Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Lipsko - Kulkwitzsee

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Sladká - jezero
Nadm. výška
 m.n.m
Max. hloubka
34 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
7 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Velmi pěkná
(hodnotilo 15 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - - 4°C 8°C 7°C 6°C - 12°C 6°C 4°C
Obrázky lokality
Budova základny - obrázek poslal Bjalončik Petr
Popis lokality Jezero Kulkwitzersee v Lipsku patří se svou čistou vodou a bohatou faunou i florou k nejvýznamnějším a nejhezčím potápěčským lokalitám ve středním Německu. 
 
150 hektarů rozlehlé a 34 metrů hluboké jezero (zatopený povrchový důl) nabízí v závislosti na ročním období viditelnost i hodně přes 10 metrů. V odumřelých stromech, které strašidelně vystupují ze dna, můžete vedle kolonií mušlí objevit i sumce o velikosti více než jeden metr. 
 
Od poloviny šedesátých let nabízí jezero působivou podvodní kulisu. Početné druhy ryb a bujný porost se postarají o to, že každý ponor je opravdovým zážitkem. Najdete zde vedle dalších ryb i štiky, okouny, plotice, kapry, úhoře, liny a sumce. I drobný život je tu ve vodě bohatě zastoupen sladkovodními polypy vodní hmyz a larvy. 
 
Flora je tu zastoupena rostlinami, které mají v němčině jména jako Kammlaichkraut, Armleuchteralgen (Characeen), Hornkraut nebo kanadische Wasserpest. 
 
Všude by se tady měl potápěč pohybovat s maximální opatrností, aby nepoškodil křehké a citlivé rostliny. V jarních měsících jsou některé oblasti uzavřeny z důvodu hnízdění ptáků. Kromě toho je vstup do vody povolen pouze ze třech vyznačených míst. Tato místa se nachází na základně potápěčského klubu Poseidon, potápěčského klubu Delphin a v blízkosti lodní restaurace na východního břehu. 
 
V městské čtvrti Göhrenz se v bezprostřední blízkosti jižního břehu nachází základna potápěčského oddílu Tauchclub Poseidon. Přímo u základny je velké parkoviště a oficielní "vstup" do vody s možností plnění lahví (0,80 DM za litr). Je to ideální výchozí bod pro potápění v Kulkwitzsee. 
 
Potápění se doporučuje začít severním směrem. Po 60 - 80 metrech narazíte na násep spadající do hloubky 10 až 12 metrů. Zejména potápěčům bez znalosti místního terénu se doporučuje ponor podél tohoto násepu. Jestli vlevo nebo vpravo - vyzkoušejte si to... 
 
V hloubce asi 20 metrů je torzo malého letadla (trup + kormidlo bez špičky a křídel). Když se stojí zády k budově dive centra, tak to dělalo asi 200 metrů pod úhlem 270°. 
 
Více informací můžete čerpat na webech našich německých kolegů, např. přehlednou mapku a krátký pokec lze nalézt na http://www.seveke.de/, další mapku na http://www.hartmutkarl.gmxhome.de/, a nejlepší popis lokality a fotky pěknejch štik na webu http://www.200bar.de/. 
Nakonec jsem vyhledal i web potápěčského oddílu Tauchclub Poseidon, zkouknout ho můžete na adrese http://www.crossi.org/tauchen/ či potápěčského klubu Tauchsport Leipzig http://www.tauchsport-leipzig.de/. Další informace o jezeře : http://www.kulkwitzer-see.de/ 
Vloženo 13.09.2005. Údaje naposledy změněny dne 06.05.2011
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
20.07.2019 13:36 19 25 21 8 8 10
0 Pokor od jižní základky Florian doprava, spousta štik, ryb a rostlin, skvělé, v hloubce pusto, (Zapsal Kočnar Lukáš)

30.12.2018 10:30 21 5 4 4 10 8
0 Ponor z prostředního vstupu E2. Poplatek 1 Euro za potápěče a 5 Eur za parkování u vody. Fotky z akce k nahlédnutí zde. https://kabelik.rajce.idnes.cz (Zapsal Kábela Ladislav)

18.11.2018 10:00 22 -5 10 6 15 8
0 Ponor z kempu od potápěčské báze Delphin. Chce to předem se ohlásit klubu po telefonu. Fotky a video z ponoru v následujících dvou odkazech.https://www.youtube.com/watch?v=sCFVU_I5VG8&feature=youtu.be. https://kabelik.rajce.idnes.cz/Kulkwitzer_see_Nemecko_jihozapadne_od_Lipska_viditelnost_u_hladiny_15m._a_v_hloubce_8m._18.11.2018/ (Zapsal Kábela Ladislav)

28.08.2016 14:30 25 28 23 5 8 6
0 Potápění u potápěčského klubu Delphin. Povolení pro vjezd + kliku na demontáž zátarasy na cestě zapůjčí v klubu Delphin za 5 Euro. V Klubu Delphin plnění lahví pouze s atestem TÜV jinak jejich 12 litrová láhev 11 Euro. Láhve jsme nakonec plnili v automatu souřadnice 51.303252, 12.256708 Staffelsteinstraße 11 (cca. 500m od Delphin klubu) v zahradě domu (na ulici jsou šipky) vedle stánku se zmrzlinou kde je možné rozměnit potřebné 0,5 Eurové mince.Ponor od klubu Delphin rovně - o kousek jsme pravděpodobně dle leteckého snímku na mapy.cz minuli velkou konstrukci a doplavali jsme až k malému platu kde byla termoklina s teplotou 8 °C. Dále jsme pokračovali k torzu letadla a dále v ose letadla do 25 m kde klesta teplota ještě víc a viditelnost se zhoršila. Po návratu do menší hloubky jsme ještě narazili na důlní vozíky. Pod vodou viděna spousta malých rybek, pár kaprů, a větších okounů a dvě štiky. (Zapsal )

11.06.2016 16:00 25 24 22 10 10 5
0 Freedive ponor. Krasne cista voda, do zhruba -15m viditelnost 10m+ (z hladiny biela socha zaby presne v -10m zretelne viditelna), len miestami zakalene od potapacov. Pod -20m pod 5m. Vypasene tolstolobiky tesne pod hladinou cca 200m od brehu. Kapitalne kapre, ostrieze a jalce hned pri vstupe do vody okolo plosiny (baza v kempe) a pri baze Dolphin zase mnozstvo ostriezov (okouny). Skryvaju sa pod plosinou hned pod hladinou, staci sa len pozriet. Tie ostrieze su take velke, ze som vahal, ci to nie je nejaky iny druh ryby. Dalej stuka v poraste vodnej flory. Potapali sme sa len okolo konstrukcii, tie je vidno z hladiny, ostatne atrakcie nemaju vyviazane, treba mat kompas - na freediving to nie je. Vacsia konstrukcia pada do 25 metrov, dole jemny piesok a bahno. Urcite odporucam. (Zapsal )
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Hufeisensee Německo Sladká - jezero 24 km / 319°
Lipsko - Cospudener See Německo Sladká - lom 8 km / 126°