Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Thingvallavatn - Silfra

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - jezero
Nadm. výška
103 m.n.m
Max. hloubka
37 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
100 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 2 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - - - 3°C - - 4°C - -
Obrázky lokality
Pohodlný přístup do vody - obrázek poslal Sládek Tomáš
Popis lokality Vertikální puklina tvoří zátoku jezera Thingvallavatn, která je vyhlášená svojí stabilně vynikající viditelností. Vždy je vidět nějaké stěna, i na vzdálenost desítek metrů. Když se udělá nad hladinou mlha, tak je viditelnost pod hladinou větší. 
 
Úplně čirá ale voda není, kužel svítilny je viditelný. Viditelnost je asi jako v hodně čistém bazénu, udává se asi 100 m. Většina vody pochází z 50 km vzdáleného ledovce Langjökull. 
 
Teplota vody je stabilní, 2 až 3 stupně, v zimě nezamrzá. Vody přitéká tolik, že všude je znatelný a místy až nepříjemně silný proud. 
 
Přístup je velmi jednoduchý – ustrojíte se na nedalekém parkovišti, přejdete silnici a sejdete do vody po pohodlných nerezových schůdkách. 
 
Potápěčů se zde vyskytuje docela dost a někdy přijede i malý autobus šnorchlířů. Všichni chodí do vody v suchých oblecích. Typické komerční potápění zde má podobu driftování v malé hloubce po dráze dlouhé asi 100 m. Podstatná část klientů jsou začátečníci a navíc mají na sobě poprvé suchý oblek a tak bojují o život, na dně lze občas nalézt popadanou výstroj. Docela často je však vidět i "normální" potápěče. 
 
Lokalita je však mnohem větší, předně má několik pater. Puklina je sice na dvou místech zasypána až k hladině, ale v hloubce kolem 20 m se dá se proplavat pod zaklíněnými balvany. Až na velmi malé úseky je vždy vidět denní světlo a nejsou zde zrádné odbočky. Nepříjemný je pocit, že jdete do díry po proudu a není úplně jasné, zda půjde proplavat. 
 
Dají se zde udělat asi tak čtyři ponory normální délky. Nejjednodušší a přitom moc krásný poznávací v horní části, speciálně pro fotografy disponující schopným modelem jsou zajímavé mělké laguny, jednoduchý kavernový ponor s proplaváním velkých tunelů na začátku a pak náročnější na pomezí kavernového a jeskynního potápění v užších puklinách blíže jezeru. 
 
Nebezpečí přichází především od padajícího kamení. Lano, které prý před třemi lety (psáno v roce 2009) někdo umístil na část úseku u dna aby sloužilo jako vodící šňůra (i když většinou pod otevřenou hladinou), je na mnoha místech zasypáno kamením. Některé balvany mají čerstvé lomové plochy, jiné váží minimálně tunu. Lokalita se prý viditelně mění a v období, kdy se země třese trochu víc než obvykle (malé otřesy registrují přístroje několikát denně), není zdravé lézt pod nepříliš důvěryhodně vzpříčené kameny a když už, tak raději bez bublin. Pár metrů není problém uplavat i bez dýchání. 
 
Geologicky se jedná o puklinu riftového údolí. Romantická a všude inzerovaná představa je, že právě zde se oddělují tektonické desky Evropy a Ameriky a tak se lze jednou rukou opírat o Evropu a druhou o Ameriku. Představu ale kazí fakt, že paralelních trhlin je zde několik, i když puklina Silfra patří mezi významnější. 
 
Když je čas zaplavat dále a opustit místa, kam se vodí zákazníci, tak snadno objevíte další pukliny a efektní laguny, někde s místy propadlým dnem. Když se necháte proudem unést až do jezera, tak narazíte na širokou mělčinu. Proud je zde docela silný, není jednoduché se stejnou cestou vrátit. Pro ušetření vzduchu v lahvích při překonávání proudu by se hodil šnorchl (vzhledem k hloubce vody 20 až 50 cm neexistuje rozdíl mezi plaváním po hladině a u dna). Odměnou může být pozorování vodních ptáků odspodu či malého termálního pramene, který jen tak a bez dalšího zájmu probublává pláží na pravé straně. 
 
Na dně a stěnách se vyskytují rostliny, ve vodě je možno mj. spatřit zástupce čtyř endemických poddruhů sivena alpského. V informačním centru u Almannagjá (zde byl nejstarší parlament světa, Althing) promítají úžasný film, kde je přitékající řeka plná ryb. Pravděpodobně se jedná a nedalekou Öxará, pravděpodobně pod tůní pod vodopádem, kde se vykonávaly popravy utopením, ale bohužel čas mi nedovolil se zde zanořit (TS, 2009). 
 
Fotografy upozorňuji na nutnost dokonalého dlouhodobého vysušení vzduchu v pouzdře tak, aby vlhkost nebyla ve větší míře ani mezi čočkami objektivu. Při teplém počasí má voda má teplotu nižší, než je rosný bod okolního vzduchu, takže voda z „dobře vyvětraného“ pouzdra se sráží a zevnitř orosený objektiv může znemožnit fotografování definitivně. Po vynoření se okamžitě zamlží maska (zvenku). 
 
Foukání nejbližší v Rejkjavíku (chlapík, co jsem se ho ptal, foukal za 1000 ISK [což je v létě 2009 asi 140 Kč] za láhev bez ohledu na velikost, pozn. TS). Lokalita je v národním parku Thingvellir, který zakazuje volné táboření i spaní v autě, ale dobré místo mimo hranice maličkého NP je asi 20 km daleko u silnice č. 360 k geotermální elektrárně v Nesjavelliru. 
Vloženo 23.11.2008. Údaje naposledy změněny dne 28.07.2009
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
17.10.2014 11:30 15 5 5 4 100 100
0 Čistá průzračná voda,viditelnost kam jen oko dohlédlo.Pěkný zážitek.Zajimavá krajina i okolo.Ještě jednou bych to chtěl zažít. (Zapsal )

05.07.2009 16:00 37 12 3 3 100 100
0 Za tři hodiny s dvojčetem na zádech jsem lokalitu prolezl trochu víc, než se daří turistům během dvacetiminutového komerčního ponoru. Jako jeskyňář jsem si místy pod pofidérně nasypaným kamením užil více adrenalinu, než v nedaleké "opravdové jeskyni" dopoledne. (Zapsal )
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Silfur Hellir Island Sladká - jeskyně 0 km / 15°