Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Welland Old Canal

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - rameno řeky
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
12 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
- Průměrná
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - 10°C - - - - - - -
Obrázky lokality
Vrak auta porostlý mušlemi - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality

Kanál spojující jezera Ontario a Erie.

Je dlouhý 42km a rozdíl hladin je 100 m (Erie je výš) . Má 8 zdymadel, které umožňují lodím o délce až 225 m během 11 hodinové plavby vyhnout se Niagarským vodopádům. Roční objem dopravy je až 3000 lodí které přepraví okolo 40 milionů tun nákladu. Kanál byl hlavním důvodem rozkvětu Montrealu. Byl budován 5 let a otevřen v listopadu 1829 nejen jako vodní cesta, ale i jako zdroj vody pro četné mlýny. Měřil 44 km a měl 40 dřevěných zdymadel. Postupně byl napřimován a zdokonalován, dnešní je verze 4 a s jeho totální modernizací a s tím spojenou částečnou změnou trasy se počítá na rok 2030.

Kanál určený k potápění, "Starý kanál", je slepé rameno verze 2, otevřené roku 1839. Potápí se mezi mostem, přes který prochází Lincoln Street East a železničním mostem asi půl kilometru jižněji. Hned za silničním mostem (směrem od města) zahnout do leva do parku a po pár set metrech dojedete podél břehu na parkoviště určené potápěčům (označené červenobílou vlajkou).

Neplatí se žádné vstupné, není potřeba žádné povolení, jen přijet, ustrojit se a hurá do vody. Vstup je po pozvolném betonovém nábřeží nebo z pontonového můstku. Pod vodou je k vidění spousta pneumatik, místní potápěči zde mají výcvikovou plošinu a od ní vyvázané vraky zhruba 7 amerických korábů silnic, prý pozornost od zlodějů aut. Bohužel všechny jsou k nepoznání obrostlé slávičkou mnohotvárnou (zebra mussel), která sice filtruje a čistí vodu, ale v krátké době obroste veškerý pevný povrch.

Okolo železničního mostu spousta šrotu - TV, kola, invalidní vozíky, nákupní vozíky atp. Místní radnice chce přilákat turisty a ve spolupráci s místními potápěči chce do vody potopit další atrakce - mluví se o dalších autech, náklaďácích a několika jachtách.

Z živočichů jsou zde okouni, slunečnice (nebo něco jim podobné), okounci (bass), raci, žábronoši (salamander, mud puppy). Dno je bahnité místy porostlé řasami, snadno se rozkope. Proud většinou žádný, protože se jedná o slepý kanál, občas prý je, díky poměrům v hlavním kanálu citit znatelný proud.

Vloženo 04.05.2009. Údaje naposledy změněny dne 29.09.2013
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
03.05.2009 12:13 10 18 13 10 4 2
Štrachat se na ponor 120 kiláků a pak zjistit že maska zůstala doma fakt potěší. Naštěstí vypomohli ostatní potápěči a tak jsem mohl být letos první kdo zde potkal salamandra. Jinak lokalita ujde, ale potápět se tady každý týden jako někteří bych nemohl.. (Zapsal Malý Pavel)