Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

GPS souřadnice lokalit

Jak získat soubory POI

autor: Zdeněk Šraier  (publikováno: 30.08.2007)

Co je to POI ?

Point of Interest - bod zájmu nebo také waypoint - pojem je používán v souvislosti s GPS a navigací. Jsou to souřadnice místa na Zemi, v našem případě lokality, případně doplněné dalšími informacemi, jako třeba typ místa, nadmořská výška, hloubka, ...

Jaká data dostanete ?

Data jsou generována z hlavní strany pro zvolenou zemi ze všech lokalit, které mají uvedeny souřadnice. Lokality bez souřadnic se v datovém souboru vůbec neobjeví. Lokality jsou řazeny podle abecedy, doplňkové údaje jsou variantně obsaženy podle zvoleného formátu dat.

Jaký formát zvolit ?

Záleží pouze na přístroji, který chcete "nakrmit" a na software, který používáte. Pro navigace Mio/MyGuide (nebo jiné s navigačním engine iGo) je odzkoušen formát csv. Garminy asi skousnou wpt. Nejobsáhlejší je formát gpx. Pro navigace Sygic stahujte formát txt, který budete muset prohnat konvertorem na binární formát rupi, konvertor spustíte pouze s nainstalovanými knihovnami Microsoft C++ 2005.

Pro přístroje TomTom, které potřebují binární soubory typu ov2, budete muset po stažení souboru ze Stran potápěčských spustit řádkovou utilitu, která uložený soubor ov1 převede na ov2. Utilita makeov2.exe se spouští z příkazového řádku se jménem staženého souboru jako jediným parametrem. Výsledkem bude stejnojmenný soubor s jinou příponou (ov2).

Jak si data uložit ?

Data jsou online generována po kliknutí na odkaz, otevře se Vám dotaz, zda soubor otevřít nebo uložit. Zvolte uložit a vyberte kam. Pozor, v případě že používáte MS Internet Explorer, při ukládání zvolte typ souboru Všechny soubory/All files, pokud ponecháte Textové soubory/Text files, IE si k názvu souboru připojí příponu .txt nebo .xml.

Jaký software používat ?

Pro práci s POI nejraději používám G7toWin. Mnozí také používají PoiEdit, ten je ale shareware. Jak dostat POI do vaší navigace, pokud to nezvládnou výše uvedené programy, to musíte zjistit u výrobce, prodejce nebo v nějakém diskuzním fóru. Já jsem pro MyGuide našel pěkný iGo POI Explorer. Pokud byste narazili na nějaké problémy s formátem souboru, který stáhnete z Stran potápěčských, dejte mi vědět.

K čemu stažené POI neslouží ?

POI, které generujeme na Stranách potápěčských jsou určeny pro osobní potřebu našich čtenářů, pro jejich snadnější příjezd a nalezení potápěčských lokalit. Soubory určitě nejsou určeny pro firemní účely, pro prodej či jiné předávání třetím osobám, publikaci na jiných webech, začleňování do cizích databází, apod. Strany potápěčské vysloveně zakazují jiné použití vygenerovaných POI než pro osobní užití čtenářů.

autor: Zdeněk Šraier