Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

SS Yongala

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - vrak
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
30 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Výnikající
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
23°C - - - - - - - - - - -
Obrázky lokality
Model lodi v muzeu - obrázek poslal Malý Pavel
Popis lokality Yongala byl 109 m dlouhý osobní a nákladní parník postavený v Anglii v Newcastle upon Tyne pro Adelaide Steamship Company. Na vodu byl spuštěn 29. dubna 1903. Měl výtlak 3 664 tun a max. rychlost 17 uzlů. Při ní spotřebovaly jeho kotle asi 67 tun uhlí za den. Jméno pochází z jazyka domorodců a znamená "široká voda". 
 
Zpočátku se plavil na trase mezi zlatonosnými poli Západní Austrálie a městy Adelaide, Melbourne a Sydney. Později byl přesunut na trasy podél východního pobřeží. Na svou osudnou 99. plavbu mezi Melbourne a Cairns se loď vydala 14. března 1911 pod vedením kapitána Williama Knighta. Tento 62 letý zkušený veterán pracoval pro společnost 14 let a na svém kontě neměl jedinou nehodu. 
 
23. března odpoledne odplula Yongala ze své zastávky v Mackay spolu s 49 pasažéry, 73 členy posádky a 617 tunami nákladu, jehož součástí byli i závodní kůň pojmenovaný Moonshine určený pro Townsville a červený linkolnsky býk pro Cairns. Nedlouho po jejím odplutí přišel do přístavu telegram varující před blížící se bouří. Protože ale Yongala nebyla vybavena rádiem, nebyla žádná možnost jak ji varovat a tak byl strážce majáku na pobřeží poslední, kdo viděl její kouř mizející v dáli. Pouze několik lodí v Austrálii bylo v té době rádiem vybaveno. Ironií osudu bylo rádio určené pro Yongalu na cestě přes oceán z Anglie. 
 
Zpočátku její nepřiplutí do Townsville, její další zastávky, nevzbudilo žádnou paniku, protože se předpokládalo, že se ukryla před bouří a přijede později. Ovšem 26. března byla loď prohlášena za nezvěstnou a bylo rozběhnuto mohutné pátrání za účasti policie, dobrovolníků a 7 pátracích lodí. Postupně byly objeveny trosky vyplavené na široké pásmo pobřeží. Žádné tělo členů posádky ani cestujících nebylo nikdy ojeveno, pouze zdechlina závodního koně byla vyplavena na pobřeží nedaleko města. 
 
V roce 1943 se zachytila minonoska při odminování námořních cest za neznámý předmět, který její kapitán označil do map jako překážku, pravděpodobně pískovou dunu. Při podrobnějším průzkumu sonarem roku 1947 bylo zjištěno, že se jedná o vrak velkého parníku. Námořnictvo se o nález nijak dál nezajímalo, takže až roku 1958 dva místní potápěči, kteří se o vraku náhodně dozvěděli od rybářů, vynesli na hladinu lodní sejf. Ten sice obsahoval jen černou mazlavou hmotu, ale jeho výrobní číslo pomohlo definitivně potvrdit, že se jedná o Yongalu.  
 
Ke dnu je to v místě potopení 30 m, nejvyžší místo vraku leží 16 m pod hladinou. Vrak leží na pravoboku pod úhlem 60º - 70º. Stěžně jsou zlomené, zbyla jen nástavba. Do lodi je vstup zakázán pod citelnou pokutou (kromě vašeho průvodce vás po očku pozorují i průvodci z okolních lodí) ale i tak je na co koukat. Protože je v širokém okolí jen holé písčité dno vrak přitahuje život jako magnet. Pod vrstvou tvrdých i měkkých korálu, které se za skoro 100 let na vraku uchytily a obklopen hejny ryb (např. kanicové), žraloků, mant a želv připomíná spíš přírodní útvar. Milovníci vraků ovšem mohou nahlédnout okny nástavky dovnitř (lze zahlédnout i mísy zachodu) a na přídi je možno rozeznat několik písmen ze jména lodi. 
 
Ve městě Townsville stojí potom za návštěvu místní námořní muzeum které má místnost věnovanou artefaktům vyzdviženým z vraku a pouští video o jeho průzkumu (velmi nekorektní, nutno podotknout - s rybami, hady a želvami se zásadně mazlí, vše co jde se ulomí/odmontuje atp. Divoká pionýrská léta..). 
 
Vrak leží asi 90 km jižně od Townsville a z města k němu pořádají exkurze všechny potapěcské obchody.
Vloženo 29.01.2006. Údaje naposledy změněny dne 03.01.2011
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
29.01.2006 12:00 25 23 15
0 Zapsal Malý Pavel
Žádná blízká lokalita nebyla nalezena.