Strany
potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
Strany potápěčské
vydává Zdeněk Šraier
zavřít

Napište hledaný výraz a stiskněte Enter

 

Illes Medes - Ferranelles

Detail lokality

Parametry lokality
Stát
Oblast
Typ
Moře - ostrůvek
Nadm. výška
0 m.n.m
Max. hloubka
18 m
Statistické údaje
Průměrná viditelnost
15 m (v hloubce)
Hodnocení lokality
0 - Hezká
(hodnotilo 1 potápěčů)
Průměrné teploty vody v hloubce po měsících
leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
- - - 14°C 17°C 19°C 19°C 21°C 22°C 20°C - -
Popis lokality TECHNICKÉ ÚDAJE 
 
Úroveň potápěče: jedna hvězda 
Maximální hloubka: 18 m 
Doporučená doba ponoru: 30 minut 
Neprovádět za následujícího směru větru: J, V 
 
 
Bóje č. 8 v rezervaci Illes Medes 
 
Tento ponor je z technického hlediska trochu složitější, ačkoliv stále v možnostech nezkušeného potápěče. Z hlediska pestrosti a množství mořského života se podobá lokalitám u skal Tascons s tím rozdílem, že zde není běžné nalézt „groupers“. Na druhou stranu bychom tu mohli při troše štěstí spatřit „eagle rays“, kteří se v této oblasti vyskytují.  
 
JAK SE DOSTAT K LOKALITĚ 
 
Připlouvá se z nejjižnějšího bodu Meda Petita a odtud směrem na Tascó Petit, kde se nachází ostrůvek Ferranelles. Nejlépe je zakotvit u bóje č. 8, která leží na sever od ostrůvku.  
 
ORIENTACE PŘI PONORU 
 
Ponoříme se podél řetězu bóje na dno do 10-ti m. Při prvním pohledu na krajinu spatříme kameny pokrývající dno a mírný svah vedoucí k ostrůvku. Celý obvod Ferranelles leží ve skutečnosti v relativně mělkých vodách, a jeho severní strana, kde se právě nacházíme, má průměrnou hloubku 10 m. Po té, co se zorientujeme, plaveme na sever s tím, že ostrůvek bude stále po naší pravici a naše trasa ponoru bude vést okolo ostrůvku proti hodinovým ručičkám. 
 
Cestou spatříme „white seabream“, „painted comber“, různé druhy „wrasse“ a jiné druhy ryb. Při plavání bychom si měli dávat pozor na hloubku, která se často mění a právě v blízkosti severní části ostrůvku, kdy proplouváme mezi Ferranelles a Meda Petita, se dno místy zvedá do pouhých 6-ti m.  
 
Skála je plná škvír a trhlin, kde můžeme nalézt „conger eels“, kteří se v nich často schovávají, a zřídka i „moray eel“, kteří do Illes Medes občas zavítají. U severní stěny připlaveme do prostředí mořské trávy a korálů, kde můžeme objevit pro tyto příbytky typické druhy ryb: „comber“, „scorpion fish“, „wrasse“, „haddocks“ a „conger eels“. 
 
Jakmile mineme nejmělčí část severního pobřeží, můžeme za dobré viditelnosti vidět, jak skála po naší levici klesá do 15-ti m nebo do 17-ti m a odtud dále pokračuje mírně dolů na téměř ploché dno, které je pokryto malými skalami o průměru cca. 1 m. Tato planina je vchodem do údolí ležícího mezi Feranelles a Meda Petita, což je společně s Ferranelles/Tascó Petit oblast, kudy proplouvají „eagle rays“. Chvíli proto pobudeme v tomto údolí, kde se také nachází více ryb, a to převážně „white“ a „zebra seabream“. 
 
Ferranelles je jedno z nejlépe chráněných míst proti severním větrům, takže je vhodné ponechat si ponor na této lokalitě na den, kdy nám severní nebo severovýchodní vítr nedovolí navštívit jinou část ostrovů. Naopak strana Ferranelles, která je čelem k Meda Petita, je oblastí, kde je pobřeží nejvíce postihnuto vlnami těchto větrů. Znamená to, že i v případě nějakého problému bychom zde neměli vystupovat. V případě bezpodmínečně nutného výstupu na hladinu, je třeba zachovat si bezpečný odstup od skal.  
 
Pokračujeme v našem okruhu a v bodě, kdy mineme východní pobřeží, můžeme spatřit dosti velkou osamělou skálu, vzdálenou cca. 5 m od ostrova a sahající od 12-ti m do 2 m pod hladinou. Tato „hora“ je často navštěvována výletní lodí s proskleným dnem, takže zde nevystupujte na hladinu. 
 
Na SV stěně skály můžeme najít gorgónie, které zde sice nejsou žádnou zvláštností, ale vzhledem k jejich poloze blízko hladiny můžou být na druhou stranu zajímavé pro nováčky. Při proplavávání skrz 5-ti metrovým průplavem mezi skálou a ostrůvkem můžeme zaznamenat menší proud. Po té se vrátíme ke stěně Ferranelles, kde je mnoho děr a jeskyněk plných mořských hub a „bryozoans“.  
 
V tuto chvíli se vracíme do oblasti velkých skal, kde náš ponor začínal. Hledáme kotvu a řetěz a pokud je nalezneme, zkontrolujeme si naše přístroje. V případě, že máme stále dostatek vzduchu můžeme zkusit spatřit „eagle ray“,pokud poplaveme více na západ do 20 m (max. hloubka povolená pro začátečníky).  
 
Vloženo 10.03.2004. Údaje naposledy změněny dne 10.03.2004
Stavy lokality
Datum a čas Hloubka Teplota [°C] Viditelnost [m]
Hodnocení [m] Vzduch Voda max. Voda min. Nahoře Dole
04.09.2011 15:00 30 26 24 22 8 15
0 Jako již tradičně jsme s Diving Jesenný vyrazili na první zářijový týden na potápění do Španělska na Illes Medes a ponory zase stály za to. Na tomto ponoru sice trošku horší viditelnost na začátku, ale níže se to pak otevřelo. Viděny murény, ropušnice, velcí kanici, barakudy, hejna různých ryb. (Zapsal )