Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Barotrauma při výcviku

Stalo se v dubnu 2004

autor: Sládek Tomáš  (publikováno: 08.03.2006)

Na bazénu v Brně - Králově poli probíhal výcvik potápěčů Vojenské akademie (dnes součást Univerzity obrany). Účastník výcviku si při výstupu od přístroje odloženého na dně přivodil barotrauma, jehož následkům později podlehl.

Součástí výcviku pro získání kvalifikace CMAS P** bylo odložení přístroje na dně, v hloubce čtyř až pěti metrů, s následným výstupem na hladinu. Účastníci výcviku, potápěči s kvalifikací CMAS P*, se při teorii seznámili s nutností vydechovat, instruktor jim požadovaný cvik předvedl.

Přesto potápěč V.M. (nar. 1977) odložil přístroj v nádechu a při výstupu nevydechoval. Po vynoření komunikoval. Oznámil, že je mu špatně. Pomohli mu ven z bazénu, instruktor s plavčíkem se o něj starali a zavolali záchranku.

Zpočátku měl postižený mírnou poruchu vědomí [1]. Během deseti minut čekání na příjezd záchranky se stav vědomí postiženého zlepšil. Zůstala ale snížená schopnost ovládat nohy a pravou ruku. Po převozu do nemocnice se stav vědomí postiženého zhoršil, byl dezorientovaný, měl potíže s dýcháním. Byl intubován, řízeně ventilován a uveden do umělého spánku.

Vyšetření na počítačovém tomografu (CT) prokázalo vzduch v mezihrudí, okolo srdce, podél aorty. Vyšetření s kontrastní látkou vyloučilo velké bubliny v plicní tepně a mozkových cévách. Pacient byl uložen na anesteziologicko resuscitační kliniku. Druhý den po přijetí bylo zjištěno poškození srdce v důsledku infarktu, který způsobily bubliny, které se následkem barotraumatu dostaly do krevního oběhu a pak ucpaly cévy srdce. Měl těžce postiženy plíce. Sedmý den kontrolní vyšetření na CT ukázalo edém mozku. 19. den se rozvinula sepse, 33. den pacient umírá na septický šok.

Pitva potvrdila rozsáhlý infarkt myokardu, malé bubliny byly nalezeny v mozku.

Léčba v barokomoře hned po nehodě by pravděpodobně byla přínosem. Vzhledem k nestabilitě pacienta ale lékaři vyhodnotili riziko přepravy do vzdáleného léčebného zařízení jako příliš vysoké, v Brně žádná léčebná komora není.

Podle výsledků vyšetřování instruktor nic nezanedbal a přístroj i jeho náplň byly v pořádku. Je možno pouze spekulovat, co vedlo kvalifikovaného potápěče k porušení základního pravidla "při výstupu vždy vydechuj". Jako instruktor jsem snahy o okamžité vynoření se zadrženým dechem zažil pouze u lidí na začátku výcviku, pro které bylo příliš stresující samotné zanoření pod hladinu.

Tato nehoda je důkazem, že ani výcvik v bazénu není zcela bez rizika.

Použité materiály:

1. Votypka M. et al. Death of scuba diver in training after sudden ascent from 5 meters depth

autor: Sládek Tomáš