Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Šošůvka

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Typ
Sladká - lom
Nadm. výška
592 m.n.m
Max. hloubka
5,2 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
2 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 82 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
3°C 5°C 5°C 7°C 10°C 14°C 19°C 17°C 14°C 12°C 5°C 3°C
Obrázky lokality
Květen 2016 - pohled od silnice - obrázek poslal Hovorka Miroslav
Popis lokality

Obec Šošůvka se nachází v Moravském krasu, asi 30 km od Brna. Lom je přímo ve vesnici u pneuservisu. Před radnicí je fotomapa a na ní je krásně k nalezení. Poměrně čistá voda, na dně trocha sedimentu. Přístup k vodě je jen z jednoho možného místa po mírně nakloněné plošině. Z geologického hlediska je lomem odkryt typický turbidit v kulmu Drahanské vrchoviny - střídají se zde droby, prachovce a břidlice. Lom je to malý a mělký, k vidění je spousta raků, cejni, okouni, kapři, candát, štiky. Na dně a po bocích lomu části těžebních strojů. Ze skruží udělaná prolézačka, pomocí šňůr vyvázano několik cest. Soukromý pozemek, ale nikdo to neřeší. Hloubka lomu se každý rok mění. V roce 2015 byla voda na svém maximu - hloubka 8m. Nyní v roce 2018 je zde max. 5,2m. Vstup do lomu je zakázán pouze psům.

Vloženo 13.01.2001. Údaje naposledy změněny dne 21.07.2018
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
12.01.2020 10:00 4,4 -2 4 3 7 7
0 Při příjezdu na lom mrzlo. Led má teď tloušťku cca. 8cm. Šikmina k vodě už není namrzlá, ale teď zas klouže ten písek co jsme tam nasypali (příště vezmu smeták a uklidím to). Pod vodou trošku horší viditelnost, ale stále velmi slušná. Viděli jsme kapříky, candáta, jednu štiku 90cm, malou štiku jsme dnes neviděli. Prošli jsme všechny atrakce několikrát. Při výlezu nás střídala další parta čtyř potápěčů z potápěčského klubu Medůza z Moravské Třebové :) Po jejich výlezu jsme pokecali :), takže nejen dobré potápění, ale i pokec :) Co víc si tedy přát :) Fotky z akce klasika na našem webíku www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

05.01.2020 14:15 4,3 0 4 3 10 10
0 Dnes opět slušná účast - pět kousků potápek. Sestup k vodě po šikmině stále namrzlý. Opět jsme využili skob a lana. Led má tloušťku cca. 5cm. Místní omladina systematicky zasekává kameny do ledu. Pod vodou viditelnost opět jako v akvárku. Viděli jsme obě štiky, kapříky, tolstolobiky. Tolstolobika vyfotit neproveditelný úkol - jsou jak od letectva. Candát dnes na podvozku nebyl - asi byl na nedělní procházce. Na závěr ještě alespoň na pokec došel ještě jeden náš kumpán:) Fotky z akce hodím na náš webík www.alkyon.cz. (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

31.12.2019 14:15 4,3 3 4 3 12 12
0 Dnes nás do vody šlo šest - slušná účast :) Počasí krásné. Na lomu je stále vrstva ledu cca. 1,5cm. Do vody jsme lezli klasicky po šikmině (před sestupem jsme osadili jistící lano za pomoci skob a posypali pískem). Minule jsem to sáňkoval po zadku a odříkával modlitbičku :)Pod vodou stále z říše snů - nádherná viditelnost - co víc dodat. U stavebnin hejna kapříků, štika 90cm, u stromu štika 60cm, pod nápravou na svém místě jako vždy kámoš candát. Tolstolobici se v dálce proháněli u bagru a pak mě jeden prolétl před obličejem u stavebnin. Provedl jsem pomocí kartáče očištění sošky Šivy. Zkoušeli jsme cvičně prorážet led rukou - zkouška byla úspěšná :) Po potápění jsme postáli u ohně, zaprskali prskavky, probrali uplynulý rok co se podařilo a co je v plánu na příští rok. Proběhl přípitek do nového roku 2020. Fotky z akce klasika na našem webu www.alkyon.cz Pro mě poslední ponor v tomto roce a s úsměvem ve tváři ukončuji svoje SCORE na 152 ponorech :) Všem potápěčům přeji spoustu krásných ponorů v Novém roce 2020 a hlavně vždy stejný počet zanoření jako bezpečných vynoření :) (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)

30.12.2019 10:45 3,9 -2 4 3 10 10
0 Poprvé na této lokalitě. Trochu nás překvapil sníh a led na hladině a také velikost lomu. Je opravdu malý. Cesta k vodě byla zasněžená a zledovatělá. Zvolili jsme cestu kolem dřevěné vyhlídky. Bylo to schůdnější než původní cesta. Led měl cca 1,5 cm. Voda z hladiny vypadala velice průzračně. Pod vodou vypadá lom větší než nad hladinou. Narazili jsme na vodící lano. Podle něj jsme se postupně dostali ke třem bečkám, několika lžícím, pluhu, nápravě a dalším atrakcím. Těšili jsme se na místní ryby. Kolem nás plavali všudypřítomní okouni, pak jsme narazili na mrtvého raka. U betonových rour se postupně objevovali kapříci. Spojili se v hejno a zmizeli podél stěny. Na mělčině jsme narazili na krásnou štiku. Chvilku nám pózovala. Kvůli docházejícímu vzduchu jsme se museli začít vracet zpět. Neprojeli jsme celý lom. Musíme se zde ještě někdy vrátit. Těšil jsem se, že uvidím tolstolobiky a candáta, tak snad příště. Viditelnost byla parádní. Něco mezi 8 - 10m. (Zapsal Plaček Ondřej)

28.12.2019 09:50 4,5 -3 4 3 15 15
0 U lomu nasněženo. Sestup do lomu dosti nebezpečný -klouzalo to. Pod vodou naprostý luxus. Viditelnost všude cca. 15m. Krásná hejna kapříků, amurů a tolstolobici. Obě štiky zapózovali před fotoaparáty. I kámoš candát byl zase ve svém úkrytu pod nápravou. Naprosto špičkové potápění. Jen odjezd ze Šošůvky krajně nebezpečný! Zkolabovala cesta příhonem i u Brouška na Sloup. Do Blanska se nám podařilo dostat až přes Jednovnice. Pomohli jsme pár nebohým rodinám vyprostit jejich auta s dětmi (dobré skutky vykonány). Fotky z akce klasika na našem webu www.alkyon.cz (Zapsal Svoboda Tomáš Suchdol)
Mapka
Blízké lokality Stát Typ Kudy tam
Baldovec Česko Sladká - lom 5 km / 96°
Blansko - lom u trati Česko Sladká - lom 10 km / 228°
Brněnská přehrada Česko Sladká - přehrada 26 km / 222°
Březina u Moravské Třebové Česko Sladká - lom 30 km / 336°
Letovice - Křetinka Česko Sladká - přehrada 22 km / 317°
Luleč - Hartlovka Česko Sladká - lom 21 km / 143°
Luleč - U Libuše Česko Sladká - lom 21 km / 145°
Radslavice - Skalní tůň Česko Sladká - lom 21 km / 120°