Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Dvojka na šňůře

potíže s udržením hloubky

autor: Jiří Hovorka  (publikováno: 12.04.2001)
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek

(fakta bez komentáře od P.B. a F.T.)

11.7.1997, Chorvatsko, Istrijský poloostrov, město Rabac, pláž Girandella, potápěč P.B. (P*, asi 1 rok praxe, asi 30 ponorů, 47 let) a Z.B. (P*, asi 1 rok praxe, necelých 30 ponorů, 54 let) se potápěli za bouřky s blesky poslední den pobytu za účelem nasbírání hřebenatek. Vzhledem k tomu, že potápěčka Z.B. měla od počátku svého potápění neustále problémy s dodržením určené hloubky ponoru a velice často neřízenou rychlosti vyplavávala na hladinu, tak si ji P.B. vždy přivazoval na 3 m dlouhý úvazek, aby ji neztrácel.

Ten den postupovali po velice mírně po svažitém dnu až do hloubky 46.5 m, teplota zde byla 11 °C. Z.B. se v této hloubce udělaly před očima "kostičky" a nateklo jí trochu do masky. Vody se zbavovala zvláštním způsobem: zaplavila si celou masku (reminiscence na výcvik u M.R.?) a teprve pak ji vylévala. Přitom spadla na dno, ale stále ještě neviděla, jen nějaké žluté skvrny. P.B. s ní zahájil výstup. Protože Z.B. neodpouštěla při výstupu jacket, tak došlo k nekontrolovatelnému, příliš rychlému výstupu obou potápěčů. Tento příliš rychlý výstup se podařilo asi na jednu minutu zastavit, ale pak to pokračovalo znovu. Během nekontrolovatelného výstupu na hladinu P.B. láhev skoro dodýchal na 1 MPa, Z.B. neměla vzduch vůbec a na jejím pípajícím Aladinu PRO se objevila dekomprese 2 min. v 6 metrech a posléze se po 3 min. na povrchu zablokoval.

Oba potápěči plavali k dosti vzdálenému břehu, Z.B. na povrchu a P.B na úvazku ve hloubce 3 m. Nedaleko přítomní potápěči P* D.K. a P.S. pohotově ustrojili postiženou dvojici do svých dýchacích přístrojů a umožnili jim strávit po 5-6 minutách na povrchu tuto náhradní dekompresi: 4 min. v 6 m a 10 min. ve 3 m oproti 2 a 7 min. dekomprese dle funkčního Aladina PRO u P.B. Zdravotní následky této situace nebyly pozorovány.

Tito P* se po této zkušenosti dohodli, že hlouběji než 40 m se nebudou v budoucnu potápět. (No comment)

autor: Jiří Hovorka
redakčně zpracoval: Tomáš Sládek