezké příbojové jeskyňky.

tunel - klikni pro podrobné zobrazení

Prvič

Zajímavé jsou oba špičaté konce ostrova. Na jednom je malý ostrůvek, skrz který vede pěkný tunel. Na druhém, vzdálenějším konci, je pěkná stěna.


houba - klikni pro podrobné zobrazení

Sv. Grgur

Při cestě na tento ostrov obvykle škemrají ženáči, že chtějí poloviční slevu za svoji manželku. Na Grguru totiž ještě v nedávné době bývala ženská věznice a ti naivní chlapci doufají, že zanechají manželku v nějaké vhodné kobce. Naproti, na ostrově Goli, byla zase věznice mužská (ještě, že tam se nejezdí).

síť - klikni pro podrobné zobrazení

Grgur má celé severovýchodní pobřeží tvořeno pěknou stěnou, jezdí se na několik zvlášť hezkých míst.


Plavnik

Mají tu být někde k vidění stará děla, bohužel zde jsme se nepotápěli.

chobotnice - klikni pro podrobné zobrazení

Mali Plavnik

Na vnější straně je pod vodou úplné skalní město, pod kterým jde dolů stěna. Jsou tu také hezké příbojové jeskyňky.


ropušnice - klikni pro podrobné zobrazení

Kormati

Je tu to, co by vzhledem k poloze ostrůvků člověk očekával - z jedné strany hezká stěna, z druhé "dekompresní" mělčina.


Pelastis

Vrak lodi Pelastis leží na druhé straně ostrova, jezdí se autem a najatou místní lodí. Kromě na severním pobřeží Krku obvyklé bídné viditelnosti (6-7 m) jsou tu k vidění hejna ryb, přišel se na nás podívat i jeden pilobřich (zeus faber).

Závěr

Pěkná dovolená, účel (udělat z matky osobu schopnou potápění) vcelku také splněn. Hledáte-li luxusní dovolenou, nejezděte sem, nebo si najměte apartmán. Možná se to trochu zlepší příští rok, prý mají být k dispozici karavany. Hledáte-li pěkné potápění a dobrý potápěčský servis, jste tu správně.

autor: Sládek Tomáš, Bohumír Kráčmar