Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Tulamben - obecně

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Moře - pobřeží
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
90 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Absolutně špičková
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
26°C 26°C 27°C 26°C 26°C 26°C 27°C 27°C 27°C 27°C 26°C 26°C
Popis lokality Tulamben, to je vlastně jen malá vesnice na úpatí sopky Agung v severovýchodní části Bali. Žijí zde příjemní a usměvaví lidé, kteří na vás budou volat: `hello mister` a budou si s vámi chtít povídat. Když řeknete, že jste čeko, tak se nedivte, že na vás spustí česky a pak vás zcela jistě rádi odvedou na českou základnu, která zde funguje. 
 
Tulamben žije potápěním, přímo zde jsou čtyři lokality - vrak Liberty (časopisem Asian Diver vyhlášen nejlepším vrakem indopacifiku), Sun Rise (mělký útes podél celého Tulambenu, začíná u hospody se stejným jménem), Drop-off a Batu Kelebit.  
 
Podél moře jsou vlastně jen hotely, restaurace a hlavně potápěčské základny. Ubytování je zde poměrně dost a ceny se pohybují od 6 do 300 USD (se `snídaní`). Mezi ty dražší patří MIMPI a TAUCHTERMINAL, ty levnější jsou pak BALI KORAL, DEEP BLUE STUDIO (česká základna), PARADISE, PURIMADHA, ARIES A SUN RISE. Všude se pak můžete doptat i na potápění. 
 
Ceny za potápění jsou 45 - 55 USD za dva ponory / den (včetně doprovodu, potápěčské výstroje a nosičů), nebo 10 USD za půjčení lahve s olovy, foukání pak 5 USD. Mimo sezonu se tyto ceny dají docela snadno o něco usmlouvat, v sezoně je tu pak tolik lidí, že se s vámi o ceně nikdo moc nebaví. Žádné povolení neni nutné , ale musíte využít služeb místních nosičů, jde o organizaci, která zajišťuje práci místním lidem.  
 
Jídlo je zde všude dobré a nemusíte se obávat žádných zažívacích potíží. V místních restauracích se najíte levněji než v Čechách, doporučuji navštívit SANDIA restaurant (pozdravujte ode mne Wayana). Potraviny zde také nakoupíte, ale chleba ne a ovoce jen omezeně. Nedoporučuji vozit jídlo z Čech - tedy až na nějaké ty dobroty a alkohol (ten je zde drahý a těžko dostupný). Myslím, že každý, kdo Tulamben navštíví, tajně doufá, že se sem někdy vrátí.  
 
Standa Kubíček: sail&dive@post.cz  
Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 20.07.2007
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
20.03.2023 20:00 40 30 29 27 15 15
0 Na první pohled nepříliš pohledná podvodní krajina. Černý sopečný písek, většinou spíš planina, sem tam korálová enkláva, některé lokality s reefem. Ale co do mořského života - naprostá pecka! Především co se drobných pišišvorů týká - nahožábří plži, polokrabi, celokrabi, krevety, strašci, hrdlonožci a jiní korýši, hlavonožci, roztodivné ryby jako rozedranci, koníčci, ropušnice a ropušničky, houpavci, klunatky, dráčci, jehly... Nezbytnou výbavou jsou zde dobré oči a u fotografů kvalitní makro. A hlavně dobrý guid. My naštěstí měli Wyana (toho času z Villa Alba Bali Dive Resort), ten měl asi místo očí mikroskopy, fakt borec :-). Foto na www.magickahlubina.cz (Zapsal )